Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přidal ukazuje, jak se to vážné v zábavné zvrtlo

  15:59aktualizováno  15:59
Kolekce naivních a legrační textů čeká v knize Kouzlo nechtěného. V brněnském Domě pánů z Kunštátu z ní předčítal její autor Antonín Přidal. Editor nezvyklého svazku publiku připomněl populární rubriku, jak ji koncem 60. let uváděl časopis Host do domu.

Nová kniha Antonína Přidala čerpá ze | foto: Monika Tomášková, MF DNES

"V každé redakci se schovávají nepublikovatelné dopisy, prózy i verše. Taková jedna zásuvka uzrála i v Hostu do domu," vzpomíná Přidal na rubriku, kterou v roce 1966 ve vzpomínaném časopise založil Jan Skácel a kterou sám posléze vedl.

Bizarní a úsměvné literární texty však Přidal doloval ze starých spisů, knihoven, kalendářů či privátních sbírek i po roce 1970, kdy bylo vydávání Hostu do domu zastaveno.

Sixtinská madona
Zájemce čekají v knize vybavené barevnými reprodukcemi z unikátní sbírky naivního umění skutečné perly. Kupříkladu dopis slibující brněnskému Domu umění zapůjčení Sixtinské madony, prostoduchá milostná psaníčka či dětinské verše dospělých.

Skvostem je i dopis jistého občana prezidentu Novotnému s žádostí o "zlevnění gořaly". Za její kladné vyřízení pisatel v roce 1960 garantuje soudruhu Novotnému odplatu "životem věčným a královstvím nebeským".

V knize Kouzlo nechtěného převažují texty, které nebyly míněny jako literární produkty. Jsou to často dopisy, deníky, zápisky či soukromé poznámky a výroky. Editor Přidal se od srdce zasmál všemu, co do knihy vložil: "Nic mne ani po čtyřiceti letech nepřestalo bavit. Žádný text není za hranicí trapnosti, jde o kouzelnosti a půvabnosti."

Přidal má však také v knize, kterou zkompletoval, své favority. Jde o přepisy zvukových záznamů, které vznikly jako magnetofonové nahrávky spontánních vyprávění. Pořídila a přepsala je Přidalova zesnulá rozhlasová kolegyně Alena Tučková.

Páté přes deváté
Většinou mluvili páté přes deváté a v tom je kouzlo těchto vyprávění," komentuje editor. Má pravdu. „Tělo sou strašně různá,“ tvrdí třeba masérka z městských lázní. Kouzelné jsou i postřehy vrchní sestry z nemocnice nebo třeba kapelník dechovky z Moravského Slovácka.

V knize Kouzlo nechtěného se nakonec sešlo zhruba šedesát textů. Třetina těchto skvostů, jak editor vysvětluje, je otištěna vůbec poprvé. "Byl to můj dávný sen. Uspořádat pro potěšení vše, co jsem měl doma," komentuje Přidal.

Všechny sebrané perličky tady podle něho svědčí o nevyužitých neformálních možnostech češtiny. Přitažlivé jsou také křivolaké osudy a svérázné povahy pisatelů. Na co se však čtenáři mohou těšit nejvíc? Jak se to vše často velmi vážně míněné zábavně zvrtlo.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Najdete na iDNES.cz