Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rozhoduje cena, nebo morálka, řeší město. Pozemek získal bratr radního

  13:40aktualizováno  13:40
Rozhoduje při prodeji obecního majetku jen cena, nebo i morální hledisko? Znojemští zastupitelé potvrdili prodej zahrady bratrovi radního, který v soutěži těsně přebil nabídku nájemce. Ten přitom pozemek opečovával deset let. Politici tvrdí, že jinak jednat nemohli, v jiném případě to ale udělali.

Josef Brück usiloval o zahradu, kterou si dosud pronajímal, aby propojil své pozemky. Když se z toho stala politická záležitost, přešla ho chuť o parcelu usilovat. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Celý spor se rozhořel, když v soutěži, kde rozhodovala jen nejvyšší nabídka, získal pozemek v Leskách Miroslav Buršík, člen majetkové komise a bratr radního a zastupitele Tomáše Buršíka.

Na druhé straně stál nájemce pozemku, který tam hospodaří dlouhé roky. Také soutěžil, ale nabídl o 20 tisíc korun méně. Buršíkův zájem o stráň u trati s kusem pozemku ho překvapil (o celém sporu jsme psali zde).

Fotogalerie

„Dřív to bývala skládka. Když chcete sázet, musíte hlínu vykopat a navézt kvalitnější zeminu. Nedovedu si představit, proč má ten pozemek pro někoho takovou cenu. Já jsem tam nasázel borovičky, meruňky a třešně, mám k tomu kopci přátelský vztah,“ říkal nájemce Josef Brück a zastupitelům osobně oznámil, že je ochotný vítěznou nabídku dorovnat.

Zastupitelstvo tak řešilo dilema: má se řídit penězi, nebo morálkou? Neshodli se, a proto prodej napoprvé odložili.

Tento týden se k němu vrátili. „Právně je soutěž v pořádku. Ale všichni cítíme, že existuje určitý morální problém. Kdyby majetkový odbor připravil třeba systém elektronických aukcí, mohli bychom tuto soutěž zrušit a dát oběma zájemcům znovu spravedlivou šanci,“ apeloval lídr Změny Znojmo Jiří Ludvík.

S nadšením koalice se ale jeho návrh nesetkal. „Ačkoliv jsem velký zastánce elektronizace, u prodejů pozemků může lidem obecně přístup k soutěži i omezit, ne více zpřístupnit. Musí si udělat čas v termínu aukce a mít počítač,“ uvažoval Jakub Malačka (ČSSD).

Starosta jen poukázal na řádnou soutěž a podotkl, že prodej pozemku Buršíkovi odsouhlasili všichni členové rady.

Zahrádku dostal vítěz, stánek dali druhému v pořadí

Sám za sebe přišel na zastupitelstvo orodovat kupec Miroslav Buršík. „Neporušil jsem žádné zákony, nenalézám ani žádný morální problém. Neměl jsem žádné jiné informace než ostatní obyvatelé Znojma,“ zmiňoval.

V hlasování se nakonec zastupitelé přiklonili na jeho stranu. Velkou většinou 21 hlasů prodej odklepli.

Na tom samém jednání se přitom řešil další spor, kde podle pravidel soutěže také měla zvítězit nejvyšší cena, ale nestalo se tak.

Muž, který měl u znojemské rotundy druhým rokem pronajatý stánek s občerstvením, dostal od radnice výpověď. Účastnil se nového výběrového řízení, ale ačkoliv podal vyšší nabídku, asi o 20 tisíc korun za rok, nájem byl přiklepnut druhému v pořadí - Znojemskému městskému pivovaru.

Důvodem podle vedoucí majetkového odboru bylo, že dosavadní nájemce do objektu neinvestoval, neposkytoval WC zdarma při akcích, pořádal tam soukromé akce v nočních hodinách a venčil na volno psa.

Jedno byl prodej, druhé pronájem, hájí dvojí metr starosta

„Město mohlo získat peníze navíc a tyto podmínky upravit v nové smlouvě. Nájemce avizoval, že by je splnil,“ divil se lídr Pro Znojmo Jiří Kacetl.

Opozici rozhodnutí nadzdvihlo. „Nevycházím z údivu. Tady vyšší nabídnutá cena neprošla z morálních důvodů a u pozemku pana Brücka se morální důvody neberou v potaz. Tak budeme na ně brát ohledy, nebo ne? Musíme to zobecnit, nemůže se stát, že někdo vyhraje jen proto, že je nám sympatičtější,“ upozorňoval Karel Fiala (Pro Znojmo).

Podle starosty ale jen pomotal jablka s hruškami. „Toto byl pronájem a to druhé prodej,“ oponoval Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Nájemce pozemku v Leskách, který otázku morálky při prodávání městských nemovitostí otevřel, se k rozhodnutí zastupitelů vyjadřovat nechtěl. Už po posledním jednání ale zmiňoval nechuť dál o pozemky usilovat.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Omezení aut před nádražím v Brně se odkládá nejdříve na duben

Současná podoba brněnského Hlavního nádraží.

V lednu už bude před brněnským hlavním nádražím klidněji. Velkou část aut svedeme do okolních ulic. Tak by se dal...

Zloděj na benzinkách prořezává autům pneumatiky, při výměně řidiče okrádá

Zloděj prořízl autu pneumatiku, aby jej mohl vykrást

Policisté na jižní Moravě pátrají po neznámém zloději, který prořezává pneumatiky autům na benzinkách. Pak je sleduje a...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Najdete na iDNES.cz