Softwarová inženýrka Googlu Petra Popluhárová odpovídá on-line

Softwarová inženýrka Googlu Petra Popluhárová odpovídá on-line | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Problém v Googlu? Hojnost jídla, napsala vývojářka Popluhárová on-line

  • 12
Každý den přijde do centrály Googlu 1300 žádostí o práci. Není divu, takzvaný Googleplex proslul ve světě pohádkovými pracovními podmínkami. Od práce si tady můžou lidé odskočit na plážový volejbal nebo ke kulečníku a k narozeninám dostane každý hodinovou masáž. Sen, který už pět let prožívá Petra Popluhárová.

Jedna z prvních otázek zněla, zda je těžké obstát mezi "ajťáky", což bývají většinou muži. "Většina mých kamarádů jsou muži, i jako malé dítě jsem si ráda hrávala s chlapci. V práci je ale velké množství žen, takže mám kamarádky i mezi nimi. Muži v práci jsou velmi přátelští, v podstatě se ke mně chovají stejně jako sami k sobě. Nemění své chování, když se baví se ženou," řekla Petra Popluhárová.

Čtenářku Moniku zajímala pracovní doba. "Pracovní doba je flexibilní. Já konkrétně chodím do práce po jedenácté a z práce okolo sedmé večer. Někdy ale pracuji z domu, například když si potřebuji ráno nebo přes den něco zařídit," uvedla v on-line rozhovoru Popluhárová.

petra popluhárová on-line

Softwarová inženýrka Googlu Petra Popluhárová odpovídá - ZDE.

Jak se k práci v Googlu vůbec dostala, byl zvědavý Kamil. "Studovala jsem informatiku, takže tento typ práce je něco, co se od studentů tohoto oboru očekává. Informatiku jsem si vybrala proto, že je zajímavější a pro mě lehčí než jiné typy studia. Nerada se učím učivo nazpaměť, raději se naučím nějaké principy a na jejich základě potom řeším problémy," nastínila Popluhárová.

Co pro ni bylo ze začátku v Googlu nejtěžší, zajímalo dalšího čtenáře. "Těžko jsem se vyrovnávala s nekonečným výběrem jídla a dezertů v našich patnácti kavárnách," vysvětlila Popluhárová, že jídla je v Googlu pro zaměstnance hodně, a zdarma.

V Brně přednášela o ženách v IT světě

První slovenská inženýrka dostala práci v centrále Googlu v Kalifornii. Dnes přijela přednášet na Fakultu informačních technologií brněnské VUT nejen o ženách ve světě informačních technologií. Přednáška je veřejná a začíná v sedm hodin večer.

Softwarová inženýrka Googlu Petra Popluhárová odpovídá on-lineSoftwarová inženýrka Googlu Petra Popluhárová odpovídá on-lineSoftwarová inženýrka Googlu Petra Popluhárová odpovídá on-line

"Říká se, že dostat se do Googlu je statistická anomálie," začíná devětadvacetiletá inženýrka své vzpomínání na první krůčky do Silicon Valley.

"Poslala jsem tam svůj životopis a oni se mi ozvali za tři dny. Absolvovala jsem pět pohovorů, každý trval pětačtyřicet minut. Ale neptali se na věci, které se dají naučit nazpaměť. Byly to matematické úlohy, hlavolamy," popisuje Popluhárová, jejíž první počítač byl Intel 286 s operačním systémem Windows 3.1.

Když do Kalifornie přijela, ležérní pracovní prostředí ji šokovalo. Všude na zemi se válejí hračky a lidé u počítačů sedí na nafukovacích míčích. Nikdo nekontroluje v kolik přicházejí nebo odcházejí, do práce si sebou můžou vzít i děti a psy.

A zpestřením pracovních dnů jsou přednášky prezidentů nebo nositelů Nobelových cen.

"Taky jsem za první měsíce přibrala pár kilo, ale teď už se krotím, chodím do posilovny," říká Popluhárová, která po třech letech práce pro vyhledávač Google přešla do sekce Gmail, kde už pracuje víc než rok.

Google má stipendia pro všechny

Je softwarovou inženýrkou, navrhuje celé systémy, jejich implementaci i testování. V Brně na fakultě informačních technologií VUT v úterý studentům přiblíží, jak vypadá práce v Googlu, jaké možnosti tady mají ženy nebo jaké stipendia a programy společnost nabízí.

"V Googlu si každý najde svou podpůrnou skupinu. Jsou tady skupiny pro ženy googlerky", černochy, Hispánce, gaye," vypočítává Petra Popluhárová, která s programováním začínala ve 14 letech, v jazyce Pascal. Informatiku pak studovala na vysoké škole v Žilině. Diplom inženýrky získala na americké Santa Clara University.