Filozof Břetislav Horyna u Městského soudu v Brně

Filozof Břetislav Horyna u Městského soudu v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Profesor filozofie, který vyhrožoval kolegovi smrtí, dostal výpověď

  • 7
Profesor filozofie Břetislav Horyna, který prostřednictvím elektronické pošty vyhrožoval kolegovi smrtí a zmrzačením, dostal rok po svém pravomocném odsouzení výpověď ze školy. Masarykova univerzita počítá s tím, že se kvůli vyhazovu bude soudit.

O vině profesora filozofie Břetislava Horyny mají české soudy jasno už od loňského května. Tehdy ho pravomocně odsoudily k padesátitisícové pokutě za to, že svému kolegovi z katedry filozofie Jaroslavu Hrochovi posílal pět měsíců výhrůžné a vulgární e-maily.

"Stačí jedna injekce v trolejbusu, celkové ochrnutí, shniješ zaživa," psal v nich například Horyna.

Případ profesora Horyny

V roce 2009 chodily profesorovi filozofie Jaroslavu Hrochovi z Katedry filozofie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity výhrůžné e-maily. Autor mu v nich hrozil i smrtí či zmrzačením. Za autora e-mailů označila policie Hrochova kolegu Břetislava Horynu, ten byl následně obžalován a loni v květnu pravomocně odsouzen k padesátitisícové pokutě. Oběť výhrůžek profesor Hroch musel z katedry filozofie odejít, škola mu neprodloužila smlouvu. Odsouzený Horyna naopak na katedře dosud zůstával, byť neučil. Od rozsudku byl navíc v pracovní neschopnosti.

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, kde oběť i viník původně pracovali, však důsledky tohoto verdiktu vyvodila až nyní. Tedy téměř po roce, v jehož průběhu se na fakultě řešilo, co s odsouzeným učitelem udělat.

"Dne 16. dubna převzal Horyna výpověď. Od 1. května mu tedy začíná běžet běžná výpovědní lhůta," informovala ve středu mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Oběť výhrůžek profesor Hroch přitom na fakultě nepůsobí už od září. Katedra filozofie na filozofické fakultě mu totiž neprodloužila smlouvu. Proč přitom univerzita nezakročila spíše proti odsouzenému Horynovi?

Její vedení dosud tvrdilo, že hledá způsob, jak profesora vyhodit v souladu se zákoníkem práce. Okamžité propuštění je totiž v případě odsouzení možné jen tehdy, když je člověk odsouzen nejméně k ročnímu nepodmíněnému trestu. A Horyna dostal "jen" pokutu.

Akademický senát fakulty přesto trval na tom, že profesor, který dříve učil například etiku, musí odejít.

"Trestný čin, za který ho soud uznal vinným, považujeme za mravně neakceptovatelný a Horynovo jakékoli další pracovní působení na Masarykově univerzitě za zcela vyloučené," konstatovali členové senátu loni v létě.

Byl skoro rok na neschopence

Horynu proto nejprve vyzvali, aby odešel dobrovolně. To se však nestalo. Místo toho byl odsouzený muž od vynesení rozsudku až do nynějška v pracovní neschopnosti, takže mu škola výpověď nemohla dát ani v případě, že by našla zákonný způsob pro jeho vyhození.

Jakmile se však Horyna do školy minulý týden vrátil, dostal výpověď okamžitě. Univerzita přitom zariskovala a vyhodila profesora kvůli neplnění předpokladů pro řádný výkon práce.

I děkan školy Josef Krob přitom připouští, že toto "neplnění předpokladů" může vyhozený Horyna zpochybnit u soudu. Výklad zákona, podle kterého je důvodem pro vyhazov i etický prohřešek, totiž může být sporný.

"Toho rizika jsme si vědomi a jsme připraveni ho podstoupit. Ať případně soud rozhodne, zda je možné dát za takových okolností výpověď," konstatoval Krob.

Jak se k výpovědi postaví propuštěný Horyna, zatím není jasné. Univerzita ví pouze to, že ji převzal. Redakci MF DNES do uzávěrky novin neodpověděl na zaslané otázky a k zastižení nebyl ani ve škole.

"Nemůže učit, takže tu nebývá," informovala asistentka katedry. K zastižení nebyl ve středu ani Jaroslav Hroch, který nyní působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.