Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Propouštění srazí platy i ve „zdravých“ oborech

  15:39aktualizováno  15:39
ANALÝZA - Desítky tisíc lidí na jižní Moravě budou mít v příštím roce hlouběji do kapsy než letos. A to nejen ti, kteří pracují v oborech zasažených dopady hospodářské krize. Na nižší růst platů se musí připravit i pracovníci v "bezproblémových" oborech.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - manažer, výpověď, smutek, beznaděj | foto: Profimedia.cz

Důvody jsou dva. Za prvé je nutné počítat s tím, že firmy napříč obory budou nervózní. Jen málokterý podnikatel totiž tuší, jak se bude ekonomika v příštím roce vyvíjet. Problémy navíc mohou mít i ti, kteří mají dostatek zakázek. Stačí například, aby byl v potížích některý z jejich odběratelů, který nebude proplácet faktury.

Za druhé se musí zaměstnanci připravit, že se na jejich místa začnou tlačit lidé propuštění z jiných firem. A je pravděpodobné, že často budou kvalifikovanější a také ochotnější pracovat za nižší mzdu, jen aby nebyli nezaměstnaní.

Takový stav nastane, jakmile se zaplní dosud nezaplnitelná volná místa. Ta přitom pravděpodobně budou ubývat nebývale rychle, plní je propuštění zaměstnanci a částečně je ruší samotné firmy, které už další pracovníky právě kvůli krizi nepotřebují.

Tento trend už je vidět například u dopravců. Provozovatel "žlutých autobusů" Radim Jančura připouští, že zájemců o práci řidiče nyní v jeho společnosti evidují mnohem víc. "Klesá totiž objem kamionové dopravy. Ta odebírala řidiče autobusů, protože nabízela víc peněz," potvrdil.

Podle ekonomů se dá počítat s tím, že tento trend se přelije i do oborů, které nijak neoslabují.

Radost z toho ale mohou mít zaměstnavatelé. Například v Brně bylo na podzim pět tisíc nezaplněných pracovních míst pro kvalifikované dělníky.

A příští rok by mohl znamenat i menší problémy pro zemědělce, kteří už několik let trpí nedostatkem pracovníků na sezonní práce především v období sklizně.

Podle personalistů může mít krize i prospěšný účinek. Především na efektivitu práce. "Firmy si mohou za těchto podmínek dovolit propustit zaměstnance, se kterými nejsou spokojeny, ale neměly za ně dosud adekvátní náhradu," vysvětlila personalistka Helena Vančurová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Najdete na iDNES.cz