Antonín Hamáček našel pumu v brněnské Slatině.

Antonín Hamáček našel pumu v brněnské Slatině. | foto: Marie Stránská, MAFRA, Marie Stránská,  MAFRA

Vyhrabal bombu z druhé světové války. Myslel si, že je to kořen

  • 13
V drama se proměnilo páteční odpoledne pro Antonína Hamáčka z Blatnice pod Svatým Antonínem. S kolegy měli jen dokončit práce na podkladové vrstvě plánovaného parkoviště u nového bytového komplexu na Kigginsově ulici v Brně. Když bagrista narazil na překážku, mysleli si, že jen zavadil o kořen.

„Všude okolo jsou lípy, pracovně tady tomu říkáme Lipová alej, tak jsme předpokládali, že tam je kořenový systém po další vzrostlé lípě, která tam původně stála. Začal jsem hrabat okolo a nález rukama čistit. Pak jsem uviděl takové menší kolečko. Nejdřív jsme vůbec netušili, že by to mohlo být něco nebezpečného, nebylo to jasně vidět. Když jsem hrabal dál a byl tam pořád vidět kov a nakonec asi půlmetrový válec, už jsem tušil, že je zle. Do pěti minut nám bylo jasné, že je to bomba,“ popisoval Antonín Hamáček.

„To už jsme měli strach,“ dodával.

Kolegy pracující v okolí ihned varoval, ať místo opustí. Bylo po tři čtvrtě na dvě odpoledne, když vytáčel linku 158. Zatímco dělníci stavbu opustili, na místo dorazili policisté, hasiči i pyrotechnici, Ti potvrdili, že půlmetrový válec je funkční letecká puma z druhé světové války. A že je nutná evakuace. Hlídky hned začaly obcházet okolní domy, policisté evakuovali také zábavní park Bruno.

„Policie nás informovala o nálezu bomby v sousedství našeho centra s tím, že je musíme ihned evakuovat. V té době tu bylo asi sto lidí, vyhlásili jsme evakuaci rozhlasem a policie pak centrum zkontrolovala a uzavřela,“ popsala Milena Krčková z Bruno family parku (více jsme psali zde).

Dělníci musí pracovat do tmy, aby dokončili práce

Do bezpečné vzdálenosti museli odejít i dělníci, plány na brzký návrat na jih Moravy se v té chvíli Antonínu Hamáčkovi zhroutily. Když policejní pyrotechnik po čtvrté hodině odpoledne odvážel pumu k zneškodnění, musel se s kolegy vrátit zpět na staveniště. „Musíme to dnes dodělat, hlína je tady provápněná, podkladová vrstva má hodnotu několik desítek tisíc korun. Kdyby to přes noc zmoklo, tak vše ztvrdne a už s tím nic nenaděláme. Musíme vše nasvítit a pracovat i za tmy, než bude hotovo,“ vysvětloval Hamáček. „Ještě tak dvě až tři hodiny to potrvá,“ odhadoval.

V té chvíli už policisté zprůjezdnili nedalekou Řipskou ulici a do okolních domů už se začínali vracet jejich obyvatelé, někteří poté, co si na lince 158 ověřili, že návrat je bezpečný, další díky tomu, že sledovali informace na internetu. Řada z nich ale vůbec netušila, že vedle jejich bytu ležela nebezpečná munice. „Odjížděli jsme kolem druhé pryč a viděli přijíždět policisty, mysleli jsme, že se někomu něco stalo,“ divila se evakuaci například Monika Procházková.