Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proces s olašskými Romy zjitřil emoce. Ozbrojenci vyklidili soudní nádvoří

  8:44aktualizováno  15:15
Speciální opatření justiční stráže, policie, strážníků i zásahové jednotky si vyžádal ostře sledovaný proces u Krajského soudu v Brně. Vše kvůli pětici olašských Romů z Ostravy obžalovaných z ublížení na zdraví a porušování domovní svobody. Jeden je obžalován z pokusu vraždy.

Znepřátelené skupiny olašských Romů z Prostějova a Ostravy na nádvoří Krajského soudu v Brně | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Před začátkem soudu obsadili budovy a přístupové cesty policisté a justiční stráž. Zásahová jednotka kontrolovala přicházející ještě před bezpečnostním rámem.

Policisté, strážníci, justiční stráž i Vězeňská služba se psy napřed obsadili nádvoří soudu a oddělili znepřátelené skupiny olašských Romů, kteří mezi sebou vyvolávali roztržky.

Před polednem během přestávky pak ozbrojenci nádvoří vyklidili - napřed vyvedli skupinky prostějovských a brněnských Olachů, potom olašské Romy, kteří do Brna dorazili z Ostravy.

Z Ostravy do Brna přijelo zhruba šest desítek Olachů včetně jejich krále Jana Lipy. "Posílili jsme justiční stráž, na místě je státní policie i tři desítky členů zásahové jednotky," řekla mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková. Policie na místo přivezla i obžalovaného Ladislava Grula v terénním voze a v neprůstřelné vestě.

Olašští Romové z Ostravy na nádvoří Krajského soudu v Brně - na židli sedí král Jan Lípa

Jednací síň chránili těžkooděnci v kuklách se samopaly. Obžalovaný Jiří Daniš k soudu nepřišel. Zbylí obžalovaní - Ladislav a Lucian Danišovi, Richard Rafael i Ladislav Grulo odmítli vypovídat. - čtěte Skupinka útočníků postřelila...

Obžalované oslovovali přezdívkami
Všichni přihlížející znají obžalované, většinou však jen podle přezdívek. Ty proto nezvykle použil i státní zástupce v obžalobě. Ladislav Daniš je Beáš, jeho syn Lucián Čurda, Jiří Daniš Čoko, Ladislav Grula Pišun a Richard Rafael Haďma.

Případ ještě zamotali dva z obžalovaných, kteří se přejmenovali, Grulo i Rafael byli totiž původně Stojkovi. "Z rasových důvodů si vzali jméno po své manželce," vysvětlil předseda unie olašských Romů Josef Stojka.

V soudní síni nebylo chvílemi vůbec nic slyšet kvůli halasu, který vydávali Romové shromáždění na nádvořích.

Únos patnáctileté dívky
Spor se mezi dvěma klany olašských Romů vyhrotil po únosu patnáctileté Mercedes Lakatošové. Co mu předcházelo? Její sestřenice Silvia Lakatošová opustila manžela a i se dvěma dětmi utekla z Ostravy do Prostějova. Partner za ni však údajně zaplatil věno 70 tisíc korun. Únos Mercedes měl Lakatošovou přimět k návratu.

Kvůli únosu, při němž Mercedes utrpěla zlomeninu nohy, už prostějovský soud poslal Luciana Daniše a Richarda Rafaela na čtyři a jeden rok do vězení.

Zřejmě v souvislosti s únosem se pětice z Ostravy, která je nyní před brněnským soudem, loni navíc vydala na trestnou výpravu do Prostějova. Tam podle žalobce prostřelili břicho příbuznému Mercedes Josefu Lakatošovi.

Železné tyče a zbraň
Spícího muže napřed napadli železnými tyčemi. Ladislav Daniš pak na Lakatoše z bezprostřední blízkosti vystřelil. Zraněného zachránili až lékaři a okamžitá operace.

"Po třetí hodině ráno mě vzbudily rány, které směřovaly na mého manžela. Vytáhli na něho tyče a basebalky, stáhla jsem k sobě malého vnuka, aby mu neublížili. Daniš pak vytáhl zbraň, myslela jsem, že vystřelí do lustru, ne do manžela. Ležel tam bezvládný, po tom šoku jsem nemluvila tři dny," popsala Lakatošová, matka Silvie a tchýně obžalovaného Luciana Lakatoše.

U soudu vypovídal i další z příbuzných postřeleného. "Probudil mě až výstřel, běžel jsem se podívat do pokoje naproti a uviděl jsem je, jak utíkají. Poznal jsem jen Čurdu a Beáše, byl tam i Haďma," vypověděl Lukáš Lakatoš.

Obžalovaní, kteří odmítli vypovídat, se přesto soud snažili přesvědčit, že svědci nemluví pravdu. "Proč si vymýšlí, já tam vůbec nebyl," hájil se Grulo i Rafael. "Jenom řeknu, že já jsem nestřílel," tvrdil i Ladislav Daniš.

"Za pokus vraždy mu hrozí až patnáctileté vězení, ostatní můžou za pokus o ublížení na zdraví strávit za mřížemi osm let," upřesnil státní zástupce Ivan Hrazdira.

Soud pokračuje zítra, ráno by měla vypovídat oběť útoku, postřelený Josef Lakatoš z Brna. U soudu stane i devět soudních znalců. "Bezpečnostní opatření potrvají i nadále," potvrdil soudce Jiří Stýblo.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz