Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Změnit Brno může každý. Nejlepších nápadů se ujmou Městské zásahy

  16:33aktualizováno  16:33
Postavit nový most přes Svratku? Ozdobit Zelný trh alejí soch? Není problém. Aktivisté chtějí prostřednictvím projektu Městské zásahy prosadit nápady na zkrášlení Brna. Zapojit se může každý.

Brněnský Zelný trh. | foto: expodata.cz

Zběsilé troubení, kvílení pneumatik, lidé uskakující ze silnice. To je denní realita v krátké odbočovací uličce na nároží Lidické a Lužánecké ulice v Brně. Úspora času řidičů oproti odbočení z hlavní ulice je přitom téměř nulová.

Nápad na úpravu problémového jízdního pruhu, po které volá většina lidí z okolí, vzešel z hlavy Iva Macka, který u oblíbené řidičské zkratky bydlí i pracuje. Zlepšení situace v lokalitě, místními nazývané „u křížku“, je také prvním přihlášeným návrhem v projektu Městské zásahy Brno 2016.

Brňané mají díky němu v nejbližších měsících příležitost přímo zasáhnout do veřejného prostoru. Ať už formou výtvarného objektu, nápisu, happeningu, nebo experimentu představí své nápady na vylepšení města. Ty nejlepší chtějí organizátoři převést do praxe.

Jak by to po zásahu Iva Macka u Lužánek vypadalo, se mohou Brňané přesvědčit už za pár dní. „18., 19. a 20. května tady uděláme zároveň s Týdnem města malou akci. Máme zařízenou oficiální uzavírku, budou tu koncerty, jarmark, grilování,“ přibližuje Macek.

Rozličné aktivity mají demonstrovat vše, co by se v místě mohlo dít, kdyby bylo lépe urbanisticky řešené. Spolu s architektem Martinem Daňkem zdůrazňují, že jim nejde o zneprůjezdnění nějakého prostoru, ale o naplnění potřeb různých obyvatel města.

Slovenský nápad

Samotná myšlenka Městských zásahů vznikla v Bratislavě v roce 2007. Matúš Vallo a Oliver Sadovský se rozhodli oslovit několik svých kolegů a architektonických ateliérů, aby si nejdříve vybrali a pak bez nároku na honorář navrhli řešení architektonicky problematického veřejného místa v širším centru Bratislavy.

Původní koncept slovenských architektů motivoval další týmy a jednotlivce na Slovensku i v Česku, aby vytvořili dosud kolem 800 návrhů na zlepšení celkem 13 měst.

Brno se poprvé zúčastnilo už v roce 2011. Akce tehdy skončila výstavou bezmála 200 nápadů, které však zůstaly pouze ve fázi návrhů. „Máme zájem o skutečnou realizaci návrhů, bez ní by Městské zásahy neměly žádný smysl,“ vysvětluje Kořínek, proč netradiční úpravy městského prostoru letos začínají znovu.

„Způsobů, jak situaci řešit, je více. Můžeme začít například umístěním značky jednosměrné ulice, zákazu odbočení nebo vytvořením obytné zóny. Případně nějakého zaslepení, které zajistí, že sem budou jezdit jen ti, co tu parkují,“ uvádí Daněk.

Dodává, že příjezd ke zhruba 15 parkovacím místům by se dal vytvořit přímo z Lidické, čímž by auta už nemusela do úzké uličky vjíždět vůbec.

Zapojují se studenti i architekti

Do akce se může zapojit každý, stačí se do 21. června přihlásit na webu mestskezasahybrno.cz. „Umíme vyřídit povolení pro neobvyklé nekomerční aktivity i zajistit propagaci,“ uvádí jeden z pořadatelů Jakub Kořínek.

Na zařízení všeho potřebného k aplikování nápadů v provizorní formě přímo do ulic mají organizátoři zásahů čas zhruba dva a půl měsíce. V září se uskuteční venkovní vernisáž zásahů a komentované procházky za účasti autorů. Zimu a jaro 2017 věnují pořadatelé jednání s městem, které poté několik vybraných projektů uskuteční v plné verzi.

Na úvodní setkání s pořadateli přišlo na konci dubna několik desítek zájemců o účast v Městských zásazích. Zhruba polovinu tvořili brněnští studenti, převážně ze stavební a architektonické fakulty VUT.

Z pracujícího obyvatelstva se dostavilo nejvíce architektů a výtvarníků, nechyběli ale ani zástupci laické veřejnosti usilující o oživení své čtvrti či rozvoj sousedství.

Slečna s vagonem našla pána s lokomotivou

„Setkání se osvědčilo také jako forma sdružování lidí. Například slečna, která má plán s vagonem, zde našla pána, který jí k vagonu dodá parní lokomotivu,“ uvádí Kořínek.

Dodává, že na prvním srazu padalo zatím více dotazů než návrhů. I přesto se prý pár zajímavých našlo. „Například využití železniční vlečky pro oživení nábřeží Svitavy, systémové ozvláštňování ulic města klasickými malbami vytvořenými přímo pro daný prostor nebo triviální přeměna tří křižovatek, kde pravidelně dochází ke zraněním přecházejících chodců,“ vypočítává Kořínek.

Autor:Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Pavlovský archeopark vyhlásili v Mexiku nejlepší stavbou z betonu

V unikátním archeoparku v Pavlově u Mikulova se lidé z archeologických nálezů...

Archeopark v Pavlově na Břeclavsku získal další ocenění. V Mexiku ho vyhodnotili jako nejlepší veřejnou stavbu z...

Hollan už nechce rezidentní parkování jako v Praze, navrhl mírnější formu

Nový náměstek primátora Matěj Hollan ze Žít Brno na ustavujícím zastupitelstvu.

Hnutí Žít Brno přišlo s novým konceptem rezidentního parkování, který má být pro obyvatele výrazně přívětivější a...Najdete na iDNES.cz