Proces s Dělnickou stranou startuje v pondělí

  • 2
Rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany začne v pondělí projednávat Nejvyšší správní soud v Brně. "Jednání začíná v jednu odpoledne a je naplánováno až do čtvrtka," uvedl mluvčí soudu František Emmer. Hlavní náplní čtyřdenního jednání má být čtení důkazů.

Co přesně soudci uslyší? "Například odborné posudky, analýzy z webů jak Dělnické strany, tak z internetových stránek sympatizujících se stranou," popsal mluvčí Emmer.

Před soudem by měly zaznít i osobní charakteristiky představitelů Dělnické strany či záznamy z audionahrávek.

Zasedání bude veřejné a pro zájemce je vyčleněno na třicet míst. "Předem rezervována jsou pouze místa pro novináře. Ostatní se budou obsazovat podle toho, kdo dřív dorazí," upřesnil mluvčí.

Není však jisté, zda senát verdikt vynese, nebo jestli nařídí termín k dalšímu projednávání. Neexistují ani žádné signály naznačující, jestli Dělnická strana "přežije". Soudce Vojtěch Šimíček je stručný. "V tuto chvíli nemám k případu kromě organizačních věcí co říct," řekl.

Spolupracují s neonacisty?

Vládu bude zastupovat uznávaný advokát Tomáš Sokol. Vypracoval návrh, který má několik desítek stran a více než devět desítek příloh. Právě v návrhu jsou podle vlády dostatečné důkazy o spolupráci Dělnické strany s neregistrovaným Národním odporem a také o pozici strany, která je blízká ultranacionalistickým uskupením.

Návrh na rozpuštění Dělnické strany podal ministr vnitra Martin Pecina koncem září. Strana má totiž podle nezávislých pozorovatelů, ale i bezpečnostních složek státu blízko k neonacistickému hnutí. Právě tím podle vlády porušuje zákon o sdružování v politických stranách a politických hnutích. To však vedení strany odmítá a svůj postoj vyjádřilo už při prvním pokusu o rozpuštění.

Zrušením Dělnické strany z popudu vlády se bude Nejvyšší správní soud zabývat už podruhé. První proces se konal loni v březnu. A s úsměvem od soudu odcházeli přívrženci Dělnické strany, kterou soud nerozpustil. O zákaz požádala vláda na popud tehdejšího ministra vnitra Ivana Langera.