Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vybavení na jedničku, ale kantořina vázne, zjistili v problémové školce

  16:59aktualizováno  16:59
Rodiče osmi žáků mateřské školy v Pohořelicích na Brněnsku si stěžují na dvě učitelky. Tvrdí, že jejich potomky šikanují. Instituci proto už podruhé navštívila Česká školní inspekce. Zjistila, že školka je sice skvěle vybavená, úroveň výuky se ale propadla. Do školy zamířil i nezávislý konzultant.

Mateřská škola v Pohořelicích. | foto: MŠ Pohořelice

O sporech rodičů a učitelek, které trvají už od září, jsme psali zde. Rodiče jsou vyzbrojeni psychologickými posudky dokazujícími, že jejich potomci trpí posttraumatickým stresem, počůrávají se, budí se hrůzou a odmítají do zařízení chodit.

Snahy o výměnu pedagožek jim nevyšly. Ředitelka školky má zastání na radnici i u jiných rodičů. Čekalo se proto na výsledky už druhé kontroly České školní inspekce.

Vzdělávání nebylo dobře organizačně a metodicky plánováno ani zvládnuto, stojí ve zprávě. „Došlo ke snížení pedagogické úrovně v řízení školy. Do 31. srpna má ředitelka zaslat zprávu, jak nedostatky odstranila,“ shrnul náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Co je platné vybavení, když vám dítě zdeptají, říká matka

Školka Veselé království se podle kontrolorů může chlubit vybavením, o kterém se jiným může jen zdát. „Mezi zásadní klady patří výborné materiální podmínky, upravenost a vybavenost včetně areálu školní zahrady,“ píše se v inspekční zprávě. Jen v posledních třech letech sem radnice investovala asi 30 milionů korun.

Stěžovatelé jsou ze zprávy, na kterou s nadějí čekali, zklamaní. „Je odbytá a velice opatrně napsaná. Je logické, že učitelka nebude před inspekcí fyzicky či psychicky ubližovat. Co je platné, že je školka rekonstruovaná za miliony a má výborné vybavení, když z ní děti mají psychosomatické jevy a psychicky vám dítě zdeptají,“ zlobí se jedna z maminek, která nechce zveřejňovat jméno.

Proto, aby se situace neobrátila proti jejímu potomkovi. Rodiče si stěžovali mimo jiné na to, že jejich potomci byli zavíráni na záchod nebo jim učitelky vyhrožovaly, že když budou zlobit, tak si pro ně rodiče nepřijdou. Část z nich už svoje děti přemístila do zařízení v sousední obci.

„Náprava nedostatků byla zahájena, domnívám se, že žádná další opatření není třeba řešit,“ reagoval na výsledky Josef Svoboda, starosta města Pohořelice, které je zřizovatelem.

Každá kantorka učí jinak, zjistil expert

Ředitelka svým pedagožkám stoprocentně věří. „Velice mě mrzí, že je školka stavěna do pozice ‚nekvalitní‘. Z naší strany nedošlo k žádným závažným pochybením,“ míní Helena Kloudová.

Stěžovatelům rozeslala dopisy. „Rodičům, kteří pomluvami poškozují dobré jméno školy, jsme odeslali písemnou výzvu ke zdržení se dalšího difamujícího jednání, jinak přistoupíme ke krokům právní povahy,“ podotkla.

Už před stížnostmi začala spolupracovat s nezávislým lektorem a mentorem Miloslavem Hubatkou. Školka nadstandardně vybavená, kantořina zastaralá, shrnuje i on.

„Ředitelku i učitelky školím v komunikaci s rodiči, tam má škola slabinu. Musejí reagovat na změny, kantorky by se také měly sjednotit, každá učí trochu jinak a to pak znejistí rodiče a vznikají dezinformace a třenice. Školka je nadstandardně vybavená, měla by lépe vytěžit, co má,“ míní Hubatka.

Ten mluví jen o malé skupince nespokojenců. „Ta dost nekonstruktivně útočí a to ubližuje všem rodičům. Ve školce je co zlepšovat, ale není to tragédie,“ podotkl s tím, že když dotazníkovým šetřením zkoumal všeobecnou spokojenost, vyšel mu lepší průměr.

Změnu chtějí všichni, ale může trvat léta

Učitelek se zastávají i někteří rodiče. „Naše dcera navštěvuje zmíněnou třídu. Nikdy se do školky nebála jít nebo se netěšila. Vše je vykonstruované a smyšlené,“ myslí si třeba manželé Mikulcovi.

Hubatku těší, že změnu chtějí všichni – vedení školky, učitelky, rodiče i zřizovatel. „Může to ale trvat i léta, minimálně jeden školní rok, než nové věci prosáknou do kultury školky. Teď nastavujeme koncepci, správný kurz – a jde jen o to, aby se od něj školka neodchýlila.“

Používat zdravý rozum radí v podobně vypjatých situacích nezávislá brněnská psychoterapeutka. „Prostě se nepředpojatýma očima koukat kolem sebe, zda jim chování paní učitelky rezonuje s jejich rodinným a výchovným stylem. A také přesně jak to udělali rodiče v tomto případě, věnovat pozornost dětem a jejich projevům a nebagatelizovat je,“ podotkla Stanislava Ševčíková.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Návštěvníci zoo v Hodoníně budou mít tučňáky i klokany na dosah ruky

Vedení hodonínské zoo by chtělo, aby mezi lidmi a zvířaty bylo co nejméně...

Hodonínská zoologická zahrada představila podobu nových pavilonů a výběhů, které chce začít budovat příští rok....

Zetor získal obří zakázku v Rusku. Dodá traktory za půl miliardy eur

Zetor Forterra HSX

Obří zakázku za půl miliardy eur získala firma Zetor, která sídlí v Brně - Líšni. Podařilo se ji dojednat u...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz