Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Promarnili jsme poslední šanci, tvrdí lídr Evropských demokratů

  10:49aktualizováno  10:49
"Naprostý neúspěch. Nedokázali jsme voliče oslovit." Tak hodnotí volební krach Evropských demokratů jejich lídr a břeclavský starosta Dymo Piškula. SNK-ED získalo v kraji pouze 1,39 procenta. "Nevím přesně, kde jsme udělali chybu. Ale na výsledku voleb se pro nás nedá najít nic moc kladného," míní.

Lídr Evropských demokratů a břeclavský starosta Dymo Piškula | foto: Radek Miča, MAFRA

Kampaň, kterou Evropští demokraté vedli, přitom byla poměrně rozsáhlá. Na kampaň vynaložili nemalé finanční prostředky a pracovali na ní bezmála půl roku. Kandidáti strany udělali před volbami na čtyřicet setkání s voliči, oslovovali je i prostřednictvím letáků a billboardů.

"Nicméně lidé na takovou reklamu tentokrát nereagovali. Potvrzuje to i ODS, jejíž billboardová kampaň byla nejmasovější a výsledek byl také velký propadák," míní Piškula.

Podle něj drobným stranám uškodilo to, že nemají možnost prostřednictvím médií oslovovat voliče tak jako vládní strany. "My musíme za člověkem jít a nabízet mu témata, která jej osloví. A to jsme zřejmě úplně nezvládli," podotýká.

V Brně se nepovedlo voliče oslovit
Evropští demokraté se nejvíce soustředili na voliče přímo z Brna. Tam ale lidi oslovit nedokázali. Naopak v Břeclavi se vyrovnali velkým stranám, jako ODS a KDU-ČSL.

V celokrajské úrovni chtěli Evropští demokraté pokořit pětiprocentní vstupní klauzuli nutnou pro účast v zastupitelstvu. Nicméně věděli předem, že se to nemusí povést.

"Podle průzkumů, které jsme si před volbami nechali dělat, jsme věděli, že se pohybujeme mezi třemi a pěti procenty. Ani ta tři procenta bychom nepovažovali za špatný výsledek. Avšak skutečný zisk je pro nás obrovský neúspěch a velké zklamání," neskrývá Piškula pochmurnou náladu.

Ta ostatně panovala i ve volebním štábu strany, který se sešel už včera večer. "Brali jsme to jako jednu z posledních velkých šancí, jak udělat krok do krajské politiky. A možná jsme tu svoji poslední šanci promarnili," míní břeclavský starosta.

Piškula už jako lídr kandidovat nebude
Pro něj to byly poslední volby v čele strany na krajské úrovni. Coby lídr už nechce kandidovat ani v příštích komunálních volbách v Břeclavi.

Výsledek voleb mohl být podle Piškuly jiný, kdyby se na krajské úrovni nepropírala celostátní témata. "Lidé dali na sliby o zrušení poplatků ve zdravotnictví. To jistě sehrálo svou roli," potvrzuje lídr kandidátky Evropských demokratů.

Strana přitom podle něj nabízela lidem témata, která je oslovovala. Ať už šlo o zemské uspořádání, řešení romského problému či sport v regionu na nejvyšší úrovni.
To potvrzuje i lídr Nezávislých, starosta Ladné Zdeněk Juračka.

"Řešili jsme tady politiku současného stavu poslanecké sněmovny. I to mělo určitě vliv na to, že došlo k výrazné polarizaci u voličů doleva a doprava," míní s tím, že menším stranám a sdružením to určitě ubralo hlasy.

Osobně si však na výsledek voleb nestěžuje. Nezávislí v rámci kraje získali skoro dvě procenta hlasů, což je mezi nevládními stranami vůbec nejvíce.

"Můžeme být spokojení. Když se podívám na procenta, která zůstala na mimoparlamentní strany, tak jsme vůbec nedopadli špatně," podotýká.

"Je vidět, že poptávka po alternativě, která není politická, tady evidentně je. Lidé mají chuť a zájem volit lidi z regionu, které znají, o kterých ví, že pro ně pracují," míní Juračka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Muži někdo ukradl drahé sako na míru, v noci jej spatřil na kolemjdoucím

Ilustrační snímek

Spor o oděv se rozhořel mezi dvěma muži ve Znojmě. Jeden z nich si všiml, že kolemjdoucí je oblečený do jeho drahého...

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz