Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přidal ukazuje, jak se to vážné v zábavné zvrtlo

  15:59aktualizováno  15:59
Kolekce naivních a legrační textů čeká v knize Kouzlo nechtěného. V brněnském Domě pánů z Kunštátu z ní předčítal její autor Antonín Přidal. Editor nezvyklého svazku publiku připomněl populární rubriku, jak ji koncem 60. let uváděl časopis Host do domu.

Nová kniha Antonína Přidala čerpá ze | foto: Monika Tomášková, MF DNES

"V každé redakci se schovávají nepublikovatelné dopisy, prózy i verše. Taková jedna zásuvka uzrála i v Hostu do domu," vzpomíná Přidal na rubriku, kterou v roce 1966 ve vzpomínaném časopise založil Jan Skácel a kterou sám posléze vedl.

Bizarní a úsměvné literární texty však Přidal doloval ze starých spisů, knihoven, kalendářů či privátních sbírek i po roce 1970, kdy bylo vydávání Hostu do domu zastaveno.

Sixtinská madona
Zájemce čekají v knize vybavené barevnými reprodukcemi z unikátní sbírky naivního umění skutečné perly. Kupříkladu dopis slibující brněnskému Domu umění zapůjčení Sixtinské madony, prostoduchá milostná psaníčka či dětinské verše dospělých.

Skvostem je i dopis jistého občana prezidentu Novotnému s žádostí o "zlevnění gořaly". Za její kladné vyřízení pisatel v roce 1960 garantuje soudruhu Novotnému odplatu "životem věčným a královstvím nebeským".

V knize Kouzlo nechtěného převažují texty, které nebyly míněny jako literární produkty. Jsou to často dopisy, deníky, zápisky či soukromé poznámky a výroky. Editor Přidal se od srdce zasmál všemu, co do knihy vložil: "Nic mne ani po čtyřiceti letech nepřestalo bavit. Žádný text není za hranicí trapnosti, jde o kouzelnosti a půvabnosti."

Přidal má však také v knize, kterou zkompletoval, své favority. Jde o přepisy zvukových záznamů, které vznikly jako magnetofonové nahrávky spontánních vyprávění. Pořídila a přepsala je Přidalova zesnulá rozhlasová kolegyně Alena Tučková.

Páté přes deváté
Většinou mluvili páté přes deváté a v tom je kouzlo těchto vyprávění," komentuje editor. Má pravdu. „Tělo sou strašně různá,“ tvrdí třeba masérka z městských lázní. Kouzelné jsou i postřehy vrchní sestry z nemocnice nebo třeba kapelník dechovky z Moravského Slovácka.

V knize Kouzlo nechtěného se nakonec sešlo zhruba šedesát textů. Třetina těchto skvostů, jak editor vysvětluje, je otištěna vůbec poprvé. "Byl to můj dávný sen. Uspořádat pro potěšení vše, co jsem měl doma," komentuje Přidal.

Všechny sebrané perličky tady podle něho svědčí o nevyužitých neformálních možnostech češtiny. Přitažlivé jsou také křivolaké osudy a svérázné povahy pisatelů. Na co se však čtenáři mohou těšit nejvíc? Jak se to vše často velmi vážně míněné zábavně zvrtlo.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Inhalace konopí pomáhá při bolestivých obtížích. Ve Fakultní nemocnici u svaté...

Pacientům s nesnesitelnými bolestmi dali brněnští lékaři naději. Vytvořili pro ně místnost, kde mohou vdechovat konopný...

Barman napadl hosta, který nechtěl zhasnout cigaretu. Vzduchem létalo sklo

Potyčka v baru kvůli zapálené cigaretě

Tři tržná zranění si vyžádala roztržka v problematickém baru na Bratislavské ulici v Brně. Jeden z hostů odmítal...

VIDEO: Brněnský závodník v Maroku vletěl do díry, devětkrát otočil vůz

Hrozivá nehoda závodníka Ouředníčka v Maroku

Jako zázrakem vyvázla nezraněná z děsivé nehody na rallye Morocco Desert Challenge posádka brněnského pilota Tomáše...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz