Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proti zadlužování jsem protestoval nejvíc, říká bývalý lidovec Šustr

  12:31aktualizováno  11. července 19:31
Jednou z nepřehlédnutelných postav lidovců na jižní Moravě byl poslanec Ladislav Šustr, politik, který proslul svou schopností "shánět peníze". Šustr, který je místopředsedou rozpočtového výboru, patří mezi nejúspěšnější "porcovače rozpočtového medvěda".

Ladislav Šustr | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Na začátku června jste vystoupil z KDU-ČSL. Proč?
Před čtyřmi pěti lety jsem začal prosazovat zaměřování se na hospodářskou stránku věci. S hospodářským tématem jsme ale ve straně nakonec neuspěli. Po kongresu ve Vsetíně, kde bylo zvoleno levicovější vedení strany, jsem se rozhodl odejít. Na té celostátní úrovni jsme neměli šanci prosadit naše témata, tak jsem bez jakéhokoli zla nebo hany odešel.

To vám levicové směřování nevadilo, když lidovci vládli po boku ČSSD?
Mně to hodně vadilo. Když jsme byli v koalici se sociálními demokraty, tak já jsem proti zadlužování protestoval nejvíc.

Ladislav Šustr

Jako poslanec koaliční strany jste ale mohl udělat víc, nemyslíte? Neměl jste ze strany vystoupit už tehdy?
Svému tehdejšímu koaličnímu partnerovi jsme dělali obrovské problémy. V rozpočtovém rozmachu jsme ho přibrzdili. Spíše mě mrzí, že ve vládě, která byla svržena v dubnu, se nám nepodařilo realizovat zdravotnickou a důchodovou reformu.

Jak jste se při tom cítil?
Bylo to pro mě velice těžké. Vedl jsem organizaci Brno-venkov, největší v republice. Měl jsem tady pod sebou dva tisíce členů.

Jak se díváte na štěpení lidovců na jižní Moravě? Bývalý hejtman Juránek vás nařkl z toho, že jste zodpovědný za odchod několika dalších členů.
K panu Juránkovi se do médií zásadně nevyjadřuji. Jeho výroky se mě už netýkají, což je pro mě úleva. A co se týče odchodů, tak si myslím, že po mně odešli ze strany i někteří další, bez toho, aby je někdo vyzval. Teď už nemám přehled, co se v KDU-ČSL Brno-venkov a na jižní Moravě děje.

Vy jste tedy s sebou nikoho nestáhl?
Každý se rozhoduje sám, jestli odejde, nebo zůstane. Kdybych to organizoval, tak by to byl jiný exodus (na jižní Moravě opustilo lidovce šedesát dva členů, téměř všichni z organizace Brno-venkov - pozn. red.). Nic neorganizuji. Každý si musí rozmyslet sám, co chce. A není po tom ani poptávka, žádná jiná politická strana nepotřebuje, aby někdo hromadně odcházel.

„Image člověka, který byl celých devatenáct let v lidové straně, může novému uskupení spíš ublížit než pomoct.“

Jak vysvětlíte masový odliv členů z telnické organizace, kde jste byl členem a před pár lety i starostou?
Poté, co si členové na schůzi vyjasnili stav strany, odešli. Všichni. Ale že by jim někdo říkal, ať vystoupí, tak to ne.

Chystáte se nyní vstoupit jako mnozí vaši kolegové do nově vzniklé strany Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga TOP 09?
Zatím nemám ambice vstoupit do nějaké jiné politické strany.

Nemůžete ale zapřít svou pomoc kolegovi Janu Husákovi, který vystoupil z KDU-ČSL společně s vámi, s náborem lidí do TOP 09.
Kolega Husák se víc než já angažuje ve straně TOP 09. Myslím, že podal i přihlášku. Na rozdíl ode mě. Já zatím nehodlám vstoupit do žádné politické strany, to teď můžu říct.

Vaše spojitost s TOP 09 je ale podle mého názoru viditelná.
To je dobře. Fandím této straně, má moje sympatie.

Na podzim po jedenácti letech opustíte Poslaneckou sněmovnu. Co potom budete dělat?
V šedesáti pěti letech už není potřeba žádných ambicí. Nebudu dělat nic, po čem by nebyla poptávka. Chtěl bych dál dělat semináře pro starosty, to mě baví.

Znamená to tedy, že odcházíte z politiky?
To je otázka právě té poptávky. Do zastupitelstva Telnice kandidovat zřejmě nebudu, starostu tam už mají. Je jím můj syn Ladislav Šustr. A do krajského zastupitelstva asi taky směřovat nebudu. A nevím, jestli je o mě zájem na celostátní úrovni. To by pak záleželo i na důvodech onoho zájmu.

Nebrání vašemu umístění na kandidátku TOP 09 na jižní Moravě jeho spojení s hnutím Starostové a nezávislí, kteří budou tvořit jednotnou kandidátní listinu? Kvůli vašemu postoji ke způsobu přerozdělování financí obcím vás lidé z téhle kandidátky nemají příliš v oblibě.
O tom já nevím. To slyším poprvé a myslím, že je to právě naopak. Já jsem ten, kdo jim říká pravdu. Oni by chtěli pro své obce stejné peníze, jako dostává Praha, ale nechápou, že v jejich obcích není metro ani Národní divadlo. S takovými názory jsem se setkal poprvé, každopádně jsou zajímavé. Jinak ale myslím, že ještě není úplně jisté, že nebudu kandidovat. To bych zatím nechtěl uzavírat.

Jaké dáváte šance TOP 09 v podzimních volbách? Může se podle vás dostat do Poslanecké sněmovny? Ve čtvrtek vyšel první průzkum veřejného mínění a ten mu dává slušné šance.
Myslím si, že je to první strana, která není populistická a zároveň má šanci na úspěch. Ta nepopulárnost jí může trochu uškodit. Ale možná je právě ta správná doba, kdy už si lidé uvědomují, že slibů tady bylo dost.

Zpátky na jižní Moravu, na podzim se tady odehraje volební souboj titánů. Za ODS Topolánek, Sobotka z ČSSD a lidovec Juránek. Co na to říkáte?
Myslím, že jižní Morava bude hlavní kolbiště. Takové figury nejsou nikde jinde v republice. Paroubek je sám v Ústí nad Labem a pak nikdo. Tady se skutečně potkají největší titáni hlavních politických stran.

V úterý přijede do Brna Miroslav Kalousek, aby oznámil jihomoravské lídry kandidátky TOP 09. Máte nějaký tip na obsazení prvního místa?
Já jsem navrhoval, aby vzhledem k síle lídrů ostatních stran tady kandidoval Kalousek, on však zřejmě nechce. Spíš odhaduji, že bude kandidovat na jihu Čech. Jinak by to mohl být třeba rektor Masarykovy univerzity nebo nějaký profesor. Je jich tady sto (rektor MU Petr Fiala možnou kandidaturu již vyloučil -pozn. red.).

Nemůže se na přední místo dostat někdo z hnutí Starostové a nezávislí?
To si nemyslím. Na jižní Moravě nemají kvalitní zastoupení. Na rozdíl od jiných krajů tak nebudou mít zastoupení na předních místech kandidátky.

Pobíral miliony z dozorčí rady Sazky

Jste celostátním starostou křesťanské tělovýchovné jednoty Orel, pro kterého jste jako poslanec sháněl peníze. Hodláte jím zůstat?
To bych rád, dělám to už dvanáct let.

„Peníze Orlu samozřejmě chybět budou, ale je krize. Budou chybět všem a všichni musí šetřit. I Orel bude muset šetřit.“

Z výkonu této funkce jste zastoupen i v dozorčí radě Sazky, což vám přineslo nemalé zisky.
To ano, ale už od loňského roku nejsme za tuhle funkci v dozorčí radě placeni.

Nemrzí vás, že tak ročně přicházíte o víc než milion korun?
Přijdu o ně. Sazce teď trochu v terénu chybí peníze na financování Sazka Areny. Budu proto muset vymyslet, jak to udělám s Orlem, kde nedostávám žádný honorář. To se asi změní.

Chápu to dobře, že budete chtít po dvanácti letech výplatu z Orla?
Normálně by ta funkce byla placená. A když teď nebudu poslanec a navíc nebudu mít peníze ani ze Sazky, budu se muset na něčem takovém domluvit s Orlem.

LADISLAV ŠUSTR

jihomoravský poslanec

Narodil se 13. května 1944 v Telnici u Brna. Do roku 1990 pracoval ve Zbrojovce Brno. V ten samý rok vstoupil do KDU-ČSL a byl zvolen starostou obce Telnice. V roce 1998 se stal poslancem, kterým je nepřetržitě. Mandát mu končí na podzim. Letos 7. června však vystoupil ze strany a podporuje novou stranu TOP 09.

Posty, které zastával v minulosti:

1994-2009: předseda KDU-ČSL Brno-venkov
1990-1998: starosta Telnice

Posty, o které přijde na podzim:
Poslanec za Jihomoravský kraj, místopředseda rozpočtového výboru, člen kontrolního výboru, člen komise pro bankovnictví, člen výboru Státního fondu dopravní infrastruktury

Posty, které mu zůstanou: Místopředseda dozorčí rady Sazky, celostátní starosta křesťanské tělovýchovné jednoty Orel, člen prezidia Evropské sportovní federace - FICEP

Vy jste byl jako poslanec znám svou schopností získávat peníze při tradičním porcování medvěda. Pro Orla jste získával desítky milionů ročně. Nebudou jim ty peníze teď chybět?
No tak medvěd prostě nebude. Peníze samozřejmě chybět budou, ale budou chybět všem. Je krize, musí šetřit všichni. I Orel bude muset šetřit.

Jak to, že jste byl v této činnosti tak úspěšný?
Prozradím vám to. Uměl jsem totiž dobře argumentovat, proč jsou ty peníze potřeba. Proto se mi dařilo peníze získávat. Poslancům jsem problém vysvětlil a oni mi dali za pravdu. Většinou přitom pro mé návrhy nehlasovalo 101 poslanců, ale třeba 130 nebo 150.

A vy považujete tento systém rozdělování peněz za správný?
Považuji toto rozdělování za nejspravedlivější. Ministr má daleko větší pravomoci než 200 poslanců. Ti navíc mohou záležitost kvalifikovaně posoudit.

Peníze má ale šanci získat jen malé množství zájmových skupin. Především ty s vazbami na poslance.
To není pravda. Každé ministerstvo má svůj nadační fond. Na ty, na které se nedostane, přijde řada v Poslanecké sněmovně.

Nepovažujete za střet zájmů dělat starostu orlům a zároveň pro ně jako poslanec lobbovat za velké finanční částky?
Poslanci zastupují národ a sportovců jsou tady dva miliony. Je potřeba připomínat státu, že si musí plnit i tyhle povinnosti.

Neměl by ale pro Orla získávat peníze jiný poslanec, než starosta Orla?
Není zde žádný střet zájmu. Poslanci jsou tady i od toho, aby posoudili, co je potřeba udělat.

Miroslav Kalousek ve čtvrtek prohlásil, že za předvolební kampaň dá strana TOP 09 až třicet milionů korun. Když se vám dařilo shánět peníze ve Sněmovně, pomůžete i tady?
Ne. Já stranu podpořím ze svých vlastních peněz, jinak se ale v tomhle angažovat nebudu. Lidi nepřesvědčíte, aby někam dali peníze. Když chtějí, tak je dají, když ne, tak ne.

Kolik dáte ze svého?
To ještě uvidím. Určitě to nebude jednorázová částka. Řádově půjde o desetitisíce korun.

A to se opravdu nechystáte vstoupit do TOP 09?
Lidi jako já, kteří měli vysokou funkci ve straně tak dlouhou dobu, by neměli škodit nově vzniklé politické straně tím, že do ní vstoupí. Pokud se z nějaké strany stane smetiště politiků ze všech stran, tak partaj zabijí ještě dříve, než začne. A já to nechci udělat.

Třeba byste naopak měl nově vzniklé straně co nabídnout.
Myslím si, že mám co nabídnout. Ale moje image člověka, který byl celých devatenáct let v lidové straně, novému uskupení podle mého názoru může spíš ublížit. To si uvědomují i lidé z "Topu".

A není to spíše nálepka člověka proslaveného porcováním medvěda, co může nové straně uškodit?
Čtyřikrát jsem ve volbách získal ze všech lidovců nejvíce preferenčních hlasů a vždycky to lidé věděli. Novináři to psali pořád, hlavně všechno okolo Sazky. I přesto, že jsem nebyl na kandidátce na volitelném místě, vždy jsem nakonec poskočil na volitelné místo. Dokonce jednou z pátého místa. Takže ta nálepka mi asi prospěla.

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Plavecký bazén ve Znojmě.
Rodiče posílali peníze na plavání dětí, šly ale do trenérovy firmy

Peníze, které rodiče poslali do znojemského plaveckého oddílu, nešly za dětmi, ale do soukromé firmy jejich trenéra. Tomu teď hrozí trestní stíhání za...  celý článek

Příznivci vojenské historie si každý rok v říjnu připomínají ve Slatině památku...
Připomněli si jediného amerického vojáka, který za války zemřel v Brně

Willam L. Kiggins byl americký letec, kterého jako jediného sestřelili Němci za 2. světové války v bojové akci nad Brnem. Jeho památku si o víkendu letos...  celý článek

(Ilustrační snímek)
U brněnských nádraží vzniknou nová parkoviště, jedno zřídí i Jančura

U brněnských nádraží vzniknou stovky nových parkovacích míst. Jedno z parkovišť chce zřídit i majitel společnosti RegioJet Radim Jančura, aby do vlaků přilákal...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.