Z bláta se vzpíná hokejový sen, Kometa chystá v Brně venkovní arénu

  • 65
Do prvního duelu Komety pod širým nebem zbývá měsíc. Organizátorům přesto humor neschází. „Teď už jen stačí konstrukci tribun přehodit nějakou plachtou a zbrusu nový hokejový stadion je hotový,“ žertují členové pořadatelského týmu Hokejových her.

S jejich pomocí si teď Kometa plní svůj sen. Za Lužánkami - v místech strženého zimního stadionu - staví monstrózní arénu pro dvacet tisíc diváků, v níž brněnští hokejisté počátkem roku sehrají dvě extraligová utkání pod širým nebem.

MF DNES se přesně měsíc před duelem proti Plzni exkluzivně vypravila s projektanty z kanceláře A Plus na stavbu. Jejich vtip o zastřešení venkovní arény dobře odráží složitost celého počinu - přestože jde o provizorní stadion, s parametry skutečné arény si příliš nezadá.

Obtížnost projektu mají experti s čím porovnávat. Kromě areálu pro Hokejové hry kreslí i opravdovou novou halu, která podle plánu šéfa Komety Libora Zábranského může stát na stejném místě už za tři roky.

Na místě zpustošeného areálu se nyní za Lužánkami tyčí mamutí konstrukce dočasných tribun. V součtu váží 600 tun a vytváří zhruba stejný objem, jako měl původní stadion, do nějž se vměstnalo okolo deseti tisíc lidí.

Nynější monstrum jich pojme dvakrát tolik. A právě to je jeden z největších rébusů pro pořadatele. „Na rozdíl od DRFG Areny, která jde obejít kolem dokola, to tady nepůjde. Každý bude mít na lístku napsaný jeden ze tří vchodů a k tomu ho musíme navést už z dálky,“ popsal Patrik Tuza z A Plus.

Vchody širokými deset metrů bude tolik lidí podle odhadů proudit i dvě hodiny. I kvůli nezbytným osobním prohlídkám.

Čekající diváky 3. ledna zabaví koncert u ledové plochy, kapelu zatím pořadatelé domlouvají. A dodělat je třeba ještě řadu dalších věcí. Zatímco tribuny už jsou téměř hotové, uvnitř zatím nesvírají kluziště, ale bahno, na kterém řádí těžké stroje.

Program Hokejových her za Lužánkami

Neděle 3. ledna
Kometa - Škoda Plzeň - 13.00
Technika Brno - Hodonín - 17.30

Úterý 5. ledna
ČR „16“ – Slovensko „16“ - 17.00

Čtvrtek 7. ledna
Masarykova univerzita – Univerzita Karlova - 17.00

Pátek 8. ledna
Kometa - Sparta Praha - 18.20

Od 1. ledna bude aréna pravidelně k dispozici také pro veřejné bruslení, podrobný rozpis naleznete na webových stránkách www.jdemedomu.cz.

Vstupenky
Všechna místa na stadionu jsou na stání. Lístek na extraligové utkání Komety stojí 990 korun, zakoupit ho lze na hlavní pokladně DRFG Areny nebo v síti Ticketportal. Vstupenka na souboj univerzit a na druholigové derby Techniky Brno s Hodonínem přijde na 99 korun.

Ještě před startem stavby musela nákladní auta odvézt 7,5 tisíce kubíků suti, která tam zůstala z původního stadionu. Tedy asi 750 plně naložených tater. Dělníci navíc musí povrch, který je lehce z kopce, vyrovnat válci s přesností na jediný centimetr.

Za čtrnáct dnů přijde řada na ledařské experty. Speciální guma, na niž led z tenkých vrstev položí, pochází z Německa. V drobných trubičkách v ní protéká chladicí směs. Nové mantinely zase připutují z Finska.

Za ledovou plochu ručí brněnská firma Winsol, která kluziště dělala i pro historicky první a dosud jediné extraligové utkání pod širým nebem v Pardubicích v roce 2011.

„Jsme jediní v Evropě, kteří mají k dispozici bílý podklad. Pouze konkurence v Rakousku nabízí černý. Zdá se to jako detail, ale led je nakonec šedý a slunce ho víc ohřívá. My garantujeme, že bude v provozu až v plus 15 stupních Celsia,“ popsal Zbyněk Jirásek z firmy. Díky výjimce bude plocha navíc bez reklam.

Už teď je jasné, že jako první na led nevyjedou profesionálové, ale nadšenci. Kometa z něj totiž už na Nový rok udělá veřejné kluziště.

Experti také vymýšleli, jak zajistit potřebná kvanta elektřiny a vody. První z nich musí dočasná aréna čerpat ze tří zdrojů. Přímo při zápasech dokonce vypomůže obří dieselový generátor. Na provoz osvětlení, tří obřích obrazovek, ale i varných konvic či párkovačů ve stáncích s občerstvením by totiž jen jedna z okolních ústředen nestačila.

Hokejisty převeze autobus

Že při utkání pod širým nebem nebude mít mamutí stavba strop, je logické. Přesto jde o komplikaci. Projektanti například hledají způsob, jak ukotvit světla, aby přes ně diváci viděli. Jako nejpravděpodobnější se zdá, že je zavěsí na rampy natažené na sloupy deset metrů nad ledovou plochou. Podobně musejí zajistit třeba i kameru, která nad brankami slouží videorozhodčím.

A řeší se také evakuační plány. Plot kolem improvizovaného stadionu musí být pro případ problémů zčásti bleskově rozebratelný. Zatímco „hurá akci“ fotbalisty Petra Švancary, který v létě o kousek vedle sehrál rekordní rozlučku s účastí 35 tisíc lidí, úřady ledacos odpustily, tentokrát nikdo oči přivírat nebude. Rozsáhlé týmy už mají za sebou několik schůzek, kterých se účastní i hasiči, policisté či záchranáři.

Hokejové Lužánky v číslech

  • 600 tun lešení a materiálu využijí dělníci na stavbu mobilních tribun
  • 7 500 m³ suti museli na začátku z areálu odvézt
  • 990 korun stojí vstupenka na duel Komety pod širým nebem
  • 15 stupňů Celsia může ukazovat teploměr, aby led zůstal kvalitní
  • 20 000 fanoušků pojme aréna, v Brně tak může padnou divácký rekord
  • 3 velkoplošné obrazovky budou na improvizovaném stadionu

Při zápasech Komety jich bude nasazen výjimečný počet. V plánech jsou podrobně rozkreslená všechna jejich stanoviště. A také zázemí. Už teď je jasné, že hráči dostanou k dispozici provizorní šatny. Hosté si brusle nasadí v šatnách u veřejného kluziště, domácí se převléknou v mobilních kontejnerech. Oba týmy se ale ustrojí už v DRFG Areně, odkud je za Lužánky doveze autobus.

Přizpůsobit provizorním podmínkám se musejí i diváci. Pořadatelé je poprosí, aby na tribunách v zápalu fandění příliš neskákali. „Nejde o to, že by mohli ohrozit stabilitu tribun. Statici se zaručili, že jejich nosnost je bohatě naddimenzovaná. Otřesy je ale mohou mírně rozvlnit. A těžko odhadovat, jak se zachovají diváci v horních částech, když se pod nimi začne vysoká konstrukce pohupovat,“ vysvětlil Tuza.

,