Shromáždění Dělnické strany v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Shromáždění Dělnické strany v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad. - Tomáš Vandas, předseda Dělnické strany. | foto: David Balun, iDNES.cz

Proces s Dělnickou stranou začne 11. ledna, vládu zastupuje Tomáš Sokol

  • 31
Druhý pokus vlády o rozpuštění Dělnické strany začne v jednací síně 11. ledna 2010. "Jednání začíná v pondělí 11. ledna a bude probíhat každý den až do čtvrtka 14. ledna. Na programu je vlastní dokazování ve věci," potvrdil mluvčí Nejvyššího správního soudu František Emmert.

Podle něho zatím není jisté, zda hned po prvním jednání senát verdikt vynese, nebo bude nařízený ještě nějaký další termín.

"Samotné jednání by mělo proběhnout druhý lednový týden. Zítra odešleme výzvu všem účastníkům," doplnil mluvčí.

Nyní je podle Emmerta situace jiná. "Navrženo bylo provedení daleko více důkazů, jde o písemné materiály, přiložena ale byla také CD a DVD s nejrůznějšími nahrávkami. Objemnější je i celý spis," popsal mluvčí Nejvyššího správního soudu.

Podle některých spekulací měli u soudu vystupovat agenti tajných služeb i chránění svědci. Jednání by tak probíhalo za speciálních bezpečnostních opatření.

Hříchy Dělnické strany

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas.Opírá se podle vlády o hitlerovské ideály
S Národním odporem "peče" už rok a půl
Tomáš Sokol: Ukážeme na spojení s neonacisty
Žhář z Vítkova DS finančně podporoval
Rasistická nota na voliče funguje

Nic podobného se však zatím nechystá. "Zvláštní bezpečnostní opatření nechystáme, je ale pravdou, že jedna ze stran navrhla slyšení svědků. Je možné, že dojde i k jejich výpovědím," připustil Emmert.

Podle informací MF DNES svědky navrhla právě vláda. "Nic bližšího k nim říci nemůžeme," upozornil však mluvčí soudu.

Při druhém pokusu o rozpuštění Dělnické strany vládu zastupuje advokát Tomáš Sokol. Jím vypracovaný návrh má desítky stran i 91 příloh. V nich by podle vlády mělo být dostatek důkazů, že Dělnická strana spolupracuje s neregistrovaným Národním odporem a staví se do pozice blízké ultranacionalistickým uskupením.

Právě tím podle vlády porušuje zákon o sdružování v politických stranách a politických hnutích.

Vedení Dělnické strany to odmítá, stejný postoj vyjádřilo už při prvním pokusu o rozpuštění.