Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Promarnili jsme poslední šanci, tvrdí lídr Evropských demokratů

  10:49aktualizováno  10:49
"Naprostý neúspěch. Nedokázali jsme voliče oslovit." Tak hodnotí volební krach Evropských demokratů jejich lídr a břeclavský starosta Dymo Piškula. SNK-ED získalo v kraji pouze 1,39 procenta. "Nevím přesně, kde jsme udělali chybu. Ale na výsledku voleb se pro nás nedá najít nic moc kladného," míní.

Lídr Evropských demokratů a břeclavský starosta Dymo Piškula | foto: Radek Miča, MAFRA

Kampaň, kterou Evropští demokraté vedli, přitom byla poměrně rozsáhlá. Na kampaň vynaložili nemalé finanční prostředky a pracovali na ní bezmála půl roku. Kandidáti strany udělali před volbami na čtyřicet setkání s voliči, oslovovali je i prostřednictvím letáků a billboardů.

"Nicméně lidé na takovou reklamu tentokrát nereagovali. Potvrzuje to i ODS, jejíž billboardová kampaň byla nejmasovější a výsledek byl také velký propadák," míní Piškula.

Podle něj drobným stranám uškodilo to, že nemají možnost prostřednictvím médií oslovovat voliče tak jako vládní strany. "My musíme za člověkem jít a nabízet mu témata, která jej osloví. A to jsme zřejmě úplně nezvládli," podotýká.

V Brně se nepovedlo voliče oslovit
Evropští demokraté se nejvíce soustředili na voliče přímo z Brna. Tam ale lidi oslovit nedokázali. Naopak v Břeclavi se vyrovnali velkým stranám, jako ODS a KDU-ČSL.

V celokrajské úrovni chtěli Evropští demokraté pokořit pětiprocentní vstupní klauzuli nutnou pro účast v zastupitelstvu. Nicméně věděli předem, že se to nemusí povést.

"Podle průzkumů, které jsme si před volbami nechali dělat, jsme věděli, že se pohybujeme mezi třemi a pěti procenty. Ani ta tři procenta bychom nepovažovali za špatný výsledek. Avšak skutečný zisk je pro nás obrovský neúspěch a velké zklamání," neskrývá Piškula pochmurnou náladu.

Ta ostatně panovala i ve volebním štábu strany, který se sešel už včera večer. "Brali jsme to jako jednu z posledních velkých šancí, jak udělat krok do krajské politiky. A možná jsme tu svoji poslední šanci promarnili," míní břeclavský starosta.

Piškula už jako lídr kandidovat nebude
Pro něj to byly poslední volby v čele strany na krajské úrovni. Coby lídr už nechce kandidovat ani v příštích komunálních volbách v Břeclavi.

Výsledek voleb mohl být podle Piškuly jiný, kdyby se na krajské úrovni nepropírala celostátní témata. "Lidé dali na sliby o zrušení poplatků ve zdravotnictví. To jistě sehrálo svou roli," potvrzuje lídr kandidátky Evropských demokratů.

Strana přitom podle něj nabízela lidem témata, která je oslovovala. Ať už šlo o zemské uspořádání, řešení romského problému či sport v regionu na nejvyšší úrovni.
To potvrzuje i lídr Nezávislých, starosta Ladné Zdeněk Juračka.

"Řešili jsme tady politiku současného stavu poslanecké sněmovny. I to mělo určitě vliv na to, že došlo k výrazné polarizaci u voličů doleva a doprava," míní s tím, že menším stranám a sdružením to určitě ubralo hlasy.

Osobně si však na výsledek voleb nestěžuje. Nezávislí v rámci kraje získali skoro dvě procenta hlasů, což je mezi nevládními stranami vůbec nejvíce.

"Můžeme být spokojení. Když se podívám na procenta, která zůstala na mimoparlamentní strany, tak jsme vůbec nedopadli špatně," podotýká.

"Je vidět, že poptávka po alternativě, která není politická, tady evidentně je. Lidé mají chuť a zájem volit lidi z regionu, které znají, o kterých ví, že pro ně pracují," míní Juračka.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Najdete na iDNES.cz