Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Profesor filozofie, který vyhrožoval kolegovi smrtí, dostal výpověď

  9:01aktualizováno  9:01
Profesor filozofie Břetislav Horyna, který prostřednictvím elektronické pošty vyhrožoval kolegovi smrtí a zmrzačením, dostal rok po svém pravomocném odsouzení výpověď ze školy. Masarykova univerzita počítá s tím, že se kvůli vyhazovu bude soudit.

Filozof Břetislav Horyna u Městského soudu v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

O vině profesora filozofie Břetislava Horyny mají české soudy jasno už od loňského května. Tehdy ho pravomocně odsoudily k padesátitisícové pokutě za to, že svému kolegovi z katedry filozofie Jaroslavu Hrochovi posílal pět měsíců výhrůžné a vulgární e-maily.

"Stačí jedna injekce v trolejbusu, celkové ochrnutí, shniješ zaživa," psal v nich například Horyna.

Případ profesora Horyny

V roce 2009 chodily profesorovi filozofie Jaroslavu Hrochovi z Katedry filozofie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity výhrůžné e-maily. Autor mu v nich hrozil i smrtí či zmrzačením. Za autora e-mailů označila policie Hrochova kolegu Břetislava Horynu, ten byl následně obžalován a loni v květnu pravomocně odsouzen k padesátitisícové pokutě. Oběť výhrůžek profesor Hroch musel z katedry filozofie odejít, škola mu neprodloužila smlouvu. Odsouzený Horyna naopak na katedře dosud zůstával, byť neučil. Od rozsudku byl navíc v pracovní neschopnosti.

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, kde oběť i viník původně pracovali, však důsledky tohoto verdiktu vyvodila až nyní. Tedy téměř po roce, v jehož průběhu se na fakultě řešilo, co s odsouzeným učitelem udělat.

"Dne 16. dubna převzal Horyna výpověď. Od 1. května mu tedy začíná běžet běžná výpovědní lhůta," informovala ve středu mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Oběť výhrůžek profesor Hroch přitom na fakultě nepůsobí už od září. Katedra filozofie na filozofické fakultě mu totiž neprodloužila smlouvu. Proč přitom univerzita nezakročila spíše proti odsouzenému Horynovi?

Její vedení dosud tvrdilo, že hledá způsob, jak profesora vyhodit v souladu se zákoníkem práce. Okamžité propuštění je totiž v případě odsouzení možné jen tehdy, když je člověk odsouzen nejméně k ročnímu nepodmíněnému trestu. A Horyna dostal "jen" pokutu.

Akademický senát fakulty přesto trval na tom, že profesor, který dříve učil například etiku, musí odejít.

"Trestný čin, za který ho soud uznal vinným, považujeme za mravně neakceptovatelný a Horynovo jakékoli další pracovní působení na Masarykově univerzitě za zcela vyloučené," konstatovali členové senátu loni v létě.

Byl skoro rok na neschopence

Horynu proto nejprve vyzvali, aby odešel dobrovolně. To se však nestalo. Místo toho byl odsouzený muž od vynesení rozsudku až do nynějška v pracovní neschopnosti, takže mu škola výpověď nemohla dát ani v případě, že by našla zákonný způsob pro jeho vyhození.

Jakmile se však Horyna do školy minulý týden vrátil, dostal výpověď okamžitě. Univerzita přitom zariskovala a vyhodila profesora kvůli neplnění předpokladů pro řádný výkon práce.

I děkan školy Josef Krob přitom připouští, že toto "neplnění předpokladů" může vyhozený Horyna zpochybnit u soudu. Výklad zákona, podle kterého je důvodem pro vyhazov i etický prohřešek, totiž může být sporný.

"Toho rizika jsme si vědomi a jsme připraveni ho podstoupit. Ať případně soud rozhodne, zda je možné dát za takových okolností výpověď," konstatoval Krob.

Jak se k výpovědi postaví propuštěný Horyna, zatím není jasné. Univerzita ví pouze to, že ji převzal. Redakci MF DNES do uzávěrky novin neodpověděl na zaslané otázky a k zastižení nebyl ani ve škole.

"Nemůže učit, takže tu nebývá," informovala asistentka katedry. K zastižení nebyl ve středu ani Jaroslav Hroch, který nyní působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

Kraj chce dát budoucím sestrám až sto tisíc. Aby zůstaly v nemocnicích

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj má kritický nedostatek zdravotních sester a někde kvůli tomu dokonce ruší lůžka. Hejtmanství proto...

Kvůli chybě při plnění zásobníků tankovali řidiči místo benzinu naftu

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.

Natankovat místo benzínu naftu. Této chyby se nechce dopustit žádný řidič. Na čerpací stanici u brněnského nákupního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz