Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud předčasně propustil z vězení matku týraných chlapců z Kuřimi

  9:22aktualizováno  10:30
Okresní soud v Opavě předčasně propustil z vězení Kláru Mauerovou. Odseděla si dvě třetiny z devítiletého trestu za týrání dvou synů v Kuřimi. Ani státní zástupce neměl k jejímu propuštění námitek a doporučil ho. Mauerové byla stanovena zkušební doba pět a půl roku.

Klára Mauerová přichází k soudu v Opavě, který bude rozhodovat o jejím propuštění z vězení. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Žena se navíc nesmí stýkat s dalšími odsouzenými v kauze, kromě sestry Kateřiny.

"Věřili jsme v pozitivní výsledek a jsme moc rádi," poznamenala její matka.

Podle ní na rozhodnutí netrpělivě čekali i oba chlapci. Prarodiče jim od soudu poslali SMS a pak čekali v Opavě, až jejich dcera projde propouštěcí procedurou.

Mauerová vězení opustila krátce po poledni, a to zadním vchodem. "Rozhodl o tom ředitel věznice z bezpečnostních důvodů. Není to poprvé, kdy jsme tímto způsobem propustili známou osobnost," vysvětlila okolnosti odjezdu mluvčí věznice Kateřina Gatnarová.

Mauerová syny vídá už delší dobu. Na svobodě bude bydlet odděleně, chce však pokračovat ve zlepšování vzájemných vztahů (o jejich sbližování čtěte zde).

Je povinna při sjednávání styku spolupracovat s orgánem sociální ochrany dětí. A musí se podřídit výchově chlapců, kterou vedou jejich opatrovníci.

Změnila se. Už ji tak snadno neovlivní a odolá i silnějšímu

Soud si již v červenci vyžádal posudky znalců z oboru psychologie a vyjádření probační služby. Podle psychologa, který s Mauerovou ve vězení spolupracuje, je riziko, že by dětem znovu ubližovala, minimální. 

"Pro společnost není na svobodě nebezpečná," řekl před soudem psychiatr Svatopluk Sedláček. Jeho kolega klinický psycholog dodal, že během pobytu ve vězení se odsouzená změnila. Už není tak snadno ovlivnitelná, dokáže vzdorovat silnějším jedincům a uvědomuje si, co způsobila.

"Zkušební dobu jsme stanovili poměrně dlouhou. Především s ohledem na společenskou závažnost spáchaného činu. Také s ohledem na délku nevykonaného trestu," uvedla soudkyně.

Během pobytu na svobodě musí Mauerová spolupracovat s mediační službou, navštěvovat psychologické poradny a dál musí chlapcům platit náhradu škody.

Mauerová ve vězení pomáhala s administrativou. Pracovala jako koordinátorka na výstupním oddělení. Její rodina ji ve snaze o propuštění podpořila.

Škrlová už je na svobodě

"Dva měsíce nyní budu bydlet u své sestry Gabriely. Po tuto dobu chci hledat podnájem. I nadále platí, že mám slíbenou práci," uvedla Klára Mauerová. Měla by pracovat jako asistentka pro brněnskou pracovní agenturu.

Kauza odstartovala v roce 2007, když soused Mauerové náhodou naladil na své dětské chůvičce signál z jejího domu. Na záběrech uviděl nahého svázaného chlapce. Vyšetřovatelé zjistili, že oba synové Mauerové byli brutálně týraní.

V kauze bylo odsouzeno k trestu odnětí svobody šest lidí. Délka jejich pobytu ve vězení se pohybuje od pěti do deseti let.

Matka Klára podléhala podle některých psychologů vlivu své sestry Kateřiny. Chlapcům pak ubližovali také Jan Turek, Hana Bašová, Jan Škrla a Barbora Škrlová. Škrlová je na svobodě od února 2012.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz