Pojišťovna tak musí zaplatit Vysokému učení technickému (VUT) téměř 130 tisíc korun. Verdikt potvrdil i Nejvyšší soud. ilustrační snímek

Pojišťovna tak musí zaplatit Vysokému učení technickému (VUT) téměř 130 tisíc korun. Verdikt potvrdil i Nejvyšší soud. ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Proděkan se zranil při víceboji, podle soudu to byl pracovní úraz

  • 23
Jako pracovní úraz posoudila česká justice zranění, které v roce 2005 utrpěl proděkan podnikatelské fakulty brněnské techniky při turnaji ve víceboji. Sportovní akci organizovala univerzita, účast proděkana byla podle pravomocného rozsudku součástí jeho pracovních povinností.

Pojišťovna tak musí zaplatit Vysokému učení technickému (VUT) téměř 130 tisíc korun. Verdikt potvrdil i Nejvyšší soud.

Dovolání právě k Nejvyššímu soudu podala pojišťovna, podle které na událost těžko mohla dopadat pojistka univerzity uzavřená kvůli pracovním úrazům.

Zapojení do víceboje bylo podle pojišťovny věcí rozhodnutí každého pracovníka. Zaměstnanci školy, kteří se nechtěli turnaje účastnit jako aktivní sportovci ani diváci, mohli prý zůstat na svých pracovištích.

Pražské soudy ale dospěly k závěru, že účast v turnaji patřila k pracovním povinnostem proděkana. Účelem akce bylo zlepšení vzájemné komunikace a spolupráce zaměstnanců formou společné sportovní aktivity, což justice pokládala za činnost související s plněním pracovních úkolů. Stejný postoj nyní zaujal také Nejvyšší soud.

"Taková činnost souvisela v posuzovaném případě s pracovní činností poškozeného zaměstnance, kdy zaměstnanec, jako jeden z vedoucích představitelů fakulty, se měl zúčastnit sportovního turnaje, jehož smyslem byl rozvoj interpersonálních vztahů mezi zaměstnanci," stojí v usnesení senátu se předsedkyní Kateřinou Hornochovou.

Nejvyšší soud zároveň odkázal na svůj starší verdikt z roku 2009, který se týkal úrazu při takzvaném teambuildingu, tedy při aktivitách, jež firmy stále častěji pořádají kvůli utužení pracovních týmů a motivaci zaměstnanců.

Podle Nejvyššího soudu je třeba pečlivě hodnotit účel teambuildingu a rozlišit, zda je to pouze "zaplacená dovolená" bez programu, nebo zda má pobyt pevnou organizovanou náplň a jeho cílem je zvýšení schopností zaměstnanců a kvality týmové spolupráce.

V druhém případě je to činnost související s plněním pracovních úkolů, a případné zranění tak nese znaky pracovního úrazu, rozhodl soud již v roce 2009.

,