Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Já a kmotr? To bude asi omyl, diví se nový šéf jihomoravské ČSSD

  14:10aktualizováno  14:10
Do židle šéfa jihomoravské ČSSD usedl člověk, kterého předseda jeho vlastní strany označuje za kmotra. Haškův spojenec Zdeněk Dufek dříve býval vlivným předsedou finančního výboru kraje i šéf firmy Cejiza.

Zdeněk Dufek. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Nemluvil Bohuslav Sobotka o nějakém jiném kraji nebo o nějaké jiné osobě? Vůbec netuším, na co naráží," kroutil hlavou Zdeněk Dufek.

Výrok, který způsobil takové tápání čerstvě zvoleného šéfa jihomoravské sociální demokracie, pochází od předsedy jeho strany. "Pokud krajským předsedou je šíbr a manipulátor tohoto typu, vlastně takový Haškův jihomoravský kmotr, pak je zřejmě sociální demokracie nemocná velmi podobně jako ODS," pronesl Sobotka už v neděli na adresu Dufka.

Zdeněk Dufek (35)

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně, Fakultu stavební VUT a Právnickou fakultu MU. Titul JUDr. si ale odnesl ze soukromé vysoké školy ve slovenském Sládkovičově. Členem ČSSD je od roku 1997. Začínal jako zastupitel Brna-Bohunic. V roce 2006 byl zvolen místostarostou Brna-Útěchova, kde působil do roku 2010. Od roku 2008 je předsedou ČSSD Brno-venkov. Po krajských volbách v roce 2010 byl šéfem finančního výboru zastupitelstva a předsedou klubu krajských zastupitelů. Nyní je krajským zastupitelem.

Jméno pětatřicetiletého politika není v kraji neznámé. Léta je považován za silného zastánce Michala Haška ve vlivných funkcích. Nutno ale říci, že Sobotka má pořádný důvod být na Dufka rozezlen. Po úspěšném potlačení Haškem zosnovaného stranického "puče" se mu hejtman prostřednictvím Dufka pomstil nedělním převratem přímo v jeho mateřském kraji. Na jižní Moravě až doteď šéfoval Sobotkův mentor Václav Božek.

"Nejsem haškovec ani sobotkovec. Teď je třeba hlavně pracovat pro stranu. Blíží se komunální volby," popírá Dufek obnovení sporů. Ty utichly, když se Hašek vzdal postu místopředsedy strany poté, co lhal o schůzce v Lánech s prezidentem Zemanem. Přesto má Dufek mnohem více společného právě s jihomoravským hejtmanem. První podobnost si ale do oficiálního životopisu na svém webu nenapsal.

Doktoři od maďarských hranic

Psal se říjen 2010 a Hašek právě získal právo psát si před jméno titul JUDr. Rigorózní práci, která mu to umožnila, i přes sliby doteď neukázal. Stejně jako údajně výborné posudky odborníků na ni. Na té samé soukromé právnické fakultě v šestitisícovém slovenském městečku Sládkovičovo ve stejné době titul získal i Dufek.

"Na té škole učím a je běžná praxe, že vysokoškolský pedagog na škole, kde učí, dělá doktorandské studium," zdůvodnil tehdy Dufek, proč si po absolvování práv na Masarykově univerzitě a ekonomiky na Mendelově univerzitě vybral k obhajobě rigorózní práce právě soukromou školu v okresu Galanta.

Dufek? Vyřízený, povídalo se

Dufek navíc předtím seděl roky ve správní radě brněnské Joštovy akademie, která je českou pobočkou Sládkovičova. Zatímco "Joštovku" vedou čeští sociální demokraté, Sládkovičovo zase ti slovenští.

Ještě loni po krajských volbách to vypadalo, že stranické dohody budou stát Dufka politický krk. V tehdy zatím neslyšném boji mezi haškovci a sobotkovci pálilo podle zákulisních informací Sobotkovo křídlo právě na Dufka, aby Haška oslabilo. "Je naprosto normální, že předsedou klubu zastupitelů se stal hejtman, který také povede povolební vyjednávání," vysvětloval před rokem Dufek, když těsně po krajských volbách přišel o post šéfa klubu zastupitelů ČSSD.

Ambiciózní šéf stranické buňky Brno-venkov, pod kterou spadá i Hašek, se předtím dokázal dobře držet hned u toku veřejných peněz. Do minulých voleb působil jako šéf krajského finančního výboru - po mnohdy nepřítomném hejtmanovi Haškovi byl podle mnohých nejvlivnějším mužem Jihomoravského kraje. A ještě donedávna stál v čele dozorčí rady projektu, který za půl miliardy opravoval jízdárny lednického zámku.

Dufek navíc až do letošního března vedl představenstvo krajské firmy Cejiza, která se stará o hromadný nákup pro stovky organizací zřizovaných jihomoravským krajem. A za některé zakázky ho kritizovala opozice. "Dufek se neúčastnil ani hodnocení nabídek, ani nebyl členem výběrové komise. Vidíme v tom účelovou kampaň, která má poškodit ČSSD a Cejizu. Ptám se, kdo je pletichář?" bránil Dufka před třemi lety Hašek ohledně možného střetu zájmů při výběru dodavatele energií.

Tiskovou konferenci uspořádal, aniž by na Dufka opozice vůbec zaútočila. Od kritiky například za výběr krajských mobilních operátorů tím Dufka neuchránil. Kraj tehdy podle ODS prodělal 10 milionů korun. "Je to typický případ politického podnikatele. Součást kliky ze Sládkovičova. Každý kraj má svého Housku a toto je ten jihomoravský," i dnes Dufka tvrdě odsuzuje šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

Hašek to vidí jinak. "Zvolení Zdeňka Dufka respektuji a jsem připraven s ním jako hejtman spolupracovat. Lidé s jiným názorem než favorit pana předsedy Sobotky nejsou nutně kmotři. Věřím, že Zdeněk Dufek přesvědčí šéfa strany svou prací," vzkázal Hašek.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

České dráhy vyčíslují škody za překopnuté kabely, půjdou do statisíců

Vlaky v Brně mají zpoždění kvůli překopnutým kabelům.

České dráhy vyčíslují, kolik je stály komplikace na konci července, kdy dělníci na brněnském hlavním nádraží poškodili...

Najdete na iDNES.cz