Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stát žádá za zastávky s reklamou obří nájem. Přístřeškům hrozí zánik

  14:04aktualizováno  14:04
Některým přístřeškům u zastávek po celém Brně hrozí zánik. Stát si začal dělat nároky na pozemky, na kterých stojí, a žádá za ně obří nájem. Provozovatel zastávek, firma euroAWK, se bojí, že si takové částky nebude moci dovolit platit.

Ilustrační foto | foto: Lucie Kolischová, iDNES.cz

Společnost euroAWK spravuje téměř tři stovky zastávek hromadné dopravy v Brně od roku 1994. Smlouvy s magistrátem či městskými částmi zatím zněly jasně.

"Město mělo zastávky zadarmo. Firma má povinnost je opravit, třeba když je poničí vandalové. Na oplátku vydělává na reklamě ve vitrínách, které jsou součástí jednotlivých čekáren," vysvětlil náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil (ČSSD).

Teď se však do byznysu mezi firmou a městem vložil stát. Celkem u 35 zastávek se totiž ukázalo, že mohou být na jeho pozemcích, které jsou různě po Brně dodnes rozeseté. A zatímco nekomerční využívání svých pozemků odkývá stát zadarmo, reklamy v podsvícených zastávkách podle něj komercí jsou. A z té chtějí úředníci pro stát podíl.

"Zastávka je z pohledu zákona dočasná stavba. Jednou za čas je tak nutné znova žádat o stavební povolení. A k tomu je potřeba souhlas vlastníka. Pokud soud v jednotlivých sporech teď skutečně rozhodne, že je to stát, a ten souhlas neudělí, v krajním případě je opravdu budeme muset zbourat," připustil právník firmy euroAWK Marek Jäger.

Pozemek pod zastávkou je lukrativnější než Svoboďák

Ředitelka brněnské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Lenka Taie Kolaříková najala znalce, který nájem určil z prodejní ceny pozemků. A ten počítal se závratnou částkou až 150 tisíc korun za metr čtvereční.

Podle oficiální cenové mapy Brna by přitom ani stejná plocha na prestižním náměstí Svobody nepřišla na více než 35 tisíc.

"Jedná se o zcela legitimní požadavek vlastníka, aby mu byla zaplacena náhrada za neoprávněné užívání jeho majetku. Dle zákona máme povinnost hájit zájmy státu. Cena byla stanovena na základě znaleckého posudku jako cena v místě a čase obvyklá," uvedla Kolaříková.

"Takto stanovený nájem si euroAWK nemůže dovolit," reagoval Jäger.

Brněnský dopravní podnik, který by neměl ani kam zavěsit jízdní řády, přitom spor sleduje zpovzdálí.

"Jsme takový nestranný pozorovatel. Samozřejmě by nebylo dobré, pokud by zastávky zmizely. Ale to by pak řešila příslušná městská část, která je spravuje," uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Škrancová.

Věc ujasní až soud

Podle starosty Židenic Romana Vašiny (ODS), pod kterého třeba zastávky na Staré osadě spadají, je to však alibismus.

"Zástupci státu se chovají ke svým vlastním občanům jako k cizím. Chtějí jen peníze. Pokud zastávky opravdu zmizí, Dopravní podnik a magistrát to budou muset řešit. Lidé, kteří si při čekání nebudou mít kam sednout, ale samozřejmě budou tlačit na nás," uvedl.

"Se státem v této věci pořád jednáme. Ale pravděpodobně bude nutné, aby do celé věci nakonec opravdu vnesl světlo soud. Myslím, že za vyložení celé věci bude rád i ÚZSVM. Bude jasné, kam až může zajít," dodal Pospíšil.

Není to první brněnský spor s ÚZSVM. Pozemky státu komplikují i zavádění parkovacích zón, které by měly vyřešit potíže s parkováním ve středu Brna. I to je totiž podle názoru úřadu problematické komerční užití pozemků (více o parkování čtěte zde).
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Před 50 lety uvedl Provázek první hru. Nazvali ji chybně, vzpomíná Uhde

Miroslav Donutil se jako Salieri sešel na jevišti brněnského Divadla Husa na...

Právě před padesáti lety se prvním veřejným večerem uvedlo Divadlo Husa na provázku. A začaly se psát dějiny uměleckého...

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

Najdete na iDNES.cz