Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pozemek pro Janáčkovo centrum mají ohlídat silničáři, opozice je proti

  11:06aktualizováno  11:06
Po sto letech úvah má projekt Janáčkova brněnského koncertního sálu jen jméno a pozemek. Pozemek ve stomilionové ceně teď však politici chtějí převést městské firmě Brněnské komunikace. Kritici se bojí neprůhledného nakládání.

Vizualizace budovy Janáčkova kulturního centra v Brně - Janáčkovo kulturní centrum nahradí parkoviště za Besedním domem. To se přesune do podzemí. Vzniklému náměstí mezi centrem (vpravo), hotelem International (vlevo) a Pražákovým palácem (uprostřed vzadu) bude dominovat obelisk. | foto: MF DNES

Brněnská filharmonie si získala proslulost od Londýna po Tokio. Přesto je na domácí půdě natěsnaná v Besedním domě a může tu pořádat maximálně komorní koncerty. Úvahy, že dostane nový sál, který ponese jméno zakladatele zdejší orchestrální tradice Leoše Janáčka, se vedou už desítky let.

Výsledek? Janáčkovo kulturní centrum (JKC) má kromě jména ještě vyhrazený prostor. Už téměř deset let.

Rošáda s pozemky je podle opozice zbytečně složitá

Zmíněný pozemek ve stomilionové hodnotě však teď má připadnout Brněnským komunikacím - městské akciovce pod kontrolou politiků. Podle magistrátu je převod exkluzivní půdy mezi ulicemi Veselá a Besední běžným právním krokem. Záměr, který v úterý schválila komise dopravy a bude ho posuzovat ještě městská rada a zastupitelstvo, však tvrdě kritizuje opozice.

"Problém je v tom, že až na pozemku bude chtít město postavit JKC, bude muset tento pozemek od Brněnských komunikací koupit či pronajmout, byť firma patří městu. Tak jako tak se vytvoří naprosto nestandardní a zbytečně komplikovaná majetková struktura, která bude uskutečnění a provoz JKC ztěžovat," uvedl brněnský opoziční zastupitel a člen dopravní komise, která záměr odkývala, Martin Ander (SZ).

Stavba kulturního stánku by podle plánů měla začít příští rok. Ač je v projektech vedena jako "Janáčkovo kulturní centrum v Brně - 1. etapa", v praxi jde o podzemní parkovací dům se 191 místy. Jeden ze tří, který by měl pomoci řešit brněnské problémy s parkováním v centru. Na jeho "střeše" by podle plánů ve druhé etapě mohl jednou vzniknout i kýžený koncertní sál. Parkoviště pod ním postaví a budou provozovat Brněnské komunikace.

"A právě náklady, které vzniknou Brněnským komunikacím při zakládání budoucí stavby Janáčkova kulturního centra, jsou důvodem, proč by pozemek městská firma měla vlastnit. Jaká stavba na parkovacím domě vznikne, však bude plně v kompetenci města Brna," nevidí problém šéf dopravního odboru brněnského magistrátu Vladimír Bielko.

Starosta městské části Brno-střed a člen dozorčí rady Brněnských komunikací Libor Šťástka (ODS) jen po SMS obecně sdělil, že krok souvisí s výstavbou parkovacího domu.

"Osobně se domnívám, že za tím vším jsou dvě věci - lobby politiků, kteří firmu vedou a chtějí mít pozemek pod kontrolou, a nezájem současné rady města o zbudování JKC na tomto místě," uvedl Ander.

Panují také obavy, že v budoucnu může být problém získat informace o nakládání s pozemkem, třebaže Brněnské komunikace stoprocentně vlastní město a v jejich řídících orgánech sedí řada špičkových politiků. Podobně to bylo i v jiné městské firmě – Jižním centru.

Avšak teprve až po nedávném rozsudku Nejvyššího správního soudu vedoucí brněnští politici připustili, že se povinnost zpřístupňovat občanům informace, jako to musejí dělat úřady, vztahuje i Jižní centrum. To se teď přitom s Brněnskými komunikacemi slučuje.

Janáček je značka Brna, jenže zapomenutá

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) však podle svých slov udělá vše, aby Janáček svou koncertní síň v Brně měl. "Vzhledem k tomu, že prozatím nezačala stavba etapy první, je předčasné komentovat zahájení stavby etapy druhé. Janáčkovo kulturní centrum je ale natolik potřebné nejen pro Brno, ale i pro celé Česko, že jsme ochotni za jeho uskutečnění bojovat a v budoucnu na něj zajistit potřebné finanční prostředky," ujistil Onderka.

Jak dlouho však Brňané budou na stavbu za 700 milionů čekat, není vůbec jasné.

"V Památníku Leoše Janáčka v Hukvaldech teď máme výstavu k výročí úmrtí jeho milované dcery Olgy. Chtěli jsme ji dostat i do Brna, ale není tu na ni místo. V sobotu měl Janáček pětaosmdesáté výročí smrti. V Brně si na to nikdo nevzpomněl. Přitom je vedle Mendela a Tugendhat jedinou světově proslulou značkou Brna," konstatovala ředitelka brněnské Nadace Leoše Janáčka Eva Drlíková.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Sanitky s pacienty už nesmějí hodiny kroužit, v Brně přidají lůžka

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje mají nové sanitky.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na případ z 8. března, kdy jihomoravští záchranáři vozili v sanitce pacienta několik...

Když si lidé uvědomí podobnost s robotem, začnou se bát, říká vývojář

Luděk Žalud vede laboratoř robotiky ve vědeckém centru CEITEC v Brně.

Léčba popálenin i plastické operace. Tam všude může lékařům pomoci robotický skener s laserovým paprskem. Novinka...

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz