Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Promítáme pro prázdné sedačky, stěžují si provozovatelé biografů

  9:00aktualizováno  9:00
Brněnská kina trápí odliv diváků. Místo plných sálů teď častěji na provozovatele kin čekají prázdné sedačky. Na propad v počtech návštěvníků si stěžují už i velké multiplexy. Malá kina teď doufají, že jim pomůže digitalizace. Zaujmout chtějí i zvláštními programy.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: kino Metropol

Dušan Peprný promítá v kině Lucerna sedmým rokem. Ze zpočátku výnosného byznysu se však pomalu stává boj o přežití. "Duben byl nejhorším měsícem, který jsem kdy zažil," vylíčil Peprný.

Důvod? Nedostatek diváků. Na promítání jich teď do Lucerny dorazí jen několik málo desítek. "V současnosti mě živí rodiny s dětmi a starší lidé. V průměru zhlédne film třicet diváků," přiznal provozovatel kina, jehož kapacita je 202 míst. O třetinu se v poslední době propadla také návštěvnost městských kin Scala a Art.

Art plánuje digitalizaci, Lucerna o ní uvažuje

Tato zařízení, kterým výrazně ubylo diváků už před lety kvůli multiplexům, chtějí publikum přilákat zpátky hlavně digitalizací. I kvůli zastaralému zařízení totiž nyní kinaři promítají snímky týdny až měsíce po jejich premiérách.

"Neupřednostňuji Olympii či Špalíček kvůli luxusním sedačkám nebo lepšímu zvuku. Rozhoduje termín, kdy se film objeví na plátně," potvrdil student Marek Smejkal, že plán malých kinařů je reálný.

Zatímco v Lucerně o digitalizaci teprve uvažují, provozovatelé kina Art již podali žádost o grant na ministerstvo kultury. "Na konci tohoto týdne se rozhodne, zda se Art digitalizovat bude," prozradil vedoucí úseku kin Brněnského kulturního centra Daniel Zásměta.

Druhé městské kino Scala se však digitalizace v brzké době nedočká. "O digitalizaci Scaly prozatím neuvažujeme. Bylo by to finančně nákladné. Navíc veškerým snahám brání nevyjasněné majetkové vztahy ohledně budovy," vysvětlil Zásměta.

Brnem se nyní také šíří zvěsti, že kino Scala by se mohlo zrušit úplně. "Žádnou oficiální či neoficiální zprávu o rušení kina Scala jsme od zřizovatele, tedy města Brna, nedostali," vyvrátil to ale mluvčí Brněnského kulturního centra Jana Fantová.

Za současný odliv diváků může hned několik dalších věcí. Trend stahování filmů stejně jako nechuť lidí vyrážet do kina ve chvíli, kdy je venku konečně hezky.

Bakala sází na doprovodný program, letním kinům nahrává počasí

Jediní kinaři, kterým počasí přímo nahrává, jsou provozovatelé letního kina. To brněnské bude letos opět Na Dobráku, sezonu zahájí 24. června. Promítat se na koupališti bude až do konce srpna.

V programu je na každý den přichystán jeden film. Kino se snaží odlišit i dramaturgií. "Plánujeme například i němý film s živým hudebním doprovodem. Půjde o Upíra z Nosferatu, jehož příběh doplní hudba skupiny Ty syčáci. Akce se uskuteční 26. července," potvrdila za organizátory Hana Resová.

Další cestou, jak nalákat více diváků, je doplnit promítání doprovodným programem. Na což sází třeba provozovatelé kina v sále Břetislava Bakaly. "Nekopírujeme programy velkých kin. Naopak promítáme dokumenty či pořádáme přednášky o snímcích. S multiplexy se nemůžeme poměřovat technikou ani kvalitou obrazu," vysvětlila Resová.

Ovšem i provozovatelé multiplexů se nyní musí potýkat s propadem návštěvnosti. Lidí chodí méně než před rokem touto dobou. "Chybí kasovní trhák, jakým byl loni Avatar," poznamenal zástupce Palace Cinemas Radek Auer.

Společnost se však nechystá přitáhnout diváky třeba pomocí slev či speciálních party. Spoléhá zkrátka na další filmový trhák, kterým by mělo být pokračování Pirátů z Karibiku.

Autor:Nejčtenější

Mám zdravotní potíže, psal zmizelý olomoucký radní. Pak byl viděn v Brně

Vlivný člen olomoucké ČSSD, radní a ředitel městských technických služeb...

Už více než týden oficiálně uplynul od zmizení vlivného člena olomoucké ČSSD, radního a ředitele městských technických...

Značka na cyklostezce baví Hodonín. Dělníci ji špatně poskládali

Špatně poskládaná značka baví obyvatele Hodonína.

Tahle skládačka se příliš nepovedla. Dělníci v Hodoníně rozebrali dlažbu na cyklostezce, na které je i značka...Pralinky s likérem v Lidlu koupíte už jen s občanským průkazem

Jedenadvacetiletá žena si koupila v Lidlu višňové pralinky s likérem....

Na první pohled nemá čtyřicetiprocentní rum a pralinky s višňovým likérem vůbec nic společného. Prodavačka Lidlu v...

Chybující brankář Grigar: Prý jsme to prodali. I já. Totální nesmysl

Brankář Teplic Tomáš Grigar inkasuje.

Fanoušci na něj pískali a on vztekle máchal rukama, aby je ironicky pobídl: Přidejte, víc! „Byli šťastní, když jsem...

Odchod zadním vchodem, zklamání, ticho. Na Brno naplno dolehl sestup

Smutek ve tvářích brněnských fotbalistů hovoří za vše. Zbrojovka po sedmi...

Fotbalové Brno smutní, po šesti sezonách v nejvyšší soutěži sestupuje do druhé ligy. Domácí bezgólová remíza s...

Další z rubriky

Aktivisté se domáhali zákazu hry se znásilněním muslimky i soudně. Neuspěli

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Křesťanští aktivisté se pokusili soudně zamezit uvedení kontroverzní inscenace, v níž Ježíš znásilňuje muslimku....

Brnu vládnou mužské sochy. Nyní se hledá kandidátka mezi ženami

Socha Marušky Kudeříkové, popravené odbojářky, stojí u průchodu od městského...

Brněnské ulice a náměstí zdobí kolem sedmdesáti soch a bust slavných osobností. Jen jedna z nich ale patří ženě -...

VIDEO: Sehrané zlodějky vykradly drogerii, košík používaly jen naoko

Trojice sehraných zlodějek vykradla drogerii

Zboží za téměř 20 tisíc korun si bez placení odnesla trojice žen z drogerie ve Veselí nad Moravou. Policie nyní...

Najdete na iDNES.cz