Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pozemek pro Janáčkovo centrum mají ohlídat silničáři, opozice je proti

  11:06aktualizováno  11:06
Po sto letech úvah má projekt Janáčkova brněnského koncertního sálu jen jméno a pozemek. Pozemek ve stomilionové ceně teď však politici chtějí převést městské firmě Brněnské komunikace. Kritici se bojí neprůhledného nakládání.

Vizualizace budovy Janáčkova kulturního centra v Brně - Janáčkovo kulturní centrum nahradí parkoviště za Besedním domem. To se přesune do podzemí. Vzniklému náměstí mezi centrem (vpravo), hotelem International (vlevo) a Pražákovým palácem (uprostřed vzadu) bude dominovat obelisk. | foto: MF DNES

Brněnská filharmonie si získala proslulost od Londýna po Tokio. Přesto je na domácí půdě natěsnaná v Besedním domě a může tu pořádat maximálně komorní koncerty. Úvahy, že dostane nový sál, který ponese jméno zakladatele zdejší orchestrální tradice Leoše Janáčka, se vedou už desítky let.

Výsledek? Janáčkovo kulturní centrum (JKC) má kromě jména ještě vyhrazený prostor. Už téměř deset let.

Rošáda s pozemky je podle opozice zbytečně složitá

Zmíněný pozemek ve stomilionové hodnotě však teď má připadnout Brněnským komunikacím - městské akciovce pod kontrolou politiků. Podle magistrátu je převod exkluzivní půdy mezi ulicemi Veselá a Besední běžným právním krokem. Záměr, který v úterý schválila komise dopravy a bude ho posuzovat ještě městská rada a zastupitelstvo, však tvrdě kritizuje opozice.

"Problém je v tom, že až na pozemku bude chtít město postavit JKC, bude muset tento pozemek od Brněnských komunikací koupit či pronajmout, byť firma patří městu. Tak jako tak se vytvoří naprosto nestandardní a zbytečně komplikovaná majetková struktura, která bude uskutečnění a provoz JKC ztěžovat," uvedl brněnský opoziční zastupitel a člen dopravní komise, která záměr odkývala, Martin Ander (SZ).

Stavba kulturního stánku by podle plánů měla začít příští rok. Ač je v projektech vedena jako "Janáčkovo kulturní centrum v Brně - 1. etapa", v praxi jde o podzemní parkovací dům se 191 místy. Jeden ze tří, který by měl pomoci řešit brněnské problémy s parkováním v centru. Na jeho "střeše" by podle plánů ve druhé etapě mohl jednou vzniknout i kýžený koncertní sál. Parkoviště pod ním postaví a budou provozovat Brněnské komunikace.

"A právě náklady, které vzniknou Brněnským komunikacím při zakládání budoucí stavby Janáčkova kulturního centra, jsou důvodem, proč by pozemek městská firma měla vlastnit. Jaká stavba na parkovacím domě vznikne, však bude plně v kompetenci města Brna," nevidí problém šéf dopravního odboru brněnského magistrátu Vladimír Bielko.

Starosta městské části Brno-střed a člen dozorčí rady Brněnských komunikací Libor Šťástka (ODS) jen po SMS obecně sdělil, že krok souvisí s výstavbou parkovacího domu.

"Osobně se domnívám, že za tím vším jsou dvě věci - lobby politiků, kteří firmu vedou a chtějí mít pozemek pod kontrolou, a nezájem současné rady města o zbudování JKC na tomto místě," uvedl Ander.

Panují také obavy, že v budoucnu může být problém získat informace o nakládání s pozemkem, třebaže Brněnské komunikace stoprocentně vlastní město a v jejich řídících orgánech sedí řada špičkových politiků. Podobně to bylo i v jiné městské firmě – Jižním centru.

Avšak teprve až po nedávném rozsudku Nejvyššího správního soudu vedoucí brněnští politici připustili, že se povinnost zpřístupňovat občanům informace, jako to musejí dělat úřady, vztahuje i Jižní centrum. To se teď přitom s Brněnskými komunikacemi slučuje.

Janáček je značka Brna, jenže zapomenutá

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) však podle svých slov udělá vše, aby Janáček svou koncertní síň v Brně měl. "Vzhledem k tomu, že prozatím nezačala stavba etapy první, je předčasné komentovat zahájení stavby etapy druhé. Janáčkovo kulturní centrum je ale natolik potřebné nejen pro Brno, ale i pro celé Česko, že jsme ochotni za jeho uskutečnění bojovat a v budoucnu na něj zajistit potřebné finanční prostředky," ujistil Onderka.

Jak dlouho však Brňané budou na stavbu za 700 milionů čekat, není vůbec jasné.

"V Památníku Leoše Janáčka v Hukvaldech teď máme výstavu k výročí úmrtí jeho milované dcery Olgy. Chtěli jsme ji dostat i do Brna, ale není tu na ni místo. V sobotu měl Janáček pětaosmdesáté výročí smrti. V Brně si na to nikdo nevzpomněl. Přitom je vedle Mendela a Tugendhat jedinou světově proslulou značkou Brna," konstatovala ředitelka brněnské Nadace Leoše Janáčka Eva Drlíková.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Do Kleinova paláce jsme dali stovky milionů, brání se výpovědi nájemce

Kleinův palác v Brně na náměstí Svobody.

V Brně se schyluje ke sporu o novorenesanční Kleinův palác na náměstí Svobody. Město ho pronajalo v roce 1994 na 90...

Najdete na iDNES.cz