Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Primátor Onderka a náměstkyně Javorová: Jsme partneři

  6:00aktualizováno  11:24
Primátor Roman Onderka a jeho zástupkyně Barbora Javorová jsou životní partneři. MF DNES to včera potvrdili ve společném prohlášení. Zároveň oznámili, že se oba hodlají rozvést se svými partnery. Právě kvůli vztahu s nejvyšším představitelem města Barbora Javorová před týdnem rezignovala na post náměstkyně primátora.

Náměstkyně Barbora Javorová a primátor Brna Roman Onderka během hlasování. | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

Vrcholní brněnští politici navíc nepocházejí ze stejných stran. Onderka je sociální demokrat, Javorová je členkou křesťanských demokratů.

"Po mnoha měsících společné práce ve vedení statutárního města Brna jsme zjistili, že mezi námi vznikl vztah nejen přátelský a kolegiální, ale také osobní, partnerský," napsali politici v prohlášení, které má MF DNES k dispozici. Podle dokumentu odešli oba od svých partnerů v "minulých dnech".

Politici jím potvrdili spekulace o jejich vztahu, které se objevovaly už několik měsíců a ke kterým se oba dosud odmítali vyjadřovat.

V prohlášení také nepřímo popřeli, že by jejich vztah byl jen krátkodobý "flirt". "V budoucnosti jsme oba rozhodnuti dosáhnout rozvodu. Považujeme to za čestné řešení před veřejností a především před dětmi a našimi blízkými," napsal pár v prohlášení.

Onderka odejde od své ženy, se kterou má takřka tříletého syna, Javorová opouští manžela, se kterým vychovává dva dospívající syny.

Podle prohlášení měli oba politici ve vztazích delší dobu problémy. "Oba velmi lpíme na našich dětech, a i když naše stávající manželské vztahy procházely v obou případech dlouhou krizí, vážíme si svých partnerů," píše se v prohlášení.

To oba politici vydali týden poté, co MF DNES informovala o plánu náměstkyně Javorové rezignovat na svou funkci. Politička nyní potvrdila, že to opravdu bylo kvůli vztahu s Romanem Onderkou.

"Z pracovního i politického hlediska náš partnerský vztah žádným způsobem nezasahoval a nezasahuje do práce ve vedení statutárního města Brna. Abychom i přesto vyloučili jakékoliv pochybnosti ze strany kolegů i veřejnosti, rozhodla se Barbora Javorová rezignovat na post první náměstkyně primátora města Brna," uzavírají Onderka s Javorovou společné prohlášení.

. Prohlášení Barbory Javorové a Romana Onderky


Po mnoha měsících společné práce ve vedení statutárního města Brna jsme zjistili, že mezi námi vznikl vztah nejen přátelský a kolegiální, ale také osobní, partnerský. Postavil nás před opravdu těžké rozhodování, které vyvrcholilo v minulých dnech, kdy jsme oba odešli od svých partnerů.

Musíme připustit, že tento krok je proti našim zásadám, avšak vztah, který mezi námi vznikl, je silný a neumožňuje nám jednat jinak. Oba velmi lpíme na našich dětech, a i když naše stávající manželské vztahy procházely v obou případech dlouhou krizí, vážíme si svých partnerů. Učiníme maximum pro to, aby naše vztahy zůstaly korektní.

V budoucnosti jsme oba rozhodnuti dosáhnout rozvodu. Považujeme to za čestné řešení před veřejností a především před dětmi a našimi blízkými.

Jsme přesvědčeni, že tato cesta je sice krátkodobě velmi bolestivá, ale do budoucna daleko přijatelnější pro všechny.

Z pracovního i politického hlediska náš partnerský vztah žádným způsobem nezasahoval a nezasahuje do práce ve vedení statutárního města Brna. Abychom i přesto vyloučili jakékoliv pochybnosti ze strany kolegů i veřejnosti, rozhodla se Barbora Javorová rezignovat na post první náměstkyně primátora města Brna.

BARBORA JAVOROVÁ, první náměstkyně primátora města Brna, (KDU-ČSL) a ROMAN ONDERKA primátor města Brna, (ČSSD)

Že je z hlediska právního vztah mezi primátorem a jeho zástupkyní v pořádku, potvrdil i politolog olomoucké Univerzity Palackého Pavel Šaradín. "Pokud bychom se drželi práva, náměstkyně rezignovat nemusela. Z hlediska politické kultury je to velice vstřícný krok," ocenil odstoupení političky.

A dodal, že vztah obou politiků zřejmě ani nezasahoval do politického rozhodování. "I když šlo o dva vysoce postavené politiky, pořád mají jen dva hlasy," podotkl Šaradín.

Čtěte ve čtvrteční MF DNES

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) a jeho náměstkyně Barbora Javorová (KDU-ČSL), která minulý týden rezignovala, jsou životní partneři. Čtěte víc v brněnské a jihomoravské příloze MF DNES.

.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Auto smetlo dva dělníky, kteří pracovali u kanálu v silnici

Zásah letecké záchranné služby na Vysočině. (Ilustrační snímek)

K neobvyklé nehodě ráno vyjížděli záchranáři a policisté do Jamolic na Znojemsku. Auto tam srazilo dva dělníky, kteří...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz