V Brně je momentálně necelá tisícovka volných bytů. Podle obchodníků se nejčastěji prodává byt o velikosti 2+kk. ilustrační snímek

V Brně je momentálně necelá tisícovka volných bytů. Podle obchodníků se nejčastěji prodává byt o velikosti 2+kk. ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Byty jdou na dračku. V Brně se jich prodalo už dvakrát víc než loni

  • 12
Nové byty se v Brně prodávají raketovou rychlostí. Letos už Brňané za nové bydlení utratili jeden a čtvrt miliardy korun. Oproti loňskému roku se obchody téměř zdvojnásobily.

Ekonomka Jana Moravcová v Brně právě dokončila studium a našla zaměstnání. Teď s přítelem hledá bydlení. A rozhodla se jasně. Chce si na hypotéku pořídit byt v novostavbě, který není příliš vzdálený od centra. A není sama. Podle firem obchodujících s novými byty je jejich prodej v Brně za letošek rekordní. A budují se tak stále další.

„Počet prodaných bytů v Brně během prvního pololetí letošního roku raketově vzrostl. Lidé si pořídili v brněnských novostavbách 433 bytů, to je nárůst o 89 procent ve srovnání s prvním pololetím loňského roku. Celkem lidé v Brně utratili za nové byty na 1,25 miliardy korun,“ popsal Alexej Veselý ze společnosti Trikaya, která trh s nemovitostmi v Brně sleduje.

Prodat nově postavený byt není problém ani podle developera Jiřího Maršálka. „Letos budujeme zhruba 80 bytů v Brně a dalších zhruba 50 v Rosicích. Víme, že je bez potíží prodáme. Na rozdíl od kanceláří, kterých je v Brně momentálně poměrně velký přebytek, Brňané zajišťují po bydlení dostatečnou poptávku,“ zdůvodnil to Maršálek.

Situaci dokládá i nejvyšší budova Česka AZ Tower, kterou vybudovala právě Maršálkova firma Properity. Zatímco byty v mrakodrapu byly obsazené takřka okamžitě po otevření před rokem, část kanceláří ve stejné budově je stále volná.

Periferie vedou. Zájem je ale o byty v centru

Průměrný nový byt se podle statistik v Brně teď prodá zhruba za 2,7 milionu korun. Oproti loňskému roku tak zájem zvedl ceny asi o deset procent.

Nejdůležitějším faktorem při výběru nemovitosti je přitom podle zkušeností obchodníků pro Brňany stále její umístění a vzdálenost od centra.

Městskými částmi s nejdražšími byty v nabídce brněnských novostaveb jsou tak Brno-střed, Královo Pole a Komín. Čtvereční metr tam přijde v průměru na šedesát tisíc korun. Naopak nejlevněji se dá zabydlet ve Slatině, Starém Lískovci nebo Bystrci - asi za 45 tisíc za každý metr bytu.

„Právě v okrajových lokalitách města se také nejvíce prodávají byty ve velkých rezidenčních projektech s víc než stovkou bytů,“ dodal Veselý. I když periferie města v absolutních číslech podle něj stále vedou, řada lidí je ochotna investovat nemalé peníze za bydlení v centru.

Sazby hypoték jsou na historickém minimu

Podle analytiků přitom mají vliv na dobré prodeje hned dva faktory. Zvedá se důvěra Brňanů v oživující se ekonomiku a ti se tak už tolik neostýchají investovat do nového bydlení.

„Druhý faktor jsou sazby hypoték. Jsou nyní na historickém minimu. To logicky láká spotřebitele, aby kupovali nemovitosti a investovali do nich. A to nejen pro vlastní potřebu, ale i k dalšímu pronájmu. Buď studentům, kterých jsou zde desítky tisíc, nebo zaměstnancům některých z mezinárodních firem, kteří jsou v Brně jen dočasně,“ doplnil analytik úvěrové společnosti Home Credit Michal Kozub.

A trend potvrzují i zkušenosti realitních kanceláří. „Zatímco vloni se hodně prodávaly domy na venkově, teď registrujeme velký zájem o byty přímo v Brně. I během posledního měsíce nás oslovují další klienti. A to nejenom Češi, ale třeba i Poláci nebo Rumuni. Mají v Brně práci třeba na pět či osm let, a tak se jim vyplatí do bytu investovat,“ konstatovala Sylva Čadová z realitní kanceláře Alva Real.

Podle makléřů přitom dobře jdou i obchody se staršími byty – oproti dřívějšku třeba i těmi panelovými. „Dříve byly velmi levné, ale dnes už jsou opravené ve zrevitalizovaných budovách, což zájem kupujících a jejich cenu zvedá,“ dodala Čadová.

Nejvíc je dvoupokojových bytů velkých 50 metrů čtverečních

Nových bytů je teď po Brně volných asi devět stovek. Nejsnáze najdou bydlení lidé, kteří pátrají po dvoupokojovém bytě velkém zhruba padesát čtverečních metrů. Taková nemovitost přijde zhruba na 2,3 milionu korun, podle umístění.

Experti ale varují, že pořizovací cena samotného bytu nejsou jediné peníze, které je potřeba na nové bydlení vydat. A kupující podle nich právě na to často zapomínají.

„Další peníze bude nutno každoročně vynaložit na jeho údržbu a provoz. Ze zkušeností je zřejmé, že výše těchto nákladů může v průběhu příštích 20 let dosáhnout výše samotné pořizovací ceny bytu. Pro nejčastěji prodaný byt velikosti 2+kk je potřebné počítat s provozními náklady řádově více než sto tisíc korun za rok,“ dodal člen asociace facility managementu IFMA CZ Vladimír Svoboda, který se zabývá správou nemovitostí.