Vizualizace jižní části hradu Špilberk. Takto bude toto křídlo vypadat po konci...

Vizualizace jižní části hradu Špilberk. Takto bude toto křídlo vypadat po konci rekonstrukce. | foto: Architektonická kancelář Radko Květ

Nové sály, terasy, cukrárna. Přestavba Špilberk nafoukne

  • 9
Jedna z největších přestaveb hradu Špilberk za posledních dvacet let za téměř 150 milionů korun jde pomalu do finále. Stavebníci už ale vědí, že do prosince, kdy si naplánovali termín dokončení, všechno nestihnou. Oprava se protáhne a ještě není jasné, jak moc.

Dělníci museli na čas zastavit práce kvůli tomu, že do teras hradu zateklo. To způsobilo skluz. Ovšem příští turistickou sezonu nabídne dominanta Brna řadu novinek.

Opravy za 150 milionů

Opravy začaly téměř před dvěma lety. Nejvíce se dotýkají jižního křídla památky.
Tam budou umístěny nové výstavní sály včetně stálé expozice moderního a současného výtvarného umění.
V opravených prostorách hradu obnoví stavbaři původní hradní vinárnu se salonky, v suterénu pak vznikne nová cukrárna, otevřou se prodejny publikací i suvenýrů.
Zrekonstruována bude také Malá letní scéna a vyhlídkové terasy hradu.

"Třeba rozšířené výstavní prostory v jižním křídle, obnovenou hradní vinárnu, prodejnu suvenýrů, zrekonstruovaných dvě stě padesát metrů čtverečních teras, moderní infocentrum či cukrárnu v suterénu," vyjmenoval stavbyvedoucí Vratislav Machala z firmy Tocháček, která rozsáhlou opravu památky zajišťuje.

Tak náročnou stavbu na sladění různých činností prý dosud nikdy neřídil. Velkou část prací totiž musí udělat nejen zedníci, ale i různí specialisté, jako jsou kameníci, umělečtí kováři, restaurátoři kachlů či dřeva.

Vše původními technologiemi

Spoustu práce mají restaurátoři třeba jen s jedněmi kachlovými kamny, která už za pár měsíců ozdobí nově otevřenou hradní vinárnu.

"Jen měsíc jsme zkoušeli barevnost a glazuru. Tři měsíce jsme pak zkoušeli, jak a čím nahradit chybějící části kachlí. A vše jsme museli na zkoušku vždy také vypálit," popisuje alchymii při obnově kamen restaurátor Ivan Terš z Neratovic.

Se svou ženou tady dává dohromady celkem pět takových uměleckých skvostů.

"Vždy se nejdřív musíme seznámit s archiváliemi, hledáme ke každým kamnům grafické listy. A třeba na tyhle červené jsme jíl sháněli pomalu po celém Česku a stejně jsme jej museli ještě dobarvit," ukazuje další umělecké dílo jeho žena Libuše.

S vodováhou v ruce se směje, že restaurátoři kamen jsou nejdřív badatelé, potom alchymisté a nakonec zedníci a kamnáři. Aby kamna po opravě vypadala jako ta původní, musí totiž i žena zvládnout všechny tyhle profese.

"Původní omítky a malbu jsme tady museli oplachovat párou. Občas jsme přitom narazili i na nějaký zajímavý ‚šutr‘, ze kterého jde cítit genius loci tohoto místa. Špilberk je opravdu zvláštní místo," popisuje ve sto padesát metrů dlouhé chodbě stavbyvedoucí Machala.

Rekonstrukce hradu začala před téměř dvěma lety a zasahuje jeho podstatnou část. Opravy pokračují i uprostřed návštěvnické sezony - za plného provozu.