Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Peníze vystačily propuštěnému jen do Brna, pomoc našel v azylovém domě

  8:50aktualizováno  8:50
Třiapadesátiletý Jiří Ciganík opustil brány Věznice Nové Sedlo hned v první vlně, tedy ve středu 2. ledna. Díky amnestii si pobyt za mřížemi zkrátil o celý rok. Chtěl se dostat až domů do Teplic, peníze měl ale sotva na nutnou cestu do Brna. Pomoc našel v tamním azylovém domě.

Bývalý vězeň Jiří Ciganík | foto: Monika HořínkováMAFRA

"Z vězení mě odvezli do Žatce na nádraží. Dali mi dvě stovky a řekli, že s propouštěcím protokolem můžu docestovat až domů. O tom však průvodčí ve vlaku nechtěl ani slyšet," líčí první hodiny mimo vězení bývalý instalatér Jiří Ciganík.

Jediné peníze, které od vězeňského personálu dostal, tak použil na jízdenku do Brna, kam musel odcestovat k lékaři. Byl zde už v době výkonu trestu a měl u něj domluvenou kontrolu. Ve městě se pak ocitl zcela bez financí a základních potřeb.

Na jízdné domů, do Teplic, už mu nezbyla ani koruna. Zamířil proto do Armády spásy, občanského centra sociálních služeb. Společně s dalšími asi patnácti čerstvě propuštěnými vězni.

Prezidentská amnestie v posledních dnech doslova plní lůžka jihomoravských nocleháren poskytujících sociální péči a pomoc. Propouštění vězni tady stejně jako Jiří Ciganík přežívají první dny na svobodě. Často nejen bez peněz, ale i oblečení a jídla.

Své poslední peníze, zaplatil Ciganík za nocležné právě v největší brněnské občanské společnosti sociální pomoci. Na přežití prvních pár dnů mu musel peníze půjčit bývalý spoluvězeň. Nocování od čtvrtka do pondělního rána ho vyšlo na 140 korun, mohl se však vyspat na své posteli, umýt a také najíst.

Pracovníci centra mu navíc poskytli odbornou sociální pomoc, která mu zajistí dopravu do domovského města. Informace nezbytné k tomu, aby se Jiří Ciganík dostal s propouštěcím protokolem zpět domů, mu prý ve věznici nikdo nedal.

"Podle sociální pracovnice se musí propouštěcí zpráva nejprve předložit na sociálním úřadě. To mi ale při propouštění samozřejmě nikdo neřekl," stěžuje si dnes již bývalý vězeň.

Nový život bez peněz a bydlení

V brněnské noclehárně mohl přežít své první čtyři dny na svobodě. Co však bude dělat dál, sám netuší. Bezdomovcem se prozatím nestal jen díky pomoci Armády spásy. Díky ní získal alespoň peníze na dopravu.

Doma v Teplicích ho čeká přihlášení na úřadu práce a vyřízení dalších formalit v souvislosti s bývalou živností. Rozvedený starší muž teď ale nemá bydlení ani peníze na příští dny. Přesto tvrdí, že jeho nynější situace je lepší než pobyt ve vězení.

"Jsem rád za to, že jsem venku. To rozhodně. Můžu teď začít nový život. Ale vůbec nevím jak, protože nemám vůbec nic," říká Ciganík o své nejasné budoucnosti.

Příběhů, jako je ten jeho, se v Brně začíná psát několik. Ke dveřím brněnské Armády spásy totiž zdaleka nepřišel sám. Stala se útočištěm také dalších vězňů bez přístřeší. Využívají tady jakékoliv pomoci.

Někdo má díky pár korunám možnost zůstat celou noc a ráno dostat i malou snídani. Jiní využijí alespoň nízkoprahového denního centra, kde se mohou umýt, pobýt v bezpečném prostředí a také využít služeb sociálních pracovníků.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Najdete na iDNES.cz