Brněnský primátor Onderka koupil byt v centru za miliony korun

Brněnský primátor Onderka koupil byt v centru za miliony korun | foto: Radek Miča, MF DNES

Primátor Onderka koupil byt za 4,5 milionu, platí jej z hypotéky

  • 12
U jednoho z bytů v prvorepublikovém domě uprostřed Brna se zřejmě zakrátko objeví na zvonku jméno Roman Onderka. A stejné jméno bude i v katastru nemovitostí. Brněnský primátor si v místě mezi Lidickou a Kounicovou ulicí koupil byt a podle informací MF DNES za něj zaplatil čtyři a půl milionu korun.

Přesnou adresu redakce MF DNES zná, ale s ohledem na ochranu soukromí ji nezveřejní. Onderka peníze na bydlení nestihl našetřit, půjčil si od banky. "Byt hradím v plné výši z hypotečního úvěru," uvedl. Podobná situace před několika lety stála křeslo tehdejšího premiéra Stanislava Grosse, který nedokázal původ peněz na drahý byt doložit.

Převod bytu zatím není zaznamenán v katastru nemovitostí, nicméně oslovení hypoteční poradci se shodují, že půjčit takovou částku primátorovi druhého největšího města v zemi je reálné. "Pan primátor je ještě relativně mladý a jeho příjem mu umožňuje splácet poměrně vysoké splátky," uvedl odborník na hypotéky z Komerční banky, který si nepřál zveřejnit jméno. Odpovídající je podle něj i cena bytu.

Onderka donedávna bydlel s manželkou v panelovém domě ve Starém Lískovci. Před několika měsíci ale vyšlo najevo, že má vztah se svou tehdejší první náměstkyní Barborou Javorovou, přičemž oba politici ve společném prohlášení vyjádřili odhodlání spolu žít. Javorová na svou funkci rezignovala a zůstala řadovou zastupitelkou.

Primátor v bytě, jehož rozloha se může vzhledem k ceně pohybovat kolem sta metrů čtverečních, zatím nežije. "Ještě jsem jej fyzicky nepřevzal, navíc je tam potřeba vymalovat a další podobné věci," vysvětlil Onderka. Dodal, že adresu zatím nemá ani v občanském průkazu.

Zároveň popřel, že by svého stěhování chtěl využít politicky. Přestože se odstěhuje z nevelké čtvrti Starý Lískovec do nejlidnatější městské části Brno-střed, zůstane dál ve své mateřské místní organizaci. Stanovy strany mu to umožňují, v místě bydliště musí člověk do strany jen vstoupit. Když se pak přestěhuje, je na jeho uvážení, zda zůstane v původní organizaci, nebo přestoupí.

Onderka takovou změnu neplánuje. "Nevidím k tomu důvod," řekl. V Brně-středu působí dvě místní organizace sociálních demokratů a strana je tam rozhádaná. Na včerejší jednání špiček místní organizace Brno-střed přesto Onderka dorazil. Hodlá totiž kandidovat na nejvyšší stranický post v Brně - na předsedu městského výboru. A nominaci, v pořadí druhou, od "středu" získal. Zmíněnou funkci zatím vykonává Onderkův spojenec poslanec Jeroným Tejc. Městská konference, která bude Tejcova nástupce volit, zasedne na začátku září.

Ten už dříve oznámil, že znovu o funkci usilovat nebude. "Je to ze dvou důvodů. Po čtyřech letech se už cítím vyčerpaný a je to dlouhá doba na to, abych dokázal v této pozici pořád dělat maximum. Také jsem spojený s tím, že pracuji hlavně v Praze. Vykonávat funkci předsedy městského výboru z Prahy jde těžko," vysvětlil Tejc, který je mimo jiné stínovým ministrem vnitra a platí za bezpečnostního experta sociálních demokratů. Donedávna vedl místní organizaci Brna-středu, funkci už ale složil.

Onderku, který je dosud ve vedení městského výboru jeho zástupcem, v kandidatuře podporuje. "Primátor je jeden z nejvážnějších kandidátů na tuto funkci. Bez ohledu na to, jestli je to Roman Onderka, nebo ne," řekl Tejc s tím, že ho k tomuto kroku sám vyzval. V městském výboru strany plánuje Tejc i po odchodu z předsednického postu zůstat. "Určitě budu usilovat o členství v užším vedení," doplnil.