Nájemníci bytů v brněnské Purkyňově ulici marně čekají, že jim je město nabídne...

Nájemníci bytů v brněnské Purkyňově ulici marně čekají, že jim je město nabídne za cenu jako před 16 lety, kdy při privatizaci ustoupili stavbě královopolského tunelu. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Ustoupili stavbě tunelu, teď si za byty musí připlatit statisíce

  • 21
Už 16 let se táhne privatizace domu v brněnské Purkyňově ulici. Zdržela se kvůli stavbě tunelu i změnám vlád na radnici a pravidel. Teď se lidé bouří, že jim chce město prodat byty za současné ceny.

Za ochotu totální nezájem. Tak hodnotí postoj města lidé z bytovky v Purkyňově ulici, v těsném sousedství silničního tunelu v Brně – Králově Poli. Zatímco byty v okolních domech radnice dávno prodala, 23 nájemníků domu s čísly 1, 3, 5 a 7 kvůli budování velkého městského okruhu muselo na odprodej bytů čekat.

A jejich nejistota trvá, i když tunel dávno stojí a od doby, kdy dům město zařadilo na seznam k prodeji, uplynulo už 16 let.

Zastupitelé nyní odhlasovali, že dům prodají, ale za cenu „obvyklou“, tedy tu současnou. Lidé jsou však proti a chtějí cenu z doby před začátkem stavby tunelu. Tvrdí, že za stávající situaci nemohou. Město trvá na svém. Podle něj ke slevě není důvod.

„Jsme oběti tunelu a arogance moci,“ říká mluvčí nájemníků Dagmar Niklová.

Do prodeje město dům zařadilo v roce 2001, v roce 2003 ho však pozastavilo na návrh Ředitelství silnic a dálnic. „Náš dům se nacházel v poklesové kotlině a nevědělo se, co s ním udělá ražba tunelu. Chápali jsme to a ustoupili veřejnému zájmu. Po celou dobu nás ujišťovali, že jakmile bude hotovo, bude prodej pokračovat,“ popisuje Niklová.

Podle ní nejde o klasickou privatizaci, ale o doprodej, protože jeden byt je už od roku 1992 v osobním vlastnictví. „Teď chtějí, abychom si byty koupili za mnohonásobně vyšší cenu než před lety, a ani nezohlednili opravy, které jsme na bytech udělali,“ líčí Niklová.

Na byty už nenaspoří

Z části nájemníků, kteří v dobách počátků prodeje pracovali, se stali důchodci, kteří už na půjčku nedosáhnou. Navíc část svých úspor už dali do oprav bytů, aby se v nich dalo vůbec bydlet.

Město v domě hasilo jen havárie, ten je tak ve špatném stavu a potřebuje kompletní rekonstrukci, která by na jeden byt vyšla na částku kolem 750 tisíc korun.

„Máme sice vyměněná okna kvůli odhlučnění, ale to platili silničáři, takže na tom se město nepodílelo. I praskliny po stavbě tunelu jsme nechali opravit na vlastní náklady. Jinak se tu neudělalo nic,“ poznamenala Niklová.

Za zájmy nájemníků se postavila královopolská radnice, pod kterou dům spadá. Její zastupitelé doporučili svým „městským“ kolegům, aby při prodeji odečetli kupujícím 65 % z ceny jako zohlednění způsobené škody a šli proti současným pravidlům prodeje.

To ale neprošlo a zastupitelé na svém jednání 20. června odmávli prodej za cenu obvyklou, což podle odhadu obnáší cenu bytů 2+1 o velikosti kolem 47 metrů čtverečních od 1,25 milionu do 1,6 milionu korun. Původně přitom byla cena srovnatelného bytu 240 tisíc korun.

„Když k tomu přičteme nutné opravy v řádech desítek milionů, je to výsměch. Situaci jsme nezavinili, naopak, vyšli jsme městu vstříc a teď nás nikdo neposlouchá. Jsou tu lidé, kteří na koupi za těchto podmínek nemají. To je město vystěhuje?“ ptá se Niklová.

Stávající posudek odráží skutečný stav, říká brněnský radní

Jako nespravedlnost chápe případ i místostarosta městské části Královo Pole Daniel Valenta (TOP 09), který má oblast bydlení na starosti.

„Mohli byty dávno mít, nebýt tunelu. V době, kdy jim je město nabídlo, platila jiná pravidla než nyní. Podle nás by měli dostat slevu. Za tím, že zastupitelé na městě ji neodhlasovali, může být obava, aby prodej někdo nenapadl,“ poznamenal Valenta.

Zastupitelé v usnesení doporučili městské části Královo Pole zpracovat revizní posudek a pak teprve stanovit cenu. Podle místopředsedy majetkové komise a brněnského radního Marka Janíčka (ANO) není důvod pro tak razantní slevu.

„Stávající posudek na dům odráží jeho skutečný stav. Pokud se to nájemníkům nelíbí, mohou si nechat vypracovat jiný posudek, ale myslím, že by byl plus minus stejný,“ míní.

Jak říká, městská část je připravená dům opravit. „Ostatně to už několikrát lidem nabízela, ale nájemníci odmítli z obavy, že se pak zvýší cena bytů,“ poznamenal Janíček.

Další průtahy by situaci ještě zhoršily

Městská část opravu nabídla v prosinci loňského roku. „Lidé byli proti. Šestnáct let čekali, že byty koupí, a to by nyní nejspíš padlo,“ domnívá se Niklová s tím, že radnice by opravený dům zřejmě chtěla spíše pronajímat a ceny nájmů by se ještě zvýšily.

„Nikdo nám neodpověděl na to, jak by opravu účtovali jedinému vlastníkovi bytu,“ podotkla. „Prostě by se musel na opravě podílet, jako je to u domů s více vlastníky,“ vysvětlil Valenta.

Má ale za to, že není možné rozhodnutí o tom, co s domem dál, protahovat. Radnice teď jen počká na písemné usnesení celoměstského zastupitelstva a pak zváží, jak dál.

„Další posudky by nejspíš všechno jen prodloužily, a vzhledem k tomu, jak ceny bytů neustále stoupají, by možná ani nepřinesly nájemníkům nic dobrého,“ namítl Valenta.

Pravda podle něj je, že dům nutně potřebuje opravu, jinak spadne lidem na hlavu. „Nakonec jim nezbude než byty koupit za cenu obvyklou, i když to není vůči nim správné,“ dodal.