Jitka Osičková z Břeclavi nemusela, ale poplatek v nemocnici zaplatila

Jitka Osičková z Břeclavi nemusela, ale poplatek v nemocnici zaplatila | foto: Dagmar Humpolíková, MF DNES

Přibylo Jihomoravanů, kteří se hlásí o dary za poplatky

  • 2
Uplynul měsíc bez poplatků v krajských nemocnicích jižní Moravy. A podle krajského úřadu zde přibývá lidí, kteří přijímají dary na zaplacení regulačních poplatků. V únoru už za ně utratil asi tři miliony a čtyři sta tisíc korun.

"V posledním únorovém týdnu je přijímalo přes pětašedesát procent pacientů. Průměr za celý měsíc je přitom necelých šedesát procent. I z toho vyplývá rostoucí trend využití daru kraje," poznamenal mluvčí krajského úřadu Jan Chmelíček.

Hejtman jižní Moravy Michal Hašek navšívil Úrazovou nemocniciPodle jihomoravského hejtmana Michala Haška je důvodem nárůstu to, že si lidé na nový systém postupně přivykají.

"U svých známých nebo rodiny vidí, že na tom není nic složitého, že je to jednoduchý administrativní úkon. Už teď však víme, že kraj nevyčerpá všech pětasedmdesát milionů, které si na to vyhradil v rozpočtu," uvedl Hašek.

Přibylo darů za dlouhodobé hospitalizace

Za poslední únorový týden nejvíc stoupl počet lidí, kteří si nechají proplatit dlouhodobou hospitalizaci v krajské nemocnici nebo v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Co už poplatky stály?

Za první měsíc Jihomoravský kraj na darech zaplatil necelých sedm set tisíc v lékárnách a další dva miliony sedm set tisíc na poplatcích u lékaře.

"Předpokládám, že to jsou hlavně staří lidé, kteří dostávají důchod osm tisíc. Kdyby museli zaplatit téměř dva tisíce korun za měsíc hospitalizace, tak jim to samozřejmě velmi přitíží," myslí si krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý.

Podle něho se počet příjemců darů zvyšuje proto, že si na systém zvykají. "Možná je tím důvodem zhoršující se sociální situace lidí v období krize," míní Ryšavý.

Ředitel ivančické nemocnice Jaromír Hrubeš má ještě jedno vysvětlení. Dlouhodobé hospitalizace se platí nemocnici vždy až na konci měsíce, a tak je možné, že nárůst podpořily právě tyto platby.

"V lékárnách je počet lidí, kteří dar přijmou, stále kolem šedesáti procent. Na pohotovosti je to asi půl na půl a na ambulanci si stále většina lidí poplatek uhradí," uvedl Hrubeš a dodal, že darovací smlouvy znamenají mírné navýšení administrativy pro zdravotníky a ještě víc pro zaměstnance v lékárnách.

Zbylé peníze na platy zdravotníků?

Dobrou zprávou pro ně tedy bude, že krajský radní Oldřich Ryšavý hodlá peníze, které kraj nevyčerpá na hrazení poplatků, věnovat na platy zdravotnického personálu.

Hejtman Michal Hašek předpokládá, že se ušetří asi jedna třetina z pětasedmdesáti milionů.

"Peníze mají zůstat v krajském zdravotnictví. O tom kam půjdou přesně, ale musí rozhodnout rada kraje," dodal Ryšavý.

Regulační zdravotnické poplatky, které zavedl exministr Tomáš Julínek, platí kraje za pacienty v krajských zdravotnických zařízeních od prvního února. Na krajské úřady se začaly obracet i soukromé lékárny s žádostí o proplácení poplatků. "Úhrada formou darů je možná pouze v zařízeních zřizovaných krajem," uvedl mluvčí Jihomoravského krajského úřadu Jan Chmelíček.