Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Projekt stadionu za Lužánkami „klekl“ i kvůli sporu o chodníky

  18:42aktualizováno  18:42
Projekt nového fotbalového stadionu za Lužánkami, po němž volají fanoušci Zbrojovky i řada osobností, se odsouvá. Možná že rovnou i o několik let. Úřad Králova Pole totiž přerušil územní řízení na stavbu stadionu, protože není jasné, komu patří okolní silnice a chodníky.

Chátrající fotbalový stadion za Lužánkami v Brně (25. srpen 2010) | foto: Radek Miča, MAFRA

Hádají se o ně město a firma Czechcity. "Skutečný majitel pozemků je účastníkem územního řízení a to nemůže pokračovat," řekla vedoucí Odboru územního a stavebního plánování královopolské radnice Jana Pillerová.

Úřad proto obě strany vyzval, aby do 31. října podaly žalobu na určení majitele sporných komunikací. Ani jedna ze stran se však do žaloby nehrne. Kdo ji k soudu podá, bude mít za úkol dokázat, že má na komunikace kolem stadionu nárok.

Pochod zbrojováků Brnem - stadion za LužánkyPochod zbrojováků Brnem - stadion za LužánkyPochod zbrojováků Brnem - stadion za Lužánky

Soud se může protáhnout i na několik let. Společnost Czechcity chce v sousedství stadionu postavit několik domů, které pojmou další sportoviště, byty, kanceláře, obchody a také aquapark.

Czechcity se považuje za jednoznačného majitele přilehlých komunikací. "Vlastnická práva jsme nabyli na základě řádné kupní smlouvy. Není nám proto zcela jasné, proč Magistrát vlastnictví zpochybňuje, navíc, když o něm obdržel všechny důležité podklady," uvedl místopředseda představenstva společnosti Czechcity Martin Kriak.

Podle primátora Romana Onderky posuzoval dokumenty dodané Czechcity majetkový odbor Magistrátu a neuznal je za dostatečné. "Na svém nároku na komunikace trváme," dodal Onderka.

Mohl stát už v roce 2013

Projekt nového stadionu za 1,6 miliardy korun navržený kanceláří architekta Petra Hrůši už je připravený. Stavba mohla být hotová už v roce 2013.

podívejte se, jak by měl stadion vypadat

Nelze odhadnout, o kolik peněz průtahy stavbu prodraží. "Kdyby zástupci Czechcity stavbu takhle nezdržovali, mohla se touhle dobou už začít kopat aspoň kanalizace," myslí si Hrůša.

Podle něho společnost snaží na strategických komunikacích pouze vydělat. "Snaží se z vlastnictví vytěžit, co se dá. Co jsem slyšel, tak za ně od města požadovali nesmyslně přemrštěnou částku," dodal architekt.

Demontáž osvětlení na stadionu za Lužánkami.Demontáž osvětlení na stadionu za Lužánkami.Demontáž osvětlení na stadionu za Lužánkami.

Představitelé společnosti naopak Magistrátu vyčítají neochotu k jednání. "Město odmítá hledat řešení. Nabízeli jsme například, že pro parkování návštěvníků akcí na fotbalovém stadionu budou moct využívat garáže, které jsou v majetku LP expo," prohlásil za Czechcity Kriak.

Podle něho by město využitím garáží při výstavbě stadionu mohlo ušetřit přibližně 200 milionů korun.

Kde sehnat peníze?

Území za lužáneckým parkem, které už dlouho čeká na oživení, zatím chátrá a zarůstá stromy a plevelem. Ani, když se spory okolo vlastnictví pozemků vyřeší, nemusí se začít stavět.

Chátrající fotbalový stadion Za lužánkami v Brně. (25. srpna 2010)

"Je to velký projekt a spoléháme na státní příspěvek. Za současné situace bude jednání s ministerstvem financí velmi obtížné," připomněl úsporný program nové vlády primátor Onderka.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Advantage Consulting, s.r.o.
ACCOUNTANT WITH ENGLISH

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz