Veletrhy Brno

Veletrhy Brno | foto: Radek Miča, MAFRA

A dost. Brněnské výstaviště prodáme do konce roku, řekli Němci

  • 16
Dvě třetiny Veletrhů Brno prodá jejich majitel, německá společnost Messe Düsseldorf, do konce roku. Primátor Vokřál chce už do září vyřešit, zda město využije svého předkupního práva. Zájem ale má podle zjištění MF DNES i několik soukromých investorů.

Messe Düsseldorf oznámila záměr zbavit se svého podílu téměř před třemi lety. A město, které vlastní zbytek firmy a má na podíl předkupní právo, od té doby jednání podle většinového vlastníka protahuje. Naposledy se na magistrátu tak dlouho čekalo na posouzení hodnoty německého podílu, až přišly komunální volby.

A tak se před čtrnácti dny odehrála klíčová düsseldorfská schůzka v jiném složení, s německou stranou vyjednával nový primátor Petr Vokřál (ANO). A nyní je jasný výstup. Je jím datum 31. 12. 2015. Nejpozději tehdy si totiž chce Messe Düsseldorf v účetních knihách zaznamenat úspěšný prodej své části společnosti. Buď městu, které má na podíl předkupní právo, nebo soukromému investorovi.

Chladné přijetí

„Přijetí bylo chladné. Německá strana dávala najevo, že je Brno podle nich tahá za nos. Velmi kritizovali nekomunikaci města. Končili jsme ale vřeleji, protože jsme si stanovili konkrétní termíny. Už zářijové zastupitelstvo by mělo řešit podmínky transakce,“ popsal Vokřál.

Předchozí koalice v čele s dřívějším primátorem Romanem Onderkou (ČSSD) tvrdě odmítala, že by většinový podíl mohl koupit někdo jiný než město. Nové vedení Brna už tak striktní není. 

„Nemyslím si, že by město nutně muselo být podnikatelem ve výstavnictví. Důležité ale je, aby i v případě, že podíl nekoupí, našlo strategického partnera, který výstaviště zachová. Nesmí se stát, že padne do rukou developera, který nám pod rukama rozprodá památkově chráněné budovy. Je třeba, aby se na strategii město vždy široce podílelo,“ doplnil Vokřál.

Zajímaví zájemci

Ač veletržní byznys v Brně už má svá nejlepší léta za sebou, podle zjištění MF DNES má zájem získat většinový podíl ve výstavišti hned trojice finančních skupin a možnost zaujala i vídeňské veletrhy. Dlouhodobě přitom o koupi mluví i brněnský investor Igor Fait. Majitel společnosti Jet Investment je známý svou schopností zhodnocovat firmy. Že společně záležitost probírali, potvrdil i Vokřál.

„Areál je dnes příliš velký pouze na výstavní činnost. Naše filozofie by spočívala ve zmenšení plochy. Pavilony, které už nejsou příliš moderní, ale jsou architektonicky hodnotné, by se například daly využít jako galerie či další veřejné budovy a byly by trvale otevřené,“ uvedl Fait, který už nyní v Brně provozuje Fait Gallery. Oblast se sklady a dílnami, které zaujímají nemalou část areálu, by se podle něj mohla zase proměnit v zábavní centrum.

Plán přeměny ale vytváří i město. Sám Vokřál se ve středu sešel s rektorem VUT Petrem Štěpánkem. Jednali společně o tom, že by s koncepcí přerodu pomohla brněnská fakulta architektury.

„Ale my prosperujeme“

V letitých dohadech o prodeji a plánech na přeměnu přitom funguje mezi dvěma podílníky management Veletrhů Brno v čele s generálním ředitelem Jiřím Kulišem.

„Loňské výsledky by měly být lepší než ty předloňské. Návštěvnost akcí roste. Na výstavišti se konají nejen veletrhy, ale například i Majáles nebo květnový koncert skupiny Kabát. Podle studie firmy Cyrrus je vytíženost areálu nadprůměrná,“ vykresluje obraz prosperity mluvčí Veletrhů David Pokorný. Přesto se ani letos, stejně jako loni, nebude konat kdysi významný Autosalon.

Pořád tak není jasné, jaká bude výsledná kupní cena 61 procent německého akcionáře. V oficiálních dopisech se v souvislosti s těmito akciemi za poslední roky objevily dvě částky - 175,4 milionu korun a 767 milionů korun.

„Sám jsem viděl dva posudky. Celé je to postavené na způsobu ohodnocení. Pokud se na veletrhy díváme jako na velký areál budov a pozemků, hodnota je velká. Pokud je hodnotíme jako firmu s byznys modelem, který ani po krizi není nijak světoborný, prodejní cena klesá,“ vysvětlil Vokřál.

Odmítli opustit placené posty

Než ale k prodeji vůbec dojde, bude muset magistrát vyřešit ještě jednu komplikaci. Z honorovaných pozic v dozorčí radě a představenstvu Veletrhů Brno odmítli odstoupit zástupci města z ODS a ČSSD, které ale voliči na podzim poslali do opozice. V březnu tak německá strana a nové vedení magistrátu musejí svolat mimořádnou valnou hromadu akciové společnosti, na níž budou politici ODS a ČSSD odvoláni.

„Nikdo z nového vedení města nás k odstoupení nevyzval. Záležitost prodeje a přeměny Veletrhů přitom bude trvat roky. Měla by do ní být zapojena i opozice, protože v příštím volebním období za společnost může být zodpovědná zase ona,“ má vysvětlení jeden z dosavadních členů představenstva Petr Kratochvíl (ODS).

Kratochvíl nyní v představenstvu sedí spolu se Stanislavem Michalíkem (ODS) či Miloslavem Humpolíčkem (ČSSD). Předsedou dozorčí rady je ještě pořád Jiří Oliva (ČSSD). Ve vzduchu přitom visí refinancování čtyřsetmilionového dluhu, který mají veletrhy u Messe Düsseldorf. I na to mají orgány společnosti vliv.