Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Haškova touha po moci? Pro ČSSD z jižní Moravy žádné překvapení

  8:49aktualizováno  8:49
Útok Michala Haška na předsedu strany Bohuslava Sobotku pro jihomoravské členy ČSSD nebyl překvapením. Až doteď ale o rozpolcenosti strany veřejně nemluvili. Povolební vývoj to změnil.

Rozpory v jihomoravské ČSSD už podle straníků trvají měsíce. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Řada jihomoravských členů strany upozorňuje, že snaha o likvidaci Sobotky nevzešla až z výsledků voleb. Podle nich je za současným děním dlouhodobý plán skupiny ambiciózních politiků z kraje. A na rozdíl od doby před zavřením volebních místností tentokrát o dlouhodobých rozporech v krajské ČSSD mluví místní politici nahlas.

Dychtí po funkci a škodí už půl roku

říká v rozhovoru dlouholetý poslanec ČSSD Jiří Petrů

"Michal Hašek, Roman Onderka, Jeroným Tejc, Michal Bortel. Neděle není náhoda. Jen epizoda v několikaměsíčním běhu věcí. Zdejší rozpory se teď dostaly až na celostátní úroveň. Všichni vědí, že proběhlo tajné setkání s prezidentem v Lánech. Měli připravená usnesení. Počítali si lidi, jen čekali na záminku," říká člen předsednictva ČSSD a čtyřka jihomoravské kandidátky Jiří Petrů.

Ať už jde o puč proti předsedovi strany, nebo o logickou snahu vyvodit důsledky z tristního výsledku sociální demokracie ve volbách, jedno je jasné. Osud strany, která volby s 20,45 % vyhrála, stanoví jihomoravští politici. A právě bitva mezi nimi pravděpodobně určí příštího premiéra.

"ČSSD je jednotná. Ti, kteří říkají něco jiného, lžou," upozorňoval přitom voliče ve čtvrtek na závěrečném předvolebním mítinku na brněnském Moravském náměstí Hašek.

Ten samý Hašek je však jedním z členů předsednictva ČSSD, kteří v neděli schvalovali návrh na odstoupení jihomoravského lídra Sobotky z čela strany. Usnesení, které Sobotku zároveň stahuje z povolebního vyjednávacího týmu, navrhl Haškův spojenec a brněnský primátor Roman Onderka.

Mrzí mě, že Sobotka odmítá převzít odpovědnost, píše Hašek

"Není přeci možné, aby sociální demokracie skončila s nejhorším výsledkem od roku 1993. Platí, že ten nejvýše postavený vždy přebírá odpovědnost. Vzpomeňme si na Jiřího Paroubka. Ukázal se jako chlap, když získal ještě dokonce o dvě procenta více než Bohuslav Sobotka a odstoupil z vedení strany," uvedl v pondělí Onderka.

Sám Hašek trvá na tom, že Sobotka v čele strany zůstat nemůže. "Osobně mě mrzí, že Bohuslav Sobotka odmítá vůbec přemýšlet o své odpovědnosti za volební výsledek a kolegy z předsednictva ČSSD označuje za pučisty. Jeho setrvání ve funkci rozkládá sociální demokracii a poškozuje stranu v očích voličů," uvedl Hašek ve večerním otevřeném dopise spolustraníkům.

Fotogalerie

Předčasné parlamentní volby 2013

Bohuslav Sobotka ve volebním štábu ČSSD v Praze. (26. října 2013)
Členové vedení ODS byli z volebního neúspěchu zklamaní. (26. října 2013)
Andrej Babiš a šéf cirkusu Jaromír Joo slaví s tygřím mládětem volební úspěch...
Miroslav Kalousek ve volebním štábu TOP 09 v Praze. (26. října 2013)

Na fotogalerii se podívejte zde

A na Haškově straně stojí i jeho čtvrteční společník z pódia a trojka krajské kandidátky Tejc. Zatímco ještě před rokem byl po krajských volbách částí vyjednávacího týmu, který mluvil za Sobotku, v sobotu se účastnil tajné schůzky v Lánech se Zemanem.

"Určitě nejsem řízen ani lobbisty, ani kmotry a advokáty a nejsou za mnou skandály. Na předsednictvu pro usnesení vyzývající Sobotku k rezignaci hlasovali i odpůrci Zemana. Snaha některých lidí spojovat tyto dvě nespojitelné věci je nesmyslná," konstatoval Tejc.

Ne všichni jeho "přátelé", jak se sociální demokraté oslovují, to ale vidí stejně. "Vnímám to jako podraz ze strany lidí kolem Michala Haška. Už od chvíle prezidentské volby nesouhlasím s tím, jak stranou prosakují Zemanovi příznivci. Ze strany Haška nejde o nic jiného než o nenaplněné ambice. Chce být premiérem a je tomu ochoten obětovat i pověst strany," konstatoval starosta Tišnova Jan Schneider.

"Už od prezidentské volby zvažuji vystoupení ze strany a přemýšlel jsem nad tím i nyní. Když mi ale vychladla hlava, došlo mi, že to je přesně to, co tito lidé chtějí. V ČSSD proto zůstanu a budu proti jejich přístupu bojovat," dodal Schneider.

A bojovat hodlá i Sobotka. "Za poslední tři měsíce jsem nedělal nic jiného, než jsem objížděl republiku, mluvil s lidmi, rozdával ve městech růže. V neděli jsem přišel na to, že někteří sociální demokraté mezitím vysedávali po kavárnách a rozdělovali ministerstva. Takovým způsobem, aby shromáždili právě těch dvacet hlasů v předsednictvu, které pak posloužily ke schválení usnesení žádajícího mé odstoupení," řekl Sobotka. Zopakoval ale, že nátlaku ustoupit odmítá.

Sobotku přišly v pondělí podpořit před Pražský hrad stovky příznivců:Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz