Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Prodej bytů ve Slavkově lidé kritizují, jsou prý předražené

  11:01aktualizováno  11:33
Radnice ve Slavkově u Brna chce v nejbližších měsících začít prodávat asi šestinu městských bytů. Jejich nájemníkům se však nelíbí cena. K prodeji obecních bytů mají i další výhrady.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Přestože byty nebyly minulý týden na programu zastupitelstva, přišlo tam asi pětadvacet nájemníků a přinesli s sebou petici. Žádají v ní, aby město změnilo pravidla prodeje městských bytů. Je na ní na 125 podpisů a mimo jiné i některých zastupitelů - například bývalého sociálnědemokratického ministra financí Bohuslava Sobotky.

"V této fázi chceme nabídnout k prodeji čtyřiapadesát bytů ve třech domech na sídlišti Nádražní. Zastupitelstvo schválilo, že nájemníci zaplatí za metr čtvereční 15 tisíc korun," uvedl slavkovský starosta Ivan Charvát z ODS.

Podle něj to není přehnaná částka. "Domy procházejí revitalizací a znalecký posudek stanovil jejich cenu na 22 tisíc korun za metr čtvereční. Těch patnáct tisíc je kompromis," dodal.

Byty jsou předražené

S tím ovšem nesouhlasí člen petičního výboru Leoš Kratochvíl: "Když se podíváme, za kolik se prodávají byty například ve Vyškově nebo v jiných městech, zdá se nám cena hodně vysoká. Byty jsou v domech z padesátých let a bydlí tam většinou sociálně slabší lidé," uvedl.

Revitalizace těchto domů podle starosty spočívá v tom, že se na nich buduje půdní nástavba, dostávají novou střechu, zatepluje se fasáda, mění okna a kotle. "Hodnota těchto bytů se tak zvýší, dojde k energetickým úsporám a část výtěžku použijeme na zaplacení úvěru, který si město kvůli tomu vzalo. Zbytek půjde do nově vytvořeného bytového fondu," vysvětlil starosta.

Leoš Kratochvíl však soudí, že i po takové rekonstrukci byty ještě nebudou zdaleka v takovém stavu, v jakém by měly být. "Zůstanou tam mimo jiné staré podlahy, elektrorozvody," říká.

O prodeji se bude jednat v prosinci

Městských bytů má Slavkov u Brna 309 a pravidla prodeje zastupitelé schválili letos v polovině září. Krátce nato poslali nájemníci politikům dopis, v němž sepsali své výhrady. Lidé oslovili zástupce každé strany v zastupitelstvu.

"O prodeji městských bytů budeme jednat v prosinci, v nejbližších dnech se však setkám se zástupci petičního výboru. Požadují nejen snížit cenu, ale mají výhrady k některým dalším pravidlům prodeje a revitalizaci domů," uvedl Ivan Charvát.

Slavkov chce lidem nabízet byty v několika kolech. Nájemníci, kteří projeví zájem o byt již v prvním kole, na něj získají desetiprocentní slevu. "Na rozmyšlenou a případně vyřízení úvěru budou mít půl roku. Pak bychom vyhlásili druhé kolo a tam už bude termín rok. A pokud si ani poté byt nekoupí, zůstane ve vlastnictví města," dodal starosta.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Najdete na iDNES.cz