23. října 1997 se na brněnském náměstí Svobody zřítil dům Motetechna. Pět dělníků tehdy zemřelo

23. října 1997 se na brněnském náměstí Svobody zřítil dům Motetechna. Pět dělníků tehdy zemřelo | foto: Radek Miča, MAFRA

Přežil v sutinách, místo odškodného zaplatí soudní výlohy

  • 36
Už dvanáct let uplynulo od chvíle, kdy se na Stanislava Baara zřítil dům na náměstí Svobody v Brně. Tragédii na rozdíl od pěti kolegů přežil, byl ale těžce zraněn. Včera mu odvolací krajský soud sdělil, že na odškodnění nemá právo. Naopak, platit bude on.

Baar v domě, který v roce 1997 procházel rozsáhlou rekonstrukcí, pracoval jako svářeč. Z místa neštěstí vyvázl s rozbitou hlavou a zlomenými žebry. Z těchto zranění se nakonec vyléčil, pravá ruka mu však zůstala pochroumaná.

tragédie 23. října 1997

Zřícení domu Mototechna na náměstí SVobody v Brně, kde dnes sídlí například obchod se značkovým textilem, bylo tehdy největším stavebním neštěstím v Brně za posledních třicet let.

V momentě tragédie na místě pracovalo kolem sedmdesáti dělníků z Česka, Slovenska a Ukrajiny. Pět z nich zemřelo. Dalších deset lidí bylo zraněných a podobně jako Baar mají trvalé následky. - čtěte více ZDE: Přežil pád domu, dvanáct let čeká na odškodnění

V oboru už ho nikdo nechtěl zaměstnat. Baar proto žádal firmu, kde tehdy pracoval, o bolestné a náhradu ušlé mzdy.

Městský soud v Brně ovšem po vleklém sporu loni rozhodl, že na peníze nemá nárok. A uložil mu zaplatit soudní výlohy, které dosáhly výše čtyřiceti šesti tisíc korun.

Odvolání nepomohlo

Baar se proti rozsudku odvolal, krajský soud ale včera potvrdil původní verdikt. "Všechny nároky na odškodnění jsou promlčené," odůvodnil rozhodnutí soudce Marek Cigánek.

Baar, který podal žalobu až v roce 2001, podle soudu o několik měsíců propásl dvouletou lhůtu. "Nevím, co na to říct. Jsem zklamaný," řekl po rozsudku dnes dvaašedesátiletý Baar, který dostává jen částečný invalidní důchod, přibližně dva tisíce korun měsíčně.

Zároveň potvrdil, že vážně uvažuje o posledním opravném prostředku, který mu české soudnictví nabízí. Takzvané dovolání.

Soudy přitom řešily příčiny tragédie už v roce 2000, dlouho předtím, než Baar podal žalobu.

Jako hlavního viníka soud tehdy označil generálního dodavatele stavby Vladimíra Žádníka. Ten podle soudu "nekvalitně prováděl stavební práce a práce na přetíženém a oslabeném pilíři dělal bez podepření horních pater".

Trest si však nakonec nikdo neodpykal. Na obviněné se totiž vztahovala amnestie prezidenta.

Je to postavené na hlavu, říká Baarův syn S tím se Stanislav Baar nehodlal smířit a podal na firmu další žalobu sám za sebe. Po letech soudních sporů však jediným, kdo přijde o peníze, bude právě on.

"Je to postavené na hlavu. Táta je poškozený, ale platit má on. S původní částkou čtyřiceti šesti tisíc, výlohami na odvolací soud a odměnou pro advokáta druhé strany to může nakonec dělat až kolem sto tisíc korun," kroutil hlavou Baarův syn Jaroslav.

Vladimír Žádník ke včerejšímu soudu nedorazil. Jeho právní zástupce pouze sdělil, že je s výsledkem spokojený. Dál už případ nechtěl komentovat.