Bývalá Kolbabova kavárna a cukrárna na Kounicové ulici projde rekonstrukcí (na snímku Drahoslava Kolbabová).

Bývalá Kolbabova kavárna a cukrárna na Kounicové ulici projde rekonstrukcí (na snímku Drahoslava Kolbabová). | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Proslulá brněnská Kolbabova kavárna a cukrárna znovu otevře

  • 2
Kdysi slavná Kolbabova kavárna a cukrárna, kterou v roce 1939 na brněnské Kounicově ulici vybudoval Bohumír Kolbaba, prochází rekonstrukcí. Nové zákazníky přivítá podnik, kde se laskominy prodávaly přímo z výlohy, už příští rok v únoru.

Kavárnu už však nebude provozovat rodina Kolbabů, ale Zdeněk Kloc, bývalý provozní brněnské cukrárny Aida. Ten chce poslední z éry slavných meziválečných kaváren zařídit ve stejném stylu, v jakém byl proveden původní interiér.

"Opravujeme a vybavujeme podle starých fotografií. Některé prvky, jako třeba prodej z výlohy, už ale zachovat nepůjde," řekl Kloc.

Bývalá Kolbabova kavárna a cukrárna na Kounicové ulici projde rekonstrukcí (na snímku Drahoslava Kolbabová).Bývalá Kolbabova kavárna a cukrárna na Kounicové ulici projde rekonstrukcí (na snímku Drahoslava Kolbabová).

Cukrárnu se Kloc rozhodl pojmenovat podle původního vlastníka Bohumíra Kolbaby. Ten cukrárnu v roce 1939 vybudoval podle návrhu architekta Jana Víška, dlouho si jí ale neužil.

Kavárny ožívají

Kolbabova kavárna a cukrárna není první, která se nyní dočkala obnovy. Dokončuje se i oprava kavárny Era v Zemědělské ulici, která ve své době platila za funkcionalistický skvost.

Před dvěma lety se znovu otevřela i kavárna Savoy na rohu Jakubského náměstí a Běhounské.

"Když se dům dostavoval, všichni dělníci narukovali, protože byla mobilizace. A tuším v roce 1948 si ji převzalo družstvo Včela," vypráví snacha původních majitelů, sedmasedmdesátiletá Drahoslava Kolbabová.

Cukrárna patřila mezi pět brněnských "nej"

Kolbabovi přesto v cukrárně dál pracovali, včetně jejich syna, který dělal šéfa učňům. "Pak šel na vojnu, a když se vrátil, tak už cukrárnu měl státní podnik Pramen. Řekli mu, že syna živnostníka nepotřebují. Zbytek života pak jezdil s autobusem," doplnila Kolbabová.

Cukrárna nakonec v domě zůstala až do roku 1992, kdy ji v restituci dostali Kolbabovi zpět. Syn paní Kolbabové si v prostorách cukrárny zřídil prodejnu textilu. Pak se tam vystřídalo několik dalších firem, jako poslední prodejna společnosti Klimatex.

Bývalá Kolbabova kavárna a cukrárna na Kounicové ulici projde rekonstrukcí (na snímku Drahoslava Kolbabová).

"Jsem moc ráda, že tam bude zase cukrárna. Já už bych to neuměla vést a ani na to nemáme peníze," povzdechla si Kolbabová. Ta se u rodiny začala v patnácti učit cukrářkou a později u Kolbabů i čtyři roky pracovala. Tehdy se také seznámila s manželem, synem Kolbabů.

"Taky se učil cukrářem. Byl jedináček, tak musel, aby převzal firmu," říká Kolbabová. Když na jejich vztah Kolbabovi přišli, nezlobili se. "Bylo potřeba, aby syn měl ženu, která je do kšeftu. Takže neměli námitky," dodala Kolbabová.

Kopie není originál, míní architekt Sapák

Původní majitel Bohumír Kolbaba se dožil v Kounicově ulici v Brně šedesáti tří let. Podle jeho snachy chodil každý den v pět ráno pro mléko. "Když jednou šel, zakopl na ulici před cukrárnou o chodník a skončil v nemocnici," popsala Kolbabová. Za tři týdny její tchán dostal mrtvici a zemřel.

Podle architekta Jana Sapáka patřila Kolbabova kavárna a cukrárna mezi pět, možná deset nejdůležitějších brněnských kaváren své doby. "Zároveň ale musím upozornit, že nyní jsou její prostory původní sotva z poloviny. A kopie není originál," uvedl Sapák.

Podle něj je to s Kolbabovou cukrárnou podobné jako s nyní rekonstruovanou kavárnou Era. "Má to daleko k originálu. Grácie původních prostor mizí," myslí si Sapák.