Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Při curlingu se dobře pobavíte a ještě si upevníte kolektiv

  17:22aktualizováno  17:22
Definici "sportu pro všechny" splňuje curling téměř do puntíku. Můžou ho hrát školáci i důchodci, malí i velcí, tlustí i hubení a navíc všichni dohromady. Je tu jen jeden podstatný háček - není moc kde hrát, ani přes velký zájem lidí.

Curling je doslova sport pro všechny. Moc míst, kde by se dal hrát, však není. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Pokud nemáte zrovna náladu na výlet do hlavního města, kde stojí zatím jediná specializovaná hala, rýsuje se před vámi ještě jedna možnost, jak si ladné klouzání po ledě či zběsilé zametání vyzkoušet.

Curling je doslova sport pro všechny. Moc míst, kde by se dal hrát, však není.

Téměř jakoukoli ledovou plochu na jižní Moravě přemění na curlingové hřiště specializovaná agentura organizující teambuildingové akce. Potřebujete-li tedy stmelit kolektiv, udělejte to netradičně - při curlingu!

Curlingové minimum

Curling vznikl asi před pěti sty lety ve Skotsku, odkud se postupně rozšířil za oceán. Dnes se největší oblibě těší v Kanadě, kde je 1,3 milionu registrovaných hráčů.

Od roku 1998 je curling olympijským sportem, od roku 2006 pak také sportem paralympijským.

Hrají proti sobě dvě čtyřčlenná družstva, přičemž cílem je umístit do středu soustředných kruhů vzdálených skoro 40 metrů více kamenů než soupeř.

Bez čeho se neobejdete

Základním vybavením každého hráče jsou speciální boty, z nichž jedna je upravena pro skluz, a koště k metání okolo kamenů. Dohromady zaplatíte za výbavu kolem pěti tisíc korun.

Dále je potřeba sportovní oblečení. Curlingové kameny většinou zapůjčí přímo provozovatel sportovní haly.

Čtveřice, v níž se nikdo nenudí

Je to sport dlouhé tradice a mnoha nepsaných pravidel. Curleři hrají zásadně fair play, a přestože jde o sport, ve kterém dva týmy poměřují svoje schopnosti, hráči se nikdy nesnaží pokořit či ponížit své soupeře a nikdy úmyslně neporušují pravidla.

Při curlingu se navíc naučíte, že každý ze čtyř hráčů je nepostradatelný. Tedy je to sport ideální pro budování stabilního kolektivu, při kterém se navíc nikdo nenudí. "Je však třeba počítat s tím, že za takovéto stmelování při curlingu zaplatí firma pětadvacet tisíc a více," upozorňuje Irena Švarcová z brněnské společnosti ISW, která tyto akce zajišťuje.

Hala ve městě není žádná, ale přesto Brňané sbírají tituly

Možná, že časem si curleři donesou košťata a kameny do speciální haly v Brně. O její postavení už alespoň léta usiluje První curlingový klub Brno. Zatím jsou jeho členové odkázáni na tréninky v Praze či Bratislavě, přesto se jim daří.

"Náš klub funguje už téměř patnáct let, vznikl jako druhý curlingový klub v republice a v posledních pěti letech získal české mistrovské tituly," vyjmenovává Miroslav Kubera, který je nejen členem 1. CK Brno, ale také profesorem fyziky na Gymnáziu Matyáše Lercha.

A právě v řadách profesorského sboru této brněnské střední školy vznikl v 90. letech nápad založit curlingový klub. Nadšení pro tuto pět set let starou hru učitelé brzy přenesli i na své žáky.

"Naši studenti získávají své první zkušenosti na ledě v hokejové hale na Úvoze a velmi je to baví. Doufám, že je už brzy uvidíme v juniorských soutěžích," neskrývá své nadšení Miroslav Kubera.

Curling je doslova sport pro všechny. Moc míst, kde by se dal hrát, však není.Curling je doslova sport pro všechny. Moc míst, kde by se dal hrát, však není.

Vytvoření dalšího ze tří brněnských curlingových klubů má na svědomí odchovanec Gymnázia Matyáše Lercha Dominik Ženatý. "Curling mě chytil na střední, a když jsem odmaturoval, založil jsem Rychlopalná košťata Brno. Dnes máme mužské, ženské i juniorské týmy a jejich zástupce v první i druhé lize," říká Ženatý.

Curling je doslova sport pro všechny. Moc míst, kde by se dal hrát, však není.

Je až k nevíře, jak se v Brně tomuto džentlmenskému sportu navzdory nepříznivým podmínkám daří. Když není místo ve stávajících klubech, curlingoví nadšenci si založí vlastní. Když nejsou prostory, neváhají curleři ujet stovky kilometrů kvůli pár hodinám tréninku v jediné české hale.

Stojí to prý za to. Kdo tento sport plný napětí, soustředění a taktizování zkusí, nebude už chtít přestat. Jak by taky bylo možné odolat kouzlu hry, ve které platí, že vítězný tým zve po zápase soupeře na drink - a všichni to s radostí dodržují.

Kde si zahrajete

Curling pro firmy

V Jihomoravském kraji organizuje curlingové teambuildingové akce společnost ISW catering Brno, která zajistí halu, trenéra i veškeré vybavení. V Brně si zahrajete v Hokejové hale dětí a mládeže, další vhodné prostory jsou například i v Hodoníně, Vyškově či Blansku, vlastně téměř všude tam, kde je zimní stadion. Za jednu dráhu pro dvacet lidí zaplatí firma asi 25 tisíc korun.

Jak se hraje v Brně

První curlingový klub Brno
Rychlopalná košťata Brno
Valící se šutráky

Autoři:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Kraj chce dát budoucím sestrám až sto tisíc. Aby zůstaly v nemocnicích

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj má kritický nedostatek zdravotních sester a někde kvůli tomu dokonce ruší lůžka. Hejtmanství proto...

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

Najdete na iDNES.cz