Nebezpečí povodní hrozí na jižní Moravě několikrát ročně. Ilustrační snímek

Nebezpečí povodní hrozí na jižní Moravě několikrát ročně. Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Jižní Morava bojuje proti povodním. Rozhlasem i SMS zprávami

  • 17
Rozhlas, který automaticky hlásí riziko vylití vody z řeky. SMS, která přijde každé obci při zvednutí vodní hladiny. Jižní Morava vytáhla do boje proti povodním. Velký déšť a riziko vylití vody z řeky už by jižní Moravu nemusely zaskočit. Pomoci ve sledování hladiny vody jim chce i kraj.

Tak například v Letovicích teď na řece Svitavě finišují s instalací měřičů vodní hladiny, které budou propojené s novým bezdrátovým rozhlasem.

Kdykoliv se voda zvedne, měřiče vyšlou signál a rozhlas spustí poplach.

„Varovný sytém nás upozorní nejen přímo v Letovicích, rozhlasová zařízení se nově instalují také ve všech třinácti místních částech, kde je dosud neměli. Varovaní tak budou hned. A díky okamžitému signálu z hladiny se také budeme moci domlouvat s malými vodními elektrárnami, že je potřeba zvednout stavidla, aby se nám ve městě nehromadila voda,“ popisuje starosta Letovic Vladimír Stejskal (ODS).

Systém by se měl spustit ještě koncem tohoto měsíce. Finančně vyšel zhruba na 11 milionů korun, což z něj dělá jednu z největších investic, kterou letovičtí zastupitelé letos schválili.

Pomoci mají i evropské fondy

V Letovicích na Blanensku nejsou jediní, kdo chce být o případném nebezpečí v podobě velké vody informován. Jihomoravský kraj plánuje zavést nový systém protipovodňových opatření. Například lidem posílat varovné SMS zprávy.

„Předpokládám oslovení všech měst a obcí v kraji s tím, že celý projekt by zastřešil Jihomoravský kraj ve spolupráci s podnikem Povodí Moravy. Z fondů Evropské unie je možné získat na nový varovný systém pětaosmdesátiprocentní podporu, zbývajících patnáct procent by uhradil Jihomoravský kraj,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD).

Celkové náklady na nový protipovodňový systém odhaduje na 200 milionů korun a kromě prvků monitoringu by měl také ukázat, kam rozmístit záchranné složky kraje.

„Zatím je to spíše záležitost kraje. K novému krizovému řízení bylo svoláno jednání na počátek příštího týdne. Zde bude teprve prezentován obsah navrhovaného systému,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

V Olešnici už mají čidla pro tři stupně ohrožení

Právě Povodí Moravy má mapování hladiny vodních toků na starosti. A systém varovných SMS zpráv už používá.

Ne všechny obce jsou ale jeho součástí. Nový projekt Jihomoravského kraje by tak ocenili třeba ve Strachotíně na Břeclavsku. Loni na podzim tam museli být evakuováni lidé z rodinných domů, protože kvůli vydatným dešťům se na jejich pozemku sesouvala půda.

„Žádný varovný systém u nás zatím nemáme, takže bych o něco takového zájem měla. I v souvislosti s tím, co se tady dělo na podzim,“ řekla starostka Strachotína Helena Gutmanová (Nezávislí 2014).

Kde by však tento systém moc velký úspěch asi neměl, je třeba v městečku Olešnice na Blanensku. Tam už čidla pro tři stupně povodňového ohrožení mají díky dotačnímu programu.

„V případě ohrožení přijde SMS zpráva povodňové komisi a hasičskému záchrannému sboru. A pak to vyhlásíme rozhlasem,“ sdělil starosta Olešnice Zdeněk Peša (Sdružení nezávislých kandidátů).

V Olešnici v současné době řeší protipovodňová opatření trochu jiného druhu. Po jedenácti letech dohadů a papírování se tam konečně chystají upravit koryto říčky Hodonínky, která už několikrát vyplavila blízké domy. Stejně tak chtějí v Letovicích ještě upravovat koryto Svitavy.

,