Přišel naprosto nečekaný úder, říká šéf brněnské ODS Blažek

  15:20aktualizováno  15:20
Odstavením Milana Venclíka z vedení regionální ODS loni v červnu boj o stranu neskončil. A neshody mezi občanskými demokraty na jihu Moravy vyplouvají na povrch i v souvislosti se zatčením starosty Žabovřesk Aleše Kvapila minulý čtvrtek. "Nejvíc mě zklamal Milan Venclík, který se tak dostal na úroveň pavlačových drbů," říká předseda ODS v Brně Pavel Blažek.

Předseda brněnské ODS Pavel Blažek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Pavlačových drbů? Co tím myslíte?
Mám zato, že spoustu dezinformací, které se dnes šíří v ODS...

V kauze Kvapil?
Ono je toho víc. Různých zaručených informací. Tak si myslím, že jsou záměrně řízeny touto, sice relativně malou, ale protože se ničeho nezúčastňují, tak neviditelnou skupinou. Takže to je nepřítel, kterého nevidíte. Ale který existuje a stále něco dělá. Takže nevedeme klasický vnitrostranický boj.

Takže máte ve straně partyzány.
Ano, vedou takovou zajímavou partyzánskou válku, ovšem nepřípustnými prostředky a zbaběle zezadu. Ale jestli se můžu vrátit k loňskému červnu, ten byl vlastně o tom, jak má ta strana být řízena. A tehdy naprostá většina usoudila, že nemůže být řízena jednou rodinou Venclíků. Že ODS není jejich vlastnictvím. Chování Milana Venclíka beru tak, že buďto mu ODS patří, nebo ji zničí.

Co s tím budete dělat? S partyzány uvnitř se žije špatně.
S tím se bojuje těžce, zvlášť když jsme strana demokratická. Takže my používáme standardní demokratické prostředky a druhá strana nikoliv.

Jejich angažmá v kauze Kvapil vidíte jak?
(dlouhé ticho) Těžko se shánějí informace, nicméně ten případ je stále opředen tolika záhadami, že o běžný policejní případ podle mého názoru nejde. Stále není známo, jestli si někdo o takovouhle sumu řekl, nebo jestli byla nabízena. Nezdá se mi chování těch jednotlivých aktérů, včetně těch, kteří oznámili trestnou činnost. Chápu, že to někdo oznámí, ale další až příliš aktivistický přístup těch oznamovatelů není běžný.

Myslíte to, že si ty schůzky nahrávali?
Tak jednak to, že si je nahrávali a že k dokonání trestného činu dojde doma u toho oznamovatele (Radovan Novotný měl milion korun převzít v brněnském bytě jednoho z developerů), to běžné není, to by přece nikdo nechtěl. Přímo u něj, to znamená, že ten, kdo to oznámil, do toho svou osobu nechá velmi netradičně vtahovat.

Kdo podle vás pouštěl do médií informace?
To nedokážu vyhodnotit. Informace a mediální zmatek dokonce vedly k tomu, že do toho byla zapletená osoba, které se to netýkalo, a její jméno se objevilo v tisku. Na mě to působí, že to bylo promyšlené. Zájem novinářů byl mnohem větší, když nic nevěděli, než kdyby se rovnou oznámilo, co se stalo. Dnes o případu Kvapil ví celá republika. Možná by to tak nebylo, kdyby policie jen oznámila, co se stalo.

Předseda brněnské ODS Pavel Blažek

Myslíte, že policie by si šla pro starostu, kdyby neměla důkazy o tom, že se to stalo?
Musíme počkat na hlavní líčení. Teď opravdu nedokážu říct, ale těch případů bylo víc. Připomenu jen primátora Wolfa z Kladna. Toho si odvedli přímo z úřadu, a dnes se mu stát omlouvá, že všechno bylo nezákonné a obvinění bylo nesmyslné.

Není to spíš tak, že jedné z firem došla trpělivost s oprsklými politiky?
Ani toto nevylučuji. Každopádně, jakmile ten případ vznikl, samozřejmě toho partyzáni okamžitě využívají.

Jakým způsobem?
V médiích se najednou začínají objevovat souvislosti. O tom, kdo zná Kvapila, kdo zná Novotného, kdo s ním dělal a tak podobně. A jsou to vždycky osoby, které se hodí partyzánům. Ale řeknu to jinak, strana by se teď měla semknout, což by znamenalo, že i vnitrostranická opozice by se měla zúčastňovat oficiálních jednání a situaci řešit. To se neděje a naopak pokračují v partyzánské válce.

Myslíte, že v tom mají prsty?
To se teprve uvidí.

Když tedy stále hovoříte o presumpci neviny, proč ODS přistoupila tak rychle k vyloučení Kvapila a Novotného ze strany?
Jestli ty dva pány ve vazbě dnes něco vůbec nezajímá, tak to, jestli jsou členy ODS. Mají naprosto jiné starosti. Od začátku jsem říkal, že se v tom nemuselo tak spěchat, nicméně výkonná rada se rozhodla jinak.

Co zaznělo jako nejsilnější argument?
Že z toho, co je známo z médií, to vypadá, že se opravdu dopustili této závažné trestné činnosti, a to převládlo. I kdyby se nakonec ukázalo že jsou nevinní, tak ODS tento případ poškodil, a to na hodně dlouho.

Jaká je atmosféra v brněnské ODS?
Přišel naprosto nečekaný úder, který v podstatě zhatil mnohaměsíční úsilí o nápravu renomé brněnské ODS. Navíc mají teď lidé trochu pocit, že ztrácí smysl taková ta klasická politická práce, jako je příprava programu.

Předseda brněnské ODS Pavel Blažek

Co uděláte, aby se obraz ODS do sněmovních voleb vylepšil?
Od soboty začne volební kampaň. Důvěra je něco, co se strašně lehce ztrácí a těžce nabývá. Myslím si, že důvěra v ODS je v Brně velmi podlomená. A během dvou tří měsíců není podle mě možné tu důvěru zase vrátit. A nabízí se další otázka. Proč se to stalo právě teď, několik měsíců před volbami? Protože je zřejmé, že ta jednání probíhala delší dobu.

Jednání mezi Alešem Kvapilem a Sono Records?
Ano, jednání o tom územním řízení na Sonocentrum snad probíhalo už od září. Pořád není jasné, za co měla firma dávat ten úplatek.

Za stavební řízení, které může starosta ze své pozice ovlivnit.
Starosta to sice prakticky mohl ovlivňovat, ale jen co se týká délky stavebního řízení. Ale zas takovou moc nemá, aby mohl chtít peníze. To je další záhada. Ten případ prostě není tak jednoznačný, jak se možná zdá. Víme, že zadrželi někoho s penězi, to je pravda. Víme, že to souviselo s činností na radnici, ale to je všechno. Tím, že kandiduje na jižní Moravě Topolánek, jakýkoli problém v Brně vyhovuje politické konkurenci i vnitrostranické opozici Mirka Topolánka v celé republice. Ani tyto vlivy nelze vyloučit.

Mirek Topolánek hovoří o tom, že v kauze vidí vůli ČSSD a ministra Martina Peciny. Ale i kdyby to tak bylo, věděli, na koho policii poslat. Věděli, kdo si o úplatek řekne nebo si ho vezme.
Ale i tak zůstává otázkou, kam policie zaměřuje méně či více pozornosti. A tady se mi zdá, že pozornost policie na jižní Moravu je větší než jinde a to už standardní není.

To je ale nakonec jedno. Kvapil a Novotný si úplatek pravděpodobně skutečně vzali.
Že se podnikatelé naštvou a dají vědět policii, protože se jim nelíbí chování starosty, to je čistokrevný příběh. A pak jsou další. Když se v průběhu vyšetřování nachomýtaly různé politické vlivy, které se pak projevily jak v načasování případu, tak i v okruhu osob, kterých se to týká. Až příliš mnoho náhod na jeden případ.

René Pelán u pomníku rudoarmějců.

Ještě se zeptám na odvolání Reného Pelána z pozice místostarosty Králova Pole.
Odvolání nebylo vůbec odůvodněno směrem k veřejnosti. Tím pádem se objevila spousta spekulací, co je za tím. Už jsem jim vyčetl, že když se odvolává někdo, kdo byl ve funkci dlouhou dobu, je potřeba vysvětlit, proč se to děje. To se nestalo a já nechápu proč.

Co říkáte na Pelánovo vysvětlení? Že nechtěl podporovat přidělení bytu člověku z vedení radnice nebo lobbovat za přidělení zakázek členovi ODS.
Tyto výroky je třeba chápat tak, že vztahy v Králově Poli jsou dlouhodobě špatné, ale přesně ty poměry znají jen oni. Tyto výroky komentovat nemohu, co je pravda, nevím.

Takže vyloučit to nemůžete.
Slečno, já už po minulém čtvrtku nemůžu vyloučit absolutně nic.

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Další z rubriky

VIDEO: Sochař vyřezal Titanic z masy ledu na brněnském náměstí

Sochař Marian Maršálek vytesal v Brně z ledu více než dvoumetrovou sochu...

Moravské náměstí v Brně se proměnilo v nevšední sochařskou dílnu. Hodinu po poledni tam umělec Marian Maršálek začal...

U reklam s velkými ňadry lidem utkví v hlavě prsa, ne samotný výrobek

Kristýna Pešáková stála u zrodu anticeny Sexistické prasátečko, která...

Deset let mapovaly členky brněnského spolku Nesehnutí sexistickou reklamu a upozorňovaly na ni. Jejich anticena...

Azylový dům v Břeclavi půjde k zemi. Klienti se musejí vystěhovat

Ženská noclehárna Arcidiecézní charity Praha (9. prosince 2018).

Poté, co Břeclav pomohla charitě s provozem azylového domu ve městě a zabránila vystěhování lidí na ulici, ohlásila...

Najdete na iDNES.cz