Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Projekt stadionu za Lužánkami „klekl“ i kvůli sporu o chodníky

  18:42aktualizováno  18:42
Projekt nového fotbalového stadionu za Lužánkami, po němž volají fanoušci Zbrojovky i řada osobností, se odsouvá. Možná že rovnou i o několik let. Úřad Králova Pole totiž přerušil územní řízení na stavbu stadionu, protože není jasné, komu patří okolní silnice a chodníky.

Chátrající fotbalový stadion za Lužánkami v Brně (25. srpen 2010) | foto: Radek Miča, MAFRA

Hádají se o ně město a firma Czechcity. "Skutečný majitel pozemků je účastníkem územního řízení a to nemůže pokračovat," řekla vedoucí Odboru územního a stavebního plánování královopolské radnice Jana Pillerová.

Úřad proto obě strany vyzval, aby do 31. října podaly žalobu na určení majitele sporných komunikací. Ani jedna ze stran se však do žaloby nehrne. Kdo ji k soudu podá, bude mít za úkol dokázat, že má na komunikace kolem stadionu nárok.

Pochod zbrojováků Brnem - stadion za LužánkyPochod zbrojováků Brnem - stadion za LužánkyPochod zbrojováků Brnem - stadion za Lužánky

Soud se může protáhnout i na několik let. Společnost Czechcity chce v sousedství stadionu postavit několik domů, které pojmou další sportoviště, byty, kanceláře, obchody a také aquapark.

Czechcity se považuje za jednoznačného majitele přilehlých komunikací. "Vlastnická práva jsme nabyli na základě řádné kupní smlouvy. Není nám proto zcela jasné, proč Magistrát vlastnictví zpochybňuje, navíc, když o něm obdržel všechny důležité podklady," uvedl místopředseda představenstva společnosti Czechcity Martin Kriak.

Podle primátora Romana Onderky posuzoval dokumenty dodané Czechcity majetkový odbor Magistrátu a neuznal je za dostatečné. "Na svém nároku na komunikace trváme," dodal Onderka.

Mohl stát už v roce 2013

Projekt nového stadionu za 1,6 miliardy korun navržený kanceláří architekta Petra Hrůši už je připravený. Stavba mohla být hotová už v roce 2013.

podívejte se, jak by měl stadion vypadat

Nelze odhadnout, o kolik peněz průtahy stavbu prodraží. "Kdyby zástupci Czechcity stavbu takhle nezdržovali, mohla se touhle dobou už začít kopat aspoň kanalizace," myslí si Hrůša.

Podle něho společnost snaží na strategických komunikacích pouze vydělat. "Snaží se z vlastnictví vytěžit, co se dá. Co jsem slyšel, tak za ně od města požadovali nesmyslně přemrštěnou částku," dodal architekt.

Demontáž osvětlení na stadionu za Lužánkami.Demontáž osvětlení na stadionu za Lužánkami.Demontáž osvětlení na stadionu za Lužánkami.

Představitelé společnosti naopak Magistrátu vyčítají neochotu k jednání. "Město odmítá hledat řešení. Nabízeli jsme například, že pro parkování návštěvníků akcí na fotbalovém stadionu budou moct využívat garáže, které jsou v majetku LP expo," prohlásil za Czechcity Kriak.

Podle něho by město využitím garáží při výstavbě stadionu mohlo ušetřit přibližně 200 milionů korun.

Kde sehnat peníze?

Území za lužáneckým parkem, které už dlouho čeká na oživení, zatím chátrá a zarůstá stromy a plevelem. Ani, když se spory okolo vlastnictví pozemků vyřeší, nemusí se začít stavět.

Chátrající fotbalový stadion Za lužánkami v Brně. (25. srpna 2010)

"Je to velký projekt a spoléháme na státní příspěvek. Za současné situace bude jednání s ministerstvem financí velmi obtížné," připomněl úsporný program nové vlády primátor Onderka.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Před 50 lety uvedl Provázek první hru. Nazvali ji chybně, vzpomíná Uhde

Miroslav Donutil se jako Salieri sešel na jevišti brněnského Divadla Husa na...

Právě před padesáti lety se prvním veřejným večerem uvedlo Divadlo Husa na provázku. A začaly se psát dějiny uměleckého...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Najdete na iDNES.cz