Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proč končím? Klokánek se mi nepovedlo osamostatnit, říká Pokorná

  15:41aktualizováno  15:41
Šéfka brněnského Klokánku Ditta Pokorná, která stála před čtyřmi lety u zrodu zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v nouzi, ze zařízení odchází. "Dočasně jsem pověřená vedením Klokánku já, bude se ale hledat nový vedoucí," řekla její nynější zástupkyně Jana Blažková.

Ditta Pokorná odpovídala čtenářům brno.idnes.cz | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Ditta Pokorná Blažkové předala věci, obešla děti, rozloučila se a skončila.

"Odchází se mi nesmírně těžko. Klokánek v Brně jsem zakládala a mám pocit, že tady znám každou kachličku," uvedla Pokorná.

Její nové působiště bude zřejmě u policie. Měla by u ní mít na starosti problematiku domácího násilí, nezletilých a mládeže.

Proč jste se rozhodla odejít?
Protože situace Klokánku je tíživá a jedno z řešení, které jsem nabízela, tedy osamostatnit Klokánek, rada Fondu ohrožených dětí neumožnila. Já cítím zodpovědnost a chci, aby vše fungovalo dál. Bála jsem se ale, že nebudeme moci poskytovat služby, kvůli kterým jsme Klokánek zřizovali.

Takže odchod souvisel s problematickým financováním?
Souvislost s dlouhodobými finančními obtížemi tu je. Tak, jak je to nastaveno, není možné Klokánek osamostatnit, ale na druhou stranu věřím tomu, že tým tady bude dobře pracovat i beze mě.

A jaká je aktuální finanční situace?
Už jsme dostali srpnovou výplatu a také dobrou zprávu, že brzy dorazí i zářijová výplata. Takže situace teď je, co se týče personálu, klidná. Nikdo kromě mě neodchází, o děti je postaráno, právě kreslí, co by chtěly od Ježíška. Problémy jsou dlouhodobější, nyní se ale zhoršily. A souvisejí s nižšími dávkami, než jaké se dávají na děti v ústavech. Běžně bylo zpoždění několikadenní, teď je to ale takto.

Díky čemu teď Klokánek funguje, drží ho dotace, nebo sponzoři?
Fond finance na provoz zasílá a pomohli i sponzoři. Doktorka Vodičková navíc slíbila, že brzy pošle další peníze. A chce parlamentu a Senátu předkládat žádost o zvýšení příspěvku na dítě tak, aby se dorovnal tomu v ústavech.

V čem je tedy problém?
Chtěla jsem situaci řešit dlouhodoběji, protože opravdu cítím zodpovědnost za Klokánek vůči magistrátu i kraji a dalším, kteří na vznik zařízení dali peníze. Někdy v říjnu jsem začala jednat o tom, že by se založila obecně prospěšná společnost, rada FOD mi ale oznámila, že to neumožní. To akceptuji, navíc se zaměstnanci rozhodli, že i za těchto podmínek jsou schopni pracovat.

Nemáte pocit, že opouštíte potápějící se loď? Nebo že vám vyčtou, že jste odešla, protože není po vašem?
Já jsem pokus na vyřešení situace udělala, když to nevidí stejně, tak prostě odcházím. Ale věřím, že se snad podaří zvednout dávky na děti a jít dál.

Kam odcházíte?
Od 1. prosince jdu k policii, už dlouho jsme ve styku a už delší dobu mi spolupráci nabízeli. Budu se věnovat problematice domácího násilí a nezletilých. Týraným ženám i dětem snad budu co platná. A předpokládám, že s Klokánky také budu pořád spolupracovat, jako systém zatím nejsou ničím překonané a já sem určitě budu umístění dětí doporučovat. Když má třeba dítě noční bludy, vleze si do postele za tetou, to se nikde jinde nestane.

Byly důvodem odchodu vaše osobní problémy s paní Vodičkovou?
Kontakty jsou teď narušené, ale ona je pro mě legenda, které si nesmírně vážím a vážit si jí nepřestanu.

Hrála ve vašem odchodu roli i kauza Kuřim a s ní spojené nasazení?
Ne, nehrála, vůbec. Ani nepředpokládám, že odcházím na místo, které by bylo nějak klidné.

Co teď budete dělat?
Nyní si vyberu dovolenou. Zajdu do knihovny a začnu se připravovat na novou práci, studovat trestní právo a další věci, abych byla v obraze. Beru to jako osobní výzvu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Najdete na iDNES.cz