Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Připravila kostýmy pro filmovou Hepnarovou. Nově oblékla i Giovanniho

  16:03aktualizováno  16:03
Jako kostymérka pracovala na řadě úspěšných filmů. Mezi nejnovější třeba patří Já, Olga Hepnarová. Kostýmní výtvarnice a scénografka Petra Krčmářová připravila i kostýmy na představení Dona Giovanniho, které je součástí Hudebního festivalu Znojmo. Hlavní roli ztvárnil známý sólista Adam Plachetka.

Generální zkouška opery Don Giovanni v titulní roli s Adamem Plachetkou (uprostřed). | foto: ČTK

Mozartův Don Giovanni v hlavní roli Plachetkou, sólistou Vídeňské státní opery a Metropolitní opery v New Yorku v Louckém klášteře zahájil dvanáctý ročník Hudebního festivalu Znojmo. Operní událost roku, kterou čekají v sobotu a v neděli večer reprízy, je spojená i se jménem Petry Krčmářové. Právě znojemská výtvarnice pro festivalovou operu totiž připravila kostýmy.

Nejprve s režijní dvojicí Constance Larrieuovou a Didierem Girauldonem a scénografem Tomem Cillerem vytvořila vizuální koncepci, následně přešla k praktické části. „Děj opery jsme posunuli do současnosti. Hlavním dějištěm je tak lunapark, prostor pro Giovanniho zhýralost, svatební hostina nebo palác, kde se odehrává bujarý večírek. Scéna je minimalistická s kolotočem uprostřed,“ popisuje.

„Kostýmy musí vše barevně a typově doplnit a dotvořit dramatické situace. Mým úkolem je, abych dala dohromady veškeré kostýmní součásti pro jednotlivé postavy této opery. V praxi to tedy znamená zadat jejich šití, sehnat pro ně látky, vyrobit masky, koupit či vypůjčit jednotlivé části kostýmu od pánských košil, po šaty, boty či doplňky,“ vypočítává výtvarnice.

V opeře Don Giovanni je osm hlavních postav, čtyři tanečníci a dvacet členů sboru. „Pro mě práce končí premiérou, vše by však mělo být kompletní již na generální zkoušce,“ podotýká.

Šílené Rusko i Olga Hepnarová

Pro Hudební festival pracuje vůbec poprvé. „Mohu se potkat s největšími profesionály svých oborů. Ti svou houževnatostí dokazují, že za časově i finančně omezených podmínek, při nichž dílo vzniká speciálně pro festival, je reálné vše zvládnout. Všichni jsou perfektně připraveni a panuje zde přátelská atmosféra. V běžném provozu by nastudování opery trvalo měsíce,“ upozorňuje Krčmářová.

Jako kostýmní výtvarnice a scénografka spolupracovala na inscenacích v Činoherním studiu Ústí nad Labem, v Divadle v Celetné v Praze, v Západočeském divadle v Chebu, v pražském Divadle v Řeznické či v Komorní scéně Aréna v Ostravě.

Mimo to se Krčmářová podílela na řadě krátkých i celovečerních filmů, třeba 8 hlav šílenství v režii Marty Novákové. Jeho dějem je průřez šíleným 20. stoletím v Rusku, jímž provádí básnířka Anna Barkova, která strávila ve stalinských lágrech dvě dekády. V hlavní roli se objeví Aneta Langerová.

Další film Dana Wlodarczyka Zloději zelených koní je dramatem o kopáčích vltavínů v čele s Pavlem Liškou, Markem Adamczykem a Jenovéfou Bokovou. „Tyto snímky budou uvedeny do kin na konci roku. Jako kostymérka jsem pracovala také například u filmu Já, Olga Hepnarová od režisérské dvojice Tomáše Weinreba a Petra Kazdy či na filmu Fotograf režisérky Ireny Pavláskové s Karlem Rodenem v hlavní roli,“ jmenuje Krčmářová.

Svět filmu a divadla jí učaroval

Umělecké sklony na sobě pozorovala už odmala – ráda tvořila, malovala, vyráběla. „Vedla mě k tomu máma, která je učitelka výtvarné výchovy. Pro mě se z toho stala přirozenost, bez které bych se pravděpodobně stejně neobešla,“ míní.

Vystudovala Střední školu umění a designu v Brně, obor návrhářství oděvu. „Pokračovala jsem vysokou školou divadelní akademie v Praze v oboru scénografie a následně studiem magisterského oboru kostým a maska. Na DAMU už mi svět divadla a filmu učaroval a bylo rozhodnuto,“ usmívá se.

Právě práce pro film a divadlo ji naplno pohlcuje a nemá příliš mnoho času věnovat se něčemu dalšímu. „Je to opravdu časově i obsahově náročné. Dokud mám příležitost podílet se na tolika zajímavých projektech, chci se ve všem zdokonalovat a získávat zkušenosti,“ uzavírá znojemská rodačka.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Nikoho nezajímá politika, ale technologie, těší vesmírného konstruktéra

Pavel Sobotka jako vyučený soustružník pracoval ve výrobě elektronových...

Stejně jako třeba Tomáš Baťa se vypracoval Pavel Sobotka z řadového zaměstnance na silného hráče průmyslu, konkrétně...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Vzkříšení za stovky tisíc. Z hromady šrotu v Brně vyroste parní Němka

Nadšenci z Klubu přátel kolejových vozidel Brno (na snímku Jiří Kotas) chtějí...

Brněnští nadšenci do lokomotiv vybrali na opravu 74 let starého stroje více než půl milionu korun. Hromadu šrotu, který...

Najdete na iDNES.cz