Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přímá volba prezidenta? Spíše ne, zvažuje kandidátka zelených Šabatová

  10:55aktualizováno  14:26
Vypracovat zákon, který by zajistil lepší financování neziskového sektoru. To je cíl, se kterým jde Anna Šabatová v dresu Strany zelených do boje o senátorský post na Vyškovsku. Čtenáři se bývalé zástupkyně ombudsmana, která je hostem on-line rozhovoru iDNES.cz, zeptali i na to, zda je pro přímou volbu hlavy státu. "Spíše ne," odpověděla Šabatová.

Anna Šabatová odpovídala čtenářům iDNES.cz | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Není totiž přesvědčena o tom, že by přímá volba hlavy státu zvýšila kvalitu demokracie. Stranou při on-line rozhovoru nezůstaly ani otázky na roli Anny Šabatové v takzvané Kuřimské kauze.

. VŠECHNY ODPOVĚDI ANNY ŠABATOVÉ NAJDETE ZDE

"V případu jsem neměla oznamovací povinnost, naopak jsem pro pozdější objasnění věci musela požádat předsedu poslanecké sněmovny, aby mě zbavil mlčenlivosti," odmítla Šabatová výtku, že na pokus o legalizaci "dítěte bez identity" neupozornila policii, přestože o něm věděla.

Poté, co případ Kuřim vyšel najevo, Šabatová přiznala, že byla v kontaktu s rodinou Mauerových a radila, jak postupovat, aby se Aničku, neznámé dítě bez jakýchkoli dokladů, podařilo rodině získat.

Dodnes také kritizuje fakt, že týraní Ondřej a Jakub putovali do Klokánku, a ne k příbuzným. Přiznala ale, že sestrám Mauerovým a jejich historce o nalezeném dítěti naletěla. To jí dodnes mnoho lidí nemůže zapomenout.

"Já sestry Mauerovy vedla k tomu, aby situaci "nalezeného dítěte" řešily v souladu s právem. Nic víc, nic míň. Šlo především o to, aby dítě mohlo začít chodit do školy a mohlo třeba legálně k lékaři. Měla jsem také obavu, aby sociální pracovnice nedala ve zkratu návrh na nějaké předběžné opatření, necitlivé k dítěti," napsala k tomu čtenářům iDNES.cz bývalá zástupkyně ombudsmana.

Nikdy nebylo líp. Ale spokojení být nemůžeme
Čtenář Petr V. se kandidátky do Senátu zase ptal, zda souhlasí s tím, že se Češi nikdy neměli líp. "Společnost je svobodná v zásadě demokratická, stát je suverénní. Tyto hodnoty nelze pominout," souhlasila se čtenářem Šabatová.

Plně spokojená však se stavem české společnosti není. "Ve veřejném životě je tolik oblastí, kde je třeba kultivovat prostředí! Chce to více občanské i politické angažovanosti," vyzvala Šabatová.

Dcera mluvčího Charty 77 Jaroslava Šabaty se veřejně angažuje celá desetiletí. Už v průběhu studia na vysoké škole si za to vysloužila tři roky vězení. Za organizování letákové akce k volbám a podíl na šíření samizdatu byla odsouzena na tři roky. Později založila Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných.

Jako jediná Východoevropanka dostala Cenu OSN pro lidská práva. Medailí Za zásluhy ji vyznamenal také prezident republiky.

V devadesátých letech působila jako poradkyně ministra práce a sociálních věcí pro styk s nevládními organizacemi. V roce 2001 se na sedm let stala zástupkyní ombudsmana Otakara Motejla.

Intenzivně se věnovala zejména případům, kdy úřady zbytečně odebíraly děti od rodičů, případu sterilizace romských žen, kdy vedla a nakonec předložila zprávu o oprávněnosti stížností poškozených žen, nebo boji proti diskriminaci romských dětí.

Po skončení svého funkčního období začala učit sociální politiku a práci na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V současné době je předsedkyní Českého helsinského výboru a členkou Evropského výboru pro zabránění mučení Rady Evropy.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz