Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Primátor orodoval za MotoGP u zastupitelů, Hašek žádá nezačerněný audit

  8:56aktualizováno  8:56
Brněnský primátor Petr Vokřál pokračuje ve snaze prosadit padesátimilionovou pomoc města na konání Velké ceny silničních motocyklů. Ve čtvrtek svolal všechny stranické kluby a přesvědčoval je, že jejich zastupitelé mají hlasovat pro.

Ilustrační snímek. | foto:  David Neff, MAFRA

Žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím přezdívanou „sto šestka“ často posílají na úřady novináři či aktivisté, kteří se chtějí domoci údajů, jež se jim úředníci zdráhají vydat.

Nyní ale jeden takový právní dokument putuje mezi politiky. Od jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) k brněnskému primátorovi Petru Vokřálovi (ANO).

Hašek tak znovu zkouší získat audit, který Brno jako menšinový akcionář nechalo udělat ve společnosti Automotodrom. Dokument totiž podle Vokřála dosvědčuje, že Haškem kritizované pořádání Velké ceny je ve skutečnosti transparentní.

A to se Haškovi nehodí. Nejasnostmi kolem Automotodromu totiž zdůvodňoval, proč kraj musí být letos spolupořadatelem závodu a proč by v dalších letech měla akci dokonce pořádat společnost s ručením omezeným založená krajem. Vokřál ale zatím jeho požadavky na dokument odrážel s tím, že ho nejdříve dostanou zastupitelé.

„Fraška s auditem financování Velké ceny a hospodaření Automotodromu Brno nemá šmrnc ani styl. Pojďme ji ukončit,“ zdůvodnil svůj požadavek Hašek, který naráží na to, že i samotní zastupitelé dostali některá čísla či jména dodavatelů v auditu začerněná, což vedení Brna i Automotodromu zdůvodňují ochranou obchodního tajemství (více jsme o začerněném dokumentu psali zde).

Vokřál potřebuje 28 hlasů

Začernění auditu ovšem rozlítilo i některé koaliční zastupitele. A rovněž členy opozice. Vokřál tak ve čtvrtek na setkání pozval šéfy všech zastupitelských klubů. Z nich se bude snažit poskládat většinu 28 hlasů, která by příští týden 50 milionů pro Velkou cenu odhlasovala. Závěr ale jasný není.

„Ani jsem od schůzky nečekal, že se hned na něčem dohodneme. Šéfové klubů řekli, že informují své členy. Celý problém se točí kolem nepochopení, co je, a co není veřejná informace. Někteří zastupitelé pořád tvrdí, že když jsme si z veřejných peněz zadali audit, mají na jeho plné znění právo. Audit jsme si zadali proto, abychom znali názor auditora na celou záležitost. Data, ze kterých vycházel, ale podle smlouvy s Automotodromem nesmí vyzradit ani auditorská společnost,“ konstatoval ve čtvrtek Vokřál.

Město tak podle něj jinou než začerněnou verzi dokumentu ani nemá k dispozici. A stejnou verzi dostane v odpovědi na svou zákonnou žádost podle něj i Hašek.

Aby vášně ohledně začerněného auditu uklidnil, už ve středu okruh nabídl zastupitelům, že na necenzurovanou verzi se mohou jet podívat s občanským průkazem do sídla Automotodromu. Ovšem ani to se některým zastupitelům nelíbí.

„Bývalo dobrým zvykem, že zastupitelé dostávají materiály, které potřebují ke své práci, standardní cestou. Jet někam za město rozhodně odmítám,“ uvedl zastupitel z kontrolní komise Libor Šťástka (ODS).

Ve čtvrtek tak přibyla další nabídka. Dnes budou zástupci okruhu s dokumentem sedět na radnici. A i v průběhu víkendu nabízejí, že s plným auditem za zastupiteli sami kamkoliv přijedou. Jednoduché to primátor nemá, protože postrádá podporu jinak soudržné koalice. Dotovat soukromý podnik Karla Abrahama odmítli už dříve zelení.

Žít Brno není jednotné

„Ani nahlédnutí do plné verze auditu mě nepřesvědčilo o opaku, spíše utvrdilo v tom, co prosazujeme už dlouho. Dodavatelé služeb dostávají zakázky bez výběrového řízení. Velká cena je ztrátová pro skořápku, jakou je Automotodrom, ale už ne pro jednotlivé subjekty, které se na jejím pořádání podílejí,“ konstatoval náměstek primátora Martin Ander (SZ).

Hnutí Žít Brno není jednotné. Někteří jeho členové za podporu spílají náměstkovi primátora Matěji Hollanovi. O budoucnosti Velké ceny budou zastupitelé hlasovat v úterý.

Na dnešek ovšem pozval primátor Vokřál na ranní schůzku hejtmana Haška. A sám připouští, že jedním z témat bude, aby se kraj navzdory předchozí silné rivalitě ke spolupořádání letošního ročníku připojil.

Vokřál by si tak mohl zajistit hlasy Haškovy mateřské ČSSD v zastupitelstvu, která zatím městskou dotaci podpořit odmítá. Kraj má navíc stále na účtu 30 milionů státní dotace, kterou Hašek odmítá na Velkou cenu převést.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Žena se schovávala před vězením v cizím bytě, majitele zamkla v pokoji

Ilustrační snímek

V cizím bytě našla úkryt žena z Brna, která se chtěla vyhnout nástupu do vězení. Když její skrýš policisté odhalili,...

Zloděj na benzinkách prořezává autům pneumatiky, při výměně řidiče okrádá

Zloděj prořízl autu pneumatiku, aby jej mohl vykrást

Policisté na jižní Moravě pátrají po neznámém zloději, který prořezává pneumatiky autům na benzinkách. Pak je sleduje a...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz