Příště k soudu přijdu i s důkazy proti Venclíkovi, říká Ladislav Gaži

  13:52aktualizováno  13:52
Mimořádnou pozornost mělo první kolo projednávání obžaloby jednašedesátiletého Ladislava Gažiho z křivého svědectví u Městského soudu v Brně. Trestní oznámení podal bývalý první muž jihomoravské ODS Milan Venclík. Tvrdí, že kauza je součástí zákulisních machinací, na jejichž základě prý v roce 2004 těsně nevyhrál boj o post hejtmana.

Ladislav Gaži | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Gaži založil kdysi vyhlášený Box Club Gaži Brno. Právě na něho podal Milan Venclík trestní oznámení a státní zástupce ho obžaloval z křivého svědectví. Za to Ladislavu Gažimu nyní hrozí až tříleté vězení. - čtěte Kauza, která vyšla na dvoje volby

Brněnský boxer k soudu přesto nedorazil. A v médiích se objevily informace, že důvodem je odsouzení k více než sedmi letům odnětí svobody za zpronevěru. MF DNES ovšem zjistila, že Ladislav Gaži je na svobodě.

Dál žije v Brně a vede zde svůj boxerský klub. Obžaloby ze zpronevěry ho totiž soudy zprostily, takže do vězení vůbec nenastoupil.

"Nejsem žádný kriminálník. A už vůbec nesedím ve vězení. Z jednání u soudu jsem se omluvil, protože mám vážné zdravotní potíže. Když to ale vidím, příště určitě přijdu. I s důkazy proti panu Venclíkovi," svěřil se Gaži v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES.

Kolik ten areál stál?

Milan Venclík je však přesvědčený, že právě Gaži je jedním z lidí, kteří mají podíl na jeho volebním neúspěchu před šesti lety. Rok před ním totiž lídr ODS od trenéra hlavně romských boxerů odkoupil areál s několika nemovitostmi u Březiny-Louček.

Podle kupní smlouvy za ně tehdejší šéf krajské ODS zaplatil 1,9 milionu korun, Gaži nicméně tvrdí, že dohodnutá cena byla 12,5 milionu. A že peníze měl dostat neoficiálně, aby Venclík nemusel prokazovat, kde takový obnos sehnal.

To protistrana odmítá. "Začalo vycházet najevo, že na nemovitost je uvalena exekuce, má dluh na elektřině a dokonce že Gaži není jejím majitelem," popisoval Venclík u soudu, co vše koupi předcházelo. Tvrdí, že cena 1,9 milionu korun byla konečná.

Ladislav Gaži si trvá na tom, že mu Venclík za areál čítající penzion, zámeček, hájenku, garáže i ovocné sady a rozsáhlé pozemky okolo nakonec zaplatil celkem sedm milionů korun. Zbývajících pět milionů však nikdy nedostal.

A proto Gaži na kandidáta na hejtmana před krajskými volbami podal trestní oznámení a odstartoval policejní vyšetřování. Věřil prý, že zbylé peníze dostane.

Další obvinění

Nebyl sám, kdo proti Venclíkovi vystoupil, objevila se i další obvinění. Jenže policie žádné důkazy ze zpronevěry a podvodů nenašla a vyšetřování zastavila.- čtěte ODS: Nahrávka měla poškodit jihomoravského volebního lídra

Poté následoval Venclíkův protitah - všichni aktéři skončili s obviněním pro křivou výpověď, mezi nimi i Gaži.

"Celá kauza mě poškodila jak osobně, tak politicky. Je příkladem toho, co všechno se může v politice dít," tvrdí Venclík.

Ladislav Gaži zase věří, že kauza byla jen jednou z politických bitev dvou rivalů v ODS: Milana Venclíka a Vlastimila Sehnala. A že sám do ní byl nechtěně zapletený.

"Já ale věřím, že panu Venclíkovi prokážu, že spravedlnost existuje. A celé to ukončíme," doufá Gaži.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Břeclav začala sázet stromy, aby mohla postavit vytoužený obchvat

Nová alej v Popicích bude sloužit jako přirozený větrolam

Břeclav začala pracovat na kompenzačních opatřeních, která musí splnit, aby mohla postavit obchvat města. Část jeho...

Pod břeclavským zámkem našli archeologové zbytky velké dřevěné stavby

Zámek v Břeclavi

Pod základy zámku v Břeclavi v hloubce čtyř metrů našli archeologové pozůstatky dřevěné stavby, jejíž stěny jsou...

Rodinné firmy jsou páteří ekonomiky, říká oceněný výrobce školních tabulí

Libor Kožoušek, majitel rodinné firmy VMS Vision

Libor Kožoušek z Boskovic začal podnikat ve výrobě tabulí před 25 lety. Časem z firmy, která je dnes největším českým...

Najdete na iDNES.cz