Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Promítáme pro prázdné sedačky, stěžují si provozovatelé biografů

  9:00aktualizováno  9:00
Brněnská kina trápí odliv diváků. Místo plných sálů teď častěji na provozovatele kin čekají prázdné sedačky. Na propad v počtech návštěvníků si stěžují už i velké multiplexy. Malá kina teď doufají, že jim pomůže digitalizace. Zaujmout chtějí i zvláštními programy.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: kino Metropol

Dušan Peprný promítá v kině Lucerna sedmým rokem. Ze zpočátku výnosného byznysu se však pomalu stává boj o přežití. "Duben byl nejhorším měsícem, který jsem kdy zažil," vylíčil Peprný.

Důvod? Nedostatek diváků. Na promítání jich teď do Lucerny dorazí jen několik málo desítek. "V současnosti mě živí rodiny s dětmi a starší lidé. V průměru zhlédne film třicet diváků," přiznal provozovatel kina, jehož kapacita je 202 míst. O třetinu se v poslední době propadla také návštěvnost městských kin Scala a Art.

Art plánuje digitalizaci, Lucerna o ní uvažuje

Tato zařízení, kterým výrazně ubylo diváků už před lety kvůli multiplexům, chtějí publikum přilákat zpátky hlavně digitalizací. I kvůli zastaralému zařízení totiž nyní kinaři promítají snímky týdny až měsíce po jejich premiérách.

"Neupřednostňuji Olympii či Špalíček kvůli luxusním sedačkám nebo lepšímu zvuku. Rozhoduje termín, kdy se film objeví na plátně," potvrdil student Marek Smejkal, že plán malých kinařů je reálný.

Zatímco v Lucerně o digitalizaci teprve uvažují, provozovatelé kina Art již podali žádost o grant na ministerstvo kultury. "Na konci tohoto týdne se rozhodne, zda se Art digitalizovat bude," prozradil vedoucí úseku kin Brněnského kulturního centra Daniel Zásměta.

Druhé městské kino Scala se však digitalizace v brzké době nedočká. "O digitalizaci Scaly prozatím neuvažujeme. Bylo by to finančně nákladné. Navíc veškerým snahám brání nevyjasněné majetkové vztahy ohledně budovy," vysvětlil Zásměta.

Brnem se nyní také šíří zvěsti, že kino Scala by se mohlo zrušit úplně. "Žádnou oficiální či neoficiální zprávu o rušení kina Scala jsme od zřizovatele, tedy města Brna, nedostali," vyvrátil to ale mluvčí Brněnského kulturního centra Jana Fantová.

Za současný odliv diváků může hned několik dalších věcí. Trend stahování filmů stejně jako nechuť lidí vyrážet do kina ve chvíli, kdy je venku konečně hezky.

Bakala sází na doprovodný program, letním kinům nahrává počasí

Jediní kinaři, kterým počasí přímo nahrává, jsou provozovatelé letního kina. To brněnské bude letos opět Na Dobráku, sezonu zahájí 24. června. Promítat se na koupališti bude až do konce srpna.

V programu je na každý den přichystán jeden film. Kino se snaží odlišit i dramaturgií. "Plánujeme například i němý film s živým hudebním doprovodem. Půjde o Upíra z Nosferatu, jehož příběh doplní hudba skupiny Ty syčáci. Akce se uskuteční 26. července," potvrdila za organizátory Hana Resová.

Další cestou, jak nalákat více diváků, je doplnit promítání doprovodným programem. Na což sází třeba provozovatelé kina v sále Břetislava Bakaly. "Nekopírujeme programy velkých kin. Naopak promítáme dokumenty či pořádáme přednášky o snímcích. S multiplexy se nemůžeme poměřovat technikou ani kvalitou obrazu," vysvětlila Resová.

Ovšem i provozovatelé multiplexů se nyní musí potýkat s propadem návštěvnosti. Lidí chodí méně než před rokem touto dobou. "Chybí kasovní trhák, jakým byl loni Avatar," poznamenal zástupce Palace Cinemas Radek Auer.

Společnost se však nechystá přitáhnout diváky třeba pomocí slev či speciálních party. Spoléhá zkrátka na další filmový trhák, kterým by mělo být pokračování Pirátů z Karibiku.

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

K úhynu ryb v největším moravském rybníce přispěli i přemnožení karasi

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Z rybníku Nesyt u Sedlce na Břeclavsku vylovili hospodáři už více než sto tun leklých ryb. Škody určitě překročí pět...

Sucho omezilo plavbu lodí na Brněnské přehradě. Poprvé od roku 2004

Brněnský dopravní podnik spouští své lodě na hladinu přehrady.

Extrémně malé množství vody v Brněnské přehradě narušilo plavbu lodí. Ty už nemohou plout až do konečné zastávky ve...

Developeři jsou v Brně naštvaní na úředníky, že jim zdržují výstavbu

Ilustrační snímek

Developeři se v Brně dostali do nezáviděníhodné situace. Vše odstartovala novela stavebního zákona, která měla zrychlit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz