Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stát žádá za zastávky s reklamou obří nájem. Přístřeškům hrozí zánik

  14:04aktualizováno  14:04
Některým přístřeškům u zastávek po celém Brně hrozí zánik. Stát si začal dělat nároky na pozemky, na kterých stojí, a žádá za ně obří nájem. Provozovatel zastávek, firma euroAWK, se bojí, že si takové částky nebude moci dovolit platit.

Ilustrační foto | foto: Lucie Kolischová, iDNES.cz

Společnost euroAWK spravuje téměř tři stovky zastávek hromadné dopravy v Brně od roku 1994. Smlouvy s magistrátem či městskými částmi zatím zněly jasně.

"Město mělo zastávky zadarmo. Firma má povinnost je opravit, třeba když je poničí vandalové. Na oplátku vydělává na reklamě ve vitrínách, které jsou součástí jednotlivých čekáren," vysvětlil náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil (ČSSD).

Teď se však do byznysu mezi firmou a městem vložil stát. Celkem u 35 zastávek se totiž ukázalo, že mohou být na jeho pozemcích, které jsou různě po Brně dodnes rozeseté. A zatímco nekomerční využívání svých pozemků odkývá stát zadarmo, reklamy v podsvícených zastávkách podle něj komercí jsou. A z té chtějí úředníci pro stát podíl.

"Zastávka je z pohledu zákona dočasná stavba. Jednou za čas je tak nutné znova žádat o stavební povolení. A k tomu je potřeba souhlas vlastníka. Pokud soud v jednotlivých sporech teď skutečně rozhodne, že je to stát, a ten souhlas neudělí, v krajním případě je opravdu budeme muset zbourat," připustil právník firmy euroAWK Marek Jäger.

Pozemek pod zastávkou je lukrativnější než Svoboďák

Ředitelka brněnské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Lenka Taie Kolaříková najala znalce, který nájem určil z prodejní ceny pozemků. A ten počítal se závratnou částkou až 150 tisíc korun za metr čtvereční.

Podle oficiální cenové mapy Brna by přitom ani stejná plocha na prestižním náměstí Svobody nepřišla na více než 35 tisíc.

"Jedná se o zcela legitimní požadavek vlastníka, aby mu byla zaplacena náhrada za neoprávněné užívání jeho majetku. Dle zákona máme povinnost hájit zájmy státu. Cena byla stanovena na základě znaleckého posudku jako cena v místě a čase obvyklá," uvedla Kolaříková.

"Takto stanovený nájem si euroAWK nemůže dovolit," reagoval Jäger.

Brněnský dopravní podnik, který by neměl ani kam zavěsit jízdní řády, přitom spor sleduje zpovzdálí.

"Jsme takový nestranný pozorovatel. Samozřejmě by nebylo dobré, pokud by zastávky zmizely. Ale to by pak řešila příslušná městská část, která je spravuje," uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Škrancová.

Věc ujasní až soud

Podle starosty Židenic Romana Vašiny (ODS), pod kterého třeba zastávky na Staré osadě spadají, je to však alibismus.

"Zástupci státu se chovají ke svým vlastním občanům jako k cizím. Chtějí jen peníze. Pokud zastávky opravdu zmizí, Dopravní podnik a magistrát to budou muset řešit. Lidé, kteří si při čekání nebudou mít kam sednout, ale samozřejmě budou tlačit na nás," uvedl.

"Se státem v této věci pořád jednáme. Ale pravděpodobně bude nutné, aby do celé věci nakonec opravdu vnesl světlo soud. Myslím, že za vyložení celé věci bude rád i ÚZSVM. Bude jasné, kam až může zajít," dodal Pospíšil.

Není to první brněnský spor s ÚZSVM. Pozemky státu komplikují i zavádění parkovacích zón, které by měly vyřešit potíže s parkováním ve středu Brna. I to je totiž podle názoru úřadu problematické komerční užití pozemků (více o parkování čtěte zde).Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

VIDEO: K ženě se nastěhovalo 160 netopýrů. Ven, hoši, vyháněli je oknem

Do ložnice se naštěhovalo přes 160 netopýrů

Hororový zážitek má za sebou sedmaosmdesátiletá žena z brněnské městské části Královo Pole. Do ložnice se jí...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Za projížďky kradenými autobusy dostal mladík 15 měsíců vězení

Mladík, který ukradl dva autobusy a řídil je pod vlivem drog, odešel od...

Za krádež autobusů a jejich řízení pod vlivem drog půjde na patnáct měsíců do vězení devatenáctiletý M. D. Brněnský...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz