Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kasař zapil amnestii rumem, místo do Svitav mu peníze vyšly jen do Brna

  8:38aktualizováno  8:38
V lehkém oblečení, s igelitkou a bez peněz skončil u silnice z Brna do Svitav čtyřiatřicetiletý Zdeněk. Díky prezidentské amnestii ho pustili z plzeňské věznice, kde si měl odsedět tři roční tresty za vykradené trezory. Většinu peněz na cestu propil a místo do Svitav mu vystačily jen na lístek do jihomoravské metropole.

Čtyřiatřicetiletý kasař Zdeněk musel do Svitav dojet stopem. Peníze, které dostal při propuštění z plzeňské věznice, totiž z části propil a vystačily mu tak jen na lístek do Brna. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Z plzeňské věznice Zdeňka pustili ve středu večer s 587 korunami v kapse. Peníze mu měly vystačit na cestu do Svitav. Jenže nejbližší autobus jel až v pět hodin ráno a mezitím došlo i na pár panáků rumu v nonstopu na oslavu nečekané svobody. Nakonec mu tak finance vyšly jen na cestu do Brna.

Poslední část cesty se tedy Zdeněk rozhodl stopovat. "Chtěl jsem jet vlakem a snažil se domluvit s průvodčím, aby mě svezl zadarmo. Ten to ale odmítl a chtěl zavolat policii. Tak jsem to raději vzdal," popisuje propuštěný vězeň.

Tím, že mu na frekventované silnici z Brna do Svitav někdo zastaví, si byl celkem jistý. Že ho ale svezou zrovna novináři MF DNES, kteří právě míří za amnestovanými vězni ke kuřimské věznici, s tím nepočítal. "Dal bych si kafe, není mi po těch rumech ještě úplně dobře," přiznává zaskočený muž.

"Za mřížemi jsem skončil kvůli nespolehlivému parťákovi"

Pomalu se rozpovídá o svém osudu. Je vyučený opravář zemědělských strojů. Práci v oboru prý ale nesežene. A i kdyby, je špatně placená. Místo zemědělských strojů se proto věnuje spíš trezorům. Tedy jejich vykrádání.

"Specializuju se na ně. Ale člověk musí dělat sám. Kvůli nespolehlivému parťákovi jsem loni v srpnu skončil za mřížemi. Měl hlídat, jestli někdo nejede. Místo toho, aby mě varoval, ujel. A mě chytili," zlobí se mladý muž.

Za tuto a dvě další vloupačky, na které mu policie přišla, si měl odsedět tři roky. Najednou je ale venku. Přesto, že novoroční prezidentská amnestie se vztahuje jen na provinilce odsouzené nanejvýš k ročnímu trestu. Zdeňkovi totiž soudy uložily tři samostatné roční tresty a všechny jsou nyní podle rozhodnutí soudců zahlazeny. "Měl jsem velké štěstí," pokyvuje hlavou.

Ti ze spoluvězňů, kteří si měli odpykat třeba dvouapůlletý trest, za mřížemi zůstali. On naopak se třemi ročními tresty může ven. Ve věznicích proto podle něj ještě bude dusno.

"Zatím je na to ale moc brzo. Mnozí ještě ani neví, jak to s nimi dopadne. Někteří podmínkám amnestie vlastně ani nerozumí a ve vězení se s nimi o tom nikdo nebaví. A tak čekají, zda je zavolají a propustí, nebo ne," popisuje Zdeněk.

Těší se za sestrou, návrat do vězení nevylučuje

Až se dostane do Svitav, má namířeno za sestrou. Z jeho návratu prý měla radost a už při prezidentově novoročním projevu se začala těšit, že se bratr vrátí domů. Jenže v projevu, na jehož přímý přenos se vězni dívali, podmínky amnestie nezazněly.

"Museli jsme počkat. Až za čas se na nástěnce objevil papír s podrobnostmi. A pak jsme se začali radovat," líčí Zdeněk nečekaný novoroční dar. Zároveň to však prý ve věznici začalo vřít. Někteří vězni se začali s ostatními hádat, na koho se vlastně amnestie vztahuje a proč. Pracovníci Vězeňské služby se zase netvářili příliš nadšeně z toho, kolik jim kvůli amnestii přibylo práce.

Pro Zdeňka je ovšem hlavní, že je venku. Sám přitom nevylučuje, že se do vězení vrátí. Zřejmě se totiž i nadále hodlá věnovat tomu, co umí. Tedy trezorům.



Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...



Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Další z rubriky

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Opilec v půjčené lodi naboural na Baťově kanále plavidlo policistů

Pardubická policie ukázala nový říční člun. Podívejte se

Nečekaný konec měl pro policisty kontrolní den na Baťově kanále. Znenadání totiž někdo naboural do jejich plavidla....

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz