Vizualizace budovy Janáčkova kulturního centra v Brně - Janáčkovo kulturní

Vizualizace budovy Janáčkova kulturního centra v Brně - Janáčkovo kulturní centrum nahradí parkoviště za Besedním domem. To se přesune do podzemí. Vzniklému náměstí mezi centrem (vpravo), hotelem International (vlevo) a Pražákovým palácem (uprostřed vzadu) bude dominovat obelisk. | foto: MF DNES

Pozemek pro Janáčkovo centrum mají ohlídat silničáři, opozice je proti

  • 1
Po sto letech úvah má projekt Janáčkova brněnského koncertního sálu jen jméno a pozemek. Pozemek ve stomilionové ceně teď však politici chtějí převést městské firmě Brněnské komunikace. Kritici se bojí neprůhledného nakládání.

Brněnská filharmonie si získala proslulost od Londýna po Tokio. Přesto je na domácí půdě natěsnaná v Besedním domě a může tu pořádat maximálně komorní koncerty. Úvahy, že dostane nový sál, který ponese jméno zakladatele zdejší orchestrální tradice Leoše Janáčka, se vedou už desítky let.

Výsledek? Janáčkovo kulturní centrum (JKC) má kromě jména ještě vyhrazený prostor. Už téměř deset let.

Rošáda s pozemky je podle opozice zbytečně složitá

Zmíněný pozemek ve stomilionové hodnotě však teď má připadnout Brněnským komunikacím - městské akciovce pod kontrolou politiků. Podle magistrátu je převod exkluzivní půdy mezi ulicemi Veselá a Besední běžným právním krokem. Záměr, který v úterý schválila komise dopravy a bude ho posuzovat ještě městská rada a zastupitelstvo, však tvrdě kritizuje opozice.

"Problém je v tom, že až na pozemku bude chtít město postavit JKC, bude muset tento pozemek od Brněnských komunikací koupit či pronajmout, byť firma patří městu. Tak jako tak se vytvoří naprosto nestandardní a zbytečně komplikovaná majetková struktura, která bude uskutečnění a provoz JKC ztěžovat," uvedl brněnský opoziční zastupitel a člen dopravní komise, která záměr odkývala, Martin Ander (SZ).

Stavba kulturního stánku by podle plánů měla začít příští rok. Ač je v projektech vedena jako "Janáčkovo kulturní centrum v Brně - 1. etapa", v praxi jde o podzemní parkovací dům se 191 místy. Jeden ze tří, který by měl pomoci řešit brněnské problémy s parkováním v centru. Na jeho "střeše" by podle plánů ve druhé etapě mohl jednou vzniknout i kýžený koncertní sál. Parkoviště pod ním postaví a budou provozovat Brněnské komunikace.

"A právě náklady, které vzniknou Brněnským komunikacím při zakládání budoucí stavby Janáčkova kulturního centra, jsou důvodem, proč by pozemek městská firma měla vlastnit. Jaká stavba na parkovacím domě vznikne, však bude plně v kompetenci města Brna," nevidí problém šéf dopravního odboru brněnského magistrátu Vladimír Bielko.

Starosta městské části Brno-střed a člen dozorčí rady Brněnských komunikací Libor Šťástka (ODS) jen po SMS obecně sdělil, že krok souvisí s výstavbou parkovacího domu.

"Osobně se domnívám, že za tím vším jsou dvě věci - lobby politiků, kteří firmu vedou a chtějí mít pozemek pod kontrolou, a nezájem současné rady města o zbudování JKC na tomto místě," uvedl Ander.

Panují také obavy, že v budoucnu může být problém získat informace o nakládání s pozemkem, třebaže Brněnské komunikace stoprocentně vlastní město a v jejich řídících orgánech sedí řada špičkových politiků. Podobně to bylo i v jiné městské firmě – Jižním centru.

Avšak teprve až po nedávném rozsudku Nejvyššího správního soudu vedoucí brněnští politici připustili, že se povinnost zpřístupňovat občanům informace, jako to musejí dělat úřady, vztahuje i Jižní centrum. To se teď přitom s Brněnskými komunikacemi slučuje.

Janáček je značka Brna, jenže zapomenutá

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) však podle svých slov udělá vše, aby Janáček svou koncertní síň v Brně měl. "Vzhledem k tomu, že prozatím nezačala stavba etapy první, je předčasné komentovat zahájení stavby etapy druhé. Janáčkovo kulturní centrum je ale natolik potřebné nejen pro Brno, ale i pro celé Česko, že jsme ochotni za jeho uskutečnění bojovat a v budoucnu na něj zajistit potřebné finanční prostředky," ujistil Onderka.

Jak dlouho však Brňané budou na stavbu za 700 milionů čekat, není vůbec jasné.

"V Památníku Leoše Janáčka v Hukvaldech teď máme výstavu k výročí úmrtí jeho milované dcery Olgy. Chtěli jsme ji dostat i do Brna, ale není tu na ni místo. V sobotu měl Janáček pětaosmdesáté výročí smrti. V Brně si na to nikdo nevzpomněl. Přitom je vedle Mendela a Tugendhat jedinou světově proslulou značkou Brna," konstatovala ředitelka brněnské Nadace Leoše Janáčka Eva Drlíková.