Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proces s olašskými Romy zjitřil emoce. Ozbrojenci vyklidili soudní nádvoří

  8:44aktualizováno  15:15
Speciální opatření justiční stráže, policie, strážníků i zásahové jednotky si vyžádal ostře sledovaný proces u Krajského soudu v Brně. Vše kvůli pětici olašských Romů z Ostravy obžalovaných z ublížení na zdraví a porušování domovní svobody. Jeden je obžalován z pokusu vraždy.

Znepřátelené skupiny olašských Romů z Prostějova a Ostravy na nádvoří Krajského soudu v Brně | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Před začátkem soudu obsadili budovy a přístupové cesty policisté a justiční stráž. Zásahová jednotka kontrolovala přicházející ještě před bezpečnostním rámem.

Policisté, strážníci, justiční stráž i Vězeňská služba se psy napřed obsadili nádvoří soudu a oddělili znepřátelené skupiny olašských Romů, kteří mezi sebou vyvolávali roztržky.

Před polednem během přestávky pak ozbrojenci nádvoří vyklidili - napřed vyvedli skupinky prostějovských a brněnských Olachů, potom olašské Romy, kteří do Brna dorazili z Ostravy.

Z Ostravy do Brna přijelo zhruba šest desítek Olachů včetně jejich krále Jana Lipy. "Posílili jsme justiční stráž, na místě je státní policie i tři desítky členů zásahové jednotky," řekla mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková. Policie na místo přivezla i obžalovaného Ladislava Grula v terénním voze a v neprůstřelné vestě.

Olašští Romové z Ostravy na nádvoří Krajského soudu v Brně - na židli sedí král Jan Lípa

Jednací síň chránili těžkooděnci v kuklách se samopaly. Obžalovaný Jiří Daniš k soudu nepřišel. Zbylí obžalovaní - Ladislav a Lucian Danišovi, Richard Rafael i Ladislav Grulo odmítli vypovídat. - čtěte Skupinka útočníků postřelila...

Obžalované oslovovali přezdívkami
Všichni přihlížející znají obžalované, většinou však jen podle přezdívek. Ty proto nezvykle použil i státní zástupce v obžalobě. Ladislav Daniš je Beáš, jeho syn Lucián Čurda, Jiří Daniš Čoko, Ladislav Grula Pišun a Richard Rafael Haďma.

Případ ještě zamotali dva z obžalovaných, kteří se přejmenovali, Grulo i Rafael byli totiž původně Stojkovi. "Z rasových důvodů si vzali jméno po své manželce," vysvětlil předseda unie olašských Romů Josef Stojka.

V soudní síni nebylo chvílemi vůbec nic slyšet kvůli halasu, který vydávali Romové shromáždění na nádvořích.

Únos patnáctileté dívky
Spor se mezi dvěma klany olašských Romů vyhrotil po únosu patnáctileté Mercedes Lakatošové. Co mu předcházelo? Její sestřenice Silvia Lakatošová opustila manžela a i se dvěma dětmi utekla z Ostravy do Prostějova. Partner za ni však údajně zaplatil věno 70 tisíc korun. Únos Mercedes měl Lakatošovou přimět k návratu.

Kvůli únosu, při němž Mercedes utrpěla zlomeninu nohy, už prostějovský soud poslal Luciana Daniše a Richarda Rafaela na čtyři a jeden rok do vězení.

Zřejmě v souvislosti s únosem se pětice z Ostravy, která je nyní před brněnským soudem, loni navíc vydala na trestnou výpravu do Prostějova. Tam podle žalobce prostřelili břicho příbuznému Mercedes Josefu Lakatošovi.

Železné tyče a zbraň
Spícího muže napřed napadli železnými tyčemi. Ladislav Daniš pak na Lakatoše z bezprostřední blízkosti vystřelil. Zraněného zachránili až lékaři a okamžitá operace.

"Po třetí hodině ráno mě vzbudily rány, které směřovaly na mého manžela. Vytáhli na něho tyče a basebalky, stáhla jsem k sobě malého vnuka, aby mu neublížili. Daniš pak vytáhl zbraň, myslela jsem, že vystřelí do lustru, ne do manžela. Ležel tam bezvládný, po tom šoku jsem nemluvila tři dny," popsala Lakatošová, matka Silvie a tchýně obžalovaného Luciana Lakatoše.

U soudu vypovídal i další z příbuzných postřeleného. "Probudil mě až výstřel, běžel jsem se podívat do pokoje naproti a uviděl jsem je, jak utíkají. Poznal jsem jen Čurdu a Beáše, byl tam i Haďma," vypověděl Lukáš Lakatoš.

Obžalovaní, kteří odmítli vypovídat, se přesto soud snažili přesvědčit, že svědci nemluví pravdu. "Proč si vymýšlí, já tam vůbec nebyl," hájil se Grulo i Rafael. "Jenom řeknu, že já jsem nestřílel," tvrdil i Ladislav Daniš.

"Za pokus vraždy mu hrozí až patnáctileté vězení, ostatní můžou za pokus o ublížení na zdraví strávit za mřížemi osm let," upřesnil státní zástupce Ivan Hrazdira.

Soud pokračuje zítra, ráno by měla vypovídat oběť útoku, postřelený Josef Lakatoš z Brna. U soudu stane i devět soudních znalců. "Bezpečnostní opatření potrvají i nadále," potvrdil soudce Jiří Stýblo.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

VIDEO: Brněnský závodník v Maroku vletěl do díry, devětkrát otočil vůz

Hrozivá nehoda závodníka Ouředníčka v Maroku

Jako zázrakem vyvázla nezraněná z děsivé nehody na rallye Morocco Desert Challenge posádka brněnského pilota Tomáše...

Najdete na iDNES.cz