Na žádost o demisi primátora Onderky už se zapomnělo

Na žádost o demisi primátora Onderky už se zapomnělo | foto: Radek Miča, MAFRA

Na žádost o demisi primátora Onderky se po týdnu zapomnělo

  • 5
Zatímco před týdnem vyzývalo přes sto lidí na demonstraci brněnského primátora Romana Onderku k rezignaci, na úterním zasedání zastupitelstva byl klid. O dění v sociální demokracii nepadlo ani slovo.

"Onderka, demisi! Puč není názor," skandovalo přes sto lidí přesně před týdnem ve večerních hodinách na radnici městské části Brno-střed, kde jednal městský výbor ČSSD o rozkolu ve straně.

Když se však v úterý poprvé od té doby sešlo brněnské zastupitelstvo, které Onderku zvolilo, nepadla o demisi ani zmínka. Nepřišel ani nikdo z těch, kteří před týdnem chtěli Onderkův odchod. A nikdo se neptal ani na situaci v sociální demokracii, která od voleb hlasitě řeší dlouhotrvající rozkol mezi zastánci Michala Haška a Bohuslava Sobotky.

"Nejsem sobotkovec ani haškovec, jsem sociální demokrat," konstatoval v pondělí večer před zasedáním krajského výboru ČSSD Onderka. Po hlasování, při kterém se jižní Morava přiklonila k Sobotkovi, už situaci nekomentoval a rychle odešel.

Onderka po volbách navrhoval Sobotkovu rezignaci

Právě Onderka byl ovšem tím, kdo v neděli po volbách navrhoval, aby předsednictvo ČSSD vyzvalo Sobotku k rezignaci na post předsedy. Před kamery médií poté přišel s místopředsedou strany Michalem Haškem, který byl den předtím na utajené schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

"Již třetím rokem připomíná sociální demokracie papiňák. Ale touto nevýhrou ve volbách už pohár přetekl," vysvětloval tehdy Onderka, proč navrhl hlasovat o výzvě k Sobotkově demisi, kterou předsednictvo nakonec schválilo.

Zmínkou o tříleté napjaté situaci se odvolával na stranický sněm na jaře 2011, kdy se stal Sobotka předsedou a Hašek místopředsedou strany. Sám Onderka byl jedním z místopředsedů do tohoto sněmu, pak ovšem svůj vliv ztratil a přišel i o post stínového ministra dopravy.

O Onderkově roli v povolebním dění v sociální demokracii se nyní mlčí nejen ve straně, ale i v brněnském zastupitelstvu. "Kdyby se na to někdo z kolegů zastupitelů zeptal, primátor by jistě odpověděl. Kolegové ale oddělují vnitrostranickou a komunální politiku, takže toto téma neotevřeli," zhodnotil klid na úterním zastupitelstvu Onderkův náměstek a spolustraník Oliver Pospíšil.

To potvrzují i šéfové opozičních zastupitelských klubů zelených a TOP 09. "Považuji to za vnitrostranickou záležitost, kterou si musí vyřešit sami sociální demokraté. V případě primátora Onderky totiž nejde o to, že by lhal jako Michal Hašek, to by pak byla situace jiná," zhodnotil šéf brněnských zelených Martin Ander.

"Myslet si o tom můžeme, co chceme, ale dění v ČSSD je jejich vnitřní problém," souhlasí i Josef Drbal z TOP 09.

Primátor Onderka se v úterý k dotazům MF DNES na svůj aktuální postoj k dění v sociální demokracii nevyjádřil. Naposledy situaci veřejně komentoval právě na demonstraci před týdnem. "Lídr kandidátky nese odpovědnost za výsledek voleb. Mám se omluvit za to, že říkám svoje názory otevřeně na předsednictvu strany?" vysvětloval protestujícímu davu.

Důležitý bude ústřední výbor

Podle člena ČSSD Jakuba Patočky, který byl jedním ze svolavatelů protestu z minulé středy, se nyní síly těchto lidí upírají k podpoře Bohuslava Sobotky. V neděli ráno proto hodlají demonstrovat na Olšanském náměstí v Praze předtím, než zasedne ústřední výkonný výbor ČSSD. Právě ten bude o Sobotkovi rozhodovat.

"Názor mám pořád stejný. Lidé kolem Michala Haška se pokusili zmocnit ČSSD, měli by tak odejít ze svých stranických i veřejných funkcí. To se týká všech členů předsednictva, kteří pro usnesení vyzývající k rezignaci Bohuslava Sobotku zvedli ruku, nejenom účastníků schůzky v Lánech," upřesnil Patočka.

,