Jihomoravský kraj má novou koalici. Dohodu o spolupráci podepsali zástupci...

Jihomoravský kraj má novou koalici. Dohodu o spolupráci podepsali zástupci hnutí ANO, ČSSD, Starostů pro Jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Krajská koalice ladí priority. Zaměří se na školy, opravu mostů i letiště

  • 3
Až po téměř čtyřech měsících vlády nad Jihomoravským krajem bude koalice schvalovat programové prohlášení. Mezi priority řadí letiště, ale také změny ve školství a boj proti suchu.

Už více než sto dní vládne na hejtmanství koalice složená z ANO, ČSSD, Starostů pro jižní Moravu a TOP 09 se Žít Brno. Nová krajská vláda slibovala, že nejpozději na přelomu ledna a února odprezentuje programové prohlášení s prioritami, na které se v následujících čtyřech letech zaměří.

„Výroba“ důležitého dokumentu ale nabrala zpoždění a krajští radní ho schválí až příští čtvrtek. Za podobný přístup přitom čelilo kritice i předchozí vedení kraje v čele s Michalem Haškem (ČSSD). Jeho nástupci zdržení omlouvají neodkladnými záležitostmi – úpravami rozpočtu, řešením krize na záchrance či problémy s platy řidičů autobusů.

Nyní už ale s programovým prohlášením finišují. „Klíčový je rozvoj kraje a transparentní hospodaření. Chci, aby všechny naše kroky vedly k propojení jižní Moravy s Evropou. A to dopravou, technologiemi, vědou i školstvím,“ prohlásil hejtman Bohumil Šimek (ANO). MF DNES přináší přehled priorit, na něž chce nyní koalice zacílit.

1 Školství: více peněz na opravy, nový přístup k výuce

Změny mají pocítit ředitelé středních škol, kteří nejspíš dostanou větší pravomoce. „Chci, aby kraj školám přerozděloval více peněz. Mohly by si tak drobné opravy řešit samy,“ podotkl náměstek hejtmana Jan Vitula (TOP 09) s tím, že nyní musí o příspěvky žádat.

Prioritou kraje je i podpora všeobecného vzdělávání tak, aby studenti nebyli vázaní pouze k jednomu oboru. „Pracovní místa vznikají a zanikají, musíme se přizpůsobit,“ poznamenala radní pro školství Jana Pejchalová (ANO).

Přístup k výuce musí změnit i učitelé. „A nebude se to týkat jen gymnázií, ale i ostatních středních škol. Chceme klást větší důraz třeba na cizí jazyky,“ uvedl Jiří Hlavenka, zastupitel Strany zelených, jež je sice v opozici, ale na plánovaných změnách ve vzdělávání se podílí.

2 Majetek: v hlavní roli letiště, lázně a sídlo strojírenství

V oblasti majetku a investic si kraj vytyčil tři hlavní úkoly. Klíčovým je vyřešení kritizovaných vztahů s Letištěm Brno, jemuž hejtmanství pronajímá rozsáhlé pozemky a prostory v Tuřanech (o letišti jsme psali více zde). Kraj také vyhlásil boj o zlepšení spojení z Brna do světa. Nově se třeba už od dubna rozšíří počet letů do Mnichova.

Druhým úkolem je situace okolo stavby lázeňského komplexu v Pasohlávkách, o který se zajímají Číňané. Hejtman Šimek už avizoval, že v menší míře chce projekt případně dotáhnout i bez čínských investic.

Třetí prioritou je obří Centrum odborného vzdělávání ve strojírenství v Kuřimi. O vybudování moderního sídla pro výuku technických oborů se hovoří už několik let. „Minimálně dvakrát byl přibržděný kvůli penězům. Zjišťujeme vše potřebné, abychom se mohli rozhodnout, co dál,“ řekla náměstkyně hejtmana Taťána Malá (ANO), která má majetek a investice na starost.

3 Sociální oblast: nové domovy pro důchodce i pacienty

Kvůli nedostatku míst v domovech pro seniory chce kraj pokračovat ve stavbě nových zařízení. Vydá se ale cestou nízkokapacitních budov s 50 místy. Ty mají stát třeba v Bučovicích na Vyškovsku a Miroslavi na Znojemsku.

„Na jejich stavbu můžeme získat dotaci přes ministerstvo práce a sociálních věcí,“ nastínil plány náměstek pro sociální oblast Marek Šlapal (ČSSD).

Kraj se také nově přiklonil k variantě, aby v budově bývalé transfuzní stanice na Žlutém kopci v Brně vznikly kromě domova pro seniory i lůžka pro dojíždějící pacienty Masarykova onkologického ústavu.

4 Venkov a zemědělství: peníze na boj proti suchu

Navzdory chystanému snížení kraj letos poslal 54 milionů korun na rozvoj venkova. A skrze zcela nový dotační program chce malé obce podporovat také v boji proti suchu. Prakticky jim bude doplácet „vodní“ projekty, na něž získají část peněz přes ministerstva.

„Už máme vytipované obce, které podporu potřebují, ale jejich jména ještě nezveřejníme,“ poznamenal krajský radní Petr Hýbler (ANO), jenž má rozvoj venkova a zemědělství v gesci. Jednou z možností, jak proti suchu bojovat, je třeba výstavba retenčních nádrží.

5 Doprava: rekonstrukce silnic a mostů či obchvat Tuřan

Kromě obřích investic do další modernizace silnic se hejtmanství hodlá zaměřit na opravy mostů v havarijním stavu.

„Takové jsou třeba v Hostěrádkách či Milešovicích na Vyškovsku,“ vyjmenoval náměstek hejtmana pro dopravu Roman Hanák (ČSSD), který chce mimo jiné pomoct také stavbě obchvatu kolem brněnských Tuřan.

6 Zdravotnictví: sloučení nemocnic a zachování péče

„Rozhodně nechceme prodávat ani pronajímat nemocniční prostory,“ ujistil krajský radní pro zdravotnictví Igor Chlup (ČSSD). Hlavním cílem v jedné z klíčových oblastí tak zůstává nová celokrajská koncepce. Ta stanoví, jakou péči mají konkrétní nemocnice poskytovat. Ve hře je i spojení všech krajských zařízení pod jednu organizaci (více zde).

Opoziční zastupitel Roman Celý (KDU-ČSL) považuje za největší problém zdravotnického rezortu ekonomickou situaci nemocnice v Břeclavi. „Bez výrazné změny ve struktuře poskytované péče bude její ztráta narůstat, což padne právě na kraj,“ upozornil Celý.

7 Územní plán: napojení klíčových tahů na Brno

Krajská vláda se zaměří i na řešení strategických věcí v územním plánu. „Chceme třeba prověřit propojení silnic D52 a D43 v brněnské aglomeraci z hlediska dopravy i životního prostředí,“ přiblížil plány Martin Maleček (SjM).