Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pro absolventy mají firmy přes tisíc míst. Na mzdy dostávají až 24 tisíc

  7:03aktualizováno  7:03
Už 1 091 jihomoravských firem projevilo zájem vstoupit do projektu Odborné praxe pro mladé do 30 let. Absolventům a mladým lidem nabízejí celkem 1 482 pracovních míst. Úřad práce jim na mzdy přispívá až 24 tisíc korun měsíčně.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Ohlas ze strany absolventů je veliký. V programu jich je na jižní Moravě zařazeno už 1 336, smlouvu podepsalo 1 193 z nich. Třeba absolventka ekonomické školy ve Znojmě Klára Dandová, která hledala práci více než rok. Při pravidelných návštěvách pracovního úřadu si všimla letáčku a zažádala o zařazení do programu.

„Do té doby jsem trávila hodiny na internetu hledáním práce a obesíláním firem v celém kraji. Nikde mě bez praxe nechtěli, přitom jsem byla ochotná kamkoliv dojíždět, umím jazyky, mám několik kurzů. Dnes už pracuji jako asistentka v Brně, svůj věk jsem konečně přestala vnímat jako handicap,“ těší ji. Evidují se hlavně středoškoláci – bývalí studenti ekonomických oborů, hotelnictví nebo gymnázií.

Absolventi nejsou nakažení zlozvyky, říkají zaměstnavatelé

Nejméně vysokoškoláci. Zaměstnavatelé mají největší zájem o pracovníky v administrativě, účetnictví, obchodu, informačních technologiích, hotelových službách či v pohostinství. Absolventy si pochvalují z několika důvodů: nejsou „nakažení“ pracovními zlozvyky, v hlavě mají ještě teorii ze školy, jsou kreativní a loajální. Kromě toho pracovní úřad vystupuje v podstatě jako personální agentura a firmám tak ušetří inzerování volných míst, pročítání životopisů a několik kol výběrových řízení.

Projekt pro absolventy

  • 1 091 firem projevilo zájem o vstup do projektu
  • 1 482 pracovních míst firmy nabízejí účastníkům projektu
  • 1 866 uchazečů o zaměstnání projevilo zájem o vstup do projektu
  • 1 336 uchazečů o zaměstnání do projektu skutečně vstoupilo

Šanci na nové místo dostávají mladí lidé, kteří jsou v evidenci úřadu práce a od ukončení studia odpracovali dohromady maximálně dva roky. Příspěvek mohou získat i na rekvalifikaci a mentora – stávajícího pracovníka firmy, který dohlíží na přijatého nováčka a zaškoluje ho.

Dotace využívá třeba firma Caresse bra zaměřující se na prodej podprsenek a poradenství s výběrem. „Jsme hodně malá firma, takže pomáhá vážně cokoliv,“ popisuje majitelka obchodu Klára Doubková. Dotace z úřadu práce jí pomohla zaplatit pracovní sílu pro novou pobočku v Brně v pasáži Rozkvět.

Komunikaci s pracovním úřadem si pochvaluje. „Když máme nějakou drobnou chybku, máme čas na opravu. Jako asi jedinou nevýhodu programu vnímám delší dobu vyřizování žádosti. V našem případě to trvalo asi 4 týdny,“ dodává.

Euforii semele tvrdá realita

Projekt podporuje i jedna z největších soukromých škol v republice. Zájemce o studium láká na to, že se po škole na trhu práce dobře uchytí. „Již během studia se žáci seznamují se svými případnými zaměstnavateli – partnery školy. A mnozí zaměstnavatelé si je tak vychovávají přímo ‚na míru‘,“ vysvětluje ředitel odborné školy a učiliště v Přímětické ulici ve Znojmě Libor Hanzal.

Do projektu se škola zapojila nejen jako ten, kdo pracovní síly nabízí, ale i jako zaměstnavatel. Jeden z bývalých absolventů školy se stal díky projektu úřadu práce členem týmu školy. „Je teď z něj náš kolega. Víme, s kým pracujeme. Věříme mu, nemusíme se zdržovat tím, abychom mu vysvětlovali, kdo je kdo, protože školu a její zaměstnance poznal již během svého studia,“ podotýká Hanzal.

Motivace, posílení sebevědomí a zdravý návyk do budoucna, tak projekt hodnotí někdejší personalistka Lada Kovárníková, která se dnes věnuje individuálnímu osobnímu koučinku po celé republice. „Euforii absolventů z ‚dospělého‘ života často semele tvrdá realita na trhu práce. Jsem pro veškeré motivační programy,“ míní.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Nikoho nezajímá politika, ale technologie, těší vesmírného konstruktéra

Pavel Sobotka jako vyučený soustružník pracoval ve výrobě elektronových...

Stejně jako třeba Tomáš Baťa se vypracoval Pavel Sobotka z řadového zaměstnance na silného hráče průmyslu, konkrétně...

Za podnikáním kdysi vyrazil škodovkou na Západ. Z výdělku postavil kostel

Josef Kouřil z Kyjova v roce 1991 založil firmu Wiky, která se zbývá prodejem...

Po revoluci sedl do škodovky a vyrazil do západní Evropy. Toto rozhodnutí Josefu Kouřilovi z Kyjova změnilo celý život....

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz