Nález v kostele - prapor a přilba. | foto: Pavla Komárková, MF DNES

Při opravě kostela objevili starodávné prapory

Měla to být jen běžná výměna dlažby v boskovickém kostele svatého Jakuba. Díky ní ale dělníci objevili hrobku, o které nikdo neměl ani tušení. A v ní nečekané "poklady". Odborníci je nyní ošetřují tak, aby je lidé mohli už brzy spatřit na vlastní oči.

"Bylo jasné, že v kostele je jedna hrobka, která sloužila k ukládání potomků rodů, které ve městě panovaly, podobně, jako to bylo i jinde. Když se ale prováděla výměna dlažby a oprava krytu hrobky, zjistilo se, že namísto jedné jsou v kostele hned dvě samostatné hrobky a každá má svůj vlastní vchod," vysvětluje boskovická archeoložka Zuzana Pančíková.

V kostela je další hrobka

K dělníkům se proto přidali pracovníci Národního památkového ústavu i zaměstnanci zdejšího muzea. A pustili se do průzkumu.

"Uvnitř jsme objevili rakev s větším množstvím pozůstatků. Patřily zřejmě potomkům zdejšího rodu Morkovských ze Zástřizl, kteří zde panovali od roku 1567 do roku 1691, kdy jejich rod vymřel. Jejich náhrobky jsou uloženy v presbitáři kostela, teď se našly i kosterní pozůstatky," vysvětlila archeoložka.

Nález v kostele - prapor a přilba.Nález v kostele - prapor a přilba.Nález v kostele - prapor a přilba.

Kosterní pozůstatky podle ní ale původně ležely jinde - v dominikánském klášteře. Ten byl ale zrušen a přestavěn na zámek a zřejmě proto se ostatky ocitly později v kostele.

Objevili vzácný prapor tamních pánů

Kostry ale nebyly největším překvapením. Vedle rakve se totiž našly také dva prapory a železná přilba.

"Vše je tři sta až čtyři sta let staré a jde o opravdu vzácný nález, podobné nálezy lze u nás spočítat na prstech jedné ruky," ujistila archeoložka.

Hodnotu raritního objevu navíc podtrhuje stav vzácných předmětů - hlavně jednoho z praporů. I po více než třech stoletích a navzdory tomu, že prapory ležely v podzemí ve velmi vlhkém prostředí, je totiž stále zřetelně vidět, co znázorňuje.

"Na jednom z praporů se nám zachovala malba, jde totiž o celoplošnou oboustrannou malba na hedvábí znázorňující erb rodu Zástřizlů - helmu, přikrývadla a pštrosí pera. Bohužel druhá tkanina se téměř rozpadla, viditelné jsou jen fragmenty nějakých ornamentů," popsala Pančíková.

Odkud pochází stará helma?

"Vzácný je ale také nález přilby s hřebenem, kterou jsme poslali na konzervaci do brněnského ústavu chemie, zde projde rentgenem a analýzami, které by měly objasnit její původ. Stále totiž není jasné, jak se helma do hrobky dostala," dodala archeoložka.

Nález z kostela - přilba s hřebínkem.

K objasnění původu tak bude třeba dalšího pátrání. Hrobka ležela dlouhá desetiletí netknutě. I když podle záznamů se naposledy otevírala před méně než sto lety, v roce 1912. Podrobné zápisy o akci i o tom, co se našlo, ale chybí.

Nejen helmu ale ošetří, do rukou odborníků už boskovičtí odeslali i oba prapory. Zachovalejší z nich totiž chtějí ve speciální schránce vystavit v místním muzeu.

Prapory uvidí lidé asi až na jaře

"Odeslali jsme je na konzervaci do Prahy, chceme, aby se zachovaly v reálném stavu a aby nepokračovala jejich destrukce. Vrátit by se měly na konci roku, pak ten úplnější vystavíme, totéž plánujeme i s helmou, i když ta se vrátí zřejmě až na jaře příštího roku," dodává Pančíková.

K záchranné akci nakonec pomohlo, že přispěl stát. Muzeum Boskovicka totiž získalo dotaci ministerstva kultury z programu na preventivní ochranu před nepříznivými vlivy prostředí.

Na konzervaci praporů z kostela svatého Jakuba staršího poslalo dotaci 42 tisíc korun, stejnou částkou přispělo i samotné muzeum, které patří městu.

"Pokud se podaří sehnat další peníze, rádi bychom do budoucna vytvořili také repliku praporu," plánovala archeoložka.