Do Dušiček zbývá ještě týden, na hřbitovech už začíná být rušno

  12:36aktualizováno  12:36
Zapálit svíčku za zesnulé se v příštích dnech na jižní Moravě vydají desítky tisíc lidí. Ačkoliv by Dušičky měly být především vyjádřením úcty k mrtvým, cestování k hrobům blízkých každoročně přináší i nepříjemnosti s dopravou nebo krádežemi.
Hřbitovy i policisté na jihu Moravy se chystají na nápor lidí. (Ilustrační snímek).

Hřbitovy i policisté na jihu Moravy se chystají na nápor lidí. (Ilustrační snímek). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Zloději nejčastěji kradou auta na velkých parkovištích u hřbitovů nebo rozbíjejí okénka a vybírají z vozů cennosti. Mnohdy je lákají tašky viditelně umístěné na sedadlech. Berou ale například i kabelky, které si návštěvníci hřbitova odloží na okraji hrobu a přestanou si je hlídat," popisuje krajská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Brněnští policisté do terénu vyšlou speciální hlídky, které by měly střežit hřbitovy a hlavně přilehlá parkoviště. Zároveň budou policisté řídit dopravu u brněnského Ústředního hřbitova, největšího v Česku, kde očekávají největší nápor.

Tramvaje pojedou častěji, cestování bude bez objížděk

Hladké přepravě Brnem vyjde vstříc i Dopravní podnik města Brna. "Očekáváme zvýšenou poptávku po dopravě směrem k Ústřednímu hřbitovu, proto od neděle do 2. listopadu posílíme spoje linek číslo 2 a 5," vysvětlila mluvčí Dopravního podniku Linda Škrancová.

V neděli přibudou od 8:30 do 18 hodin posilové spoje na linku 2 a na linku 5 Dopravní podnik vypraví větší soupravy.

V následujících pracovních dnech pak bude linka 5 jezdit od 8:30 do 18 hodin dvakrát častěji než obvykle. "V důsledku tohoto opatření se změní i garantované časy odjezdů nízkopodlažních vozidel oproti běžnému jízdnímu řádu," upozornila Škrancová.

"Řidiči musejí tento víkend i další týden v centru počítat s celkově zvýšeným provozem a mírným zdržením, ale větší komplikace by snad nastat neměly," míní mluvčí policie Vedrová.

Její odhad potvrzuje i František Šenk z brněnské pobočky Ředitelství silnic a dálnic. "Ti, co pojedou autem, by se v Jihomoravském kraji neměli setkat s žádnými výraznými silničními komplikacemi a zdrženími. Uzavírky na některých silnicích jsou, ale ve valné většině případů jde o uzavírky jednoho pruhu nebo o semafory, nikde nejsou objížďky," uvedl.

Hřbitovy ohlídají strážníci i policisté v civilu

V pohotovosti jsou kvůli návalům tisíců lidí na hřbitovech i strážníci. V Hodoníně budou hroby i parkoviště před hřbitovem následujících devět dnů po celou otvírací dobu kontrolovat hlídky městské policie.

"Vloni jsme díky hlídkování nezaznamenali žádný případ vykradení auta ani krádeže dušičkové výzdoby z hrobů," řekl šéf hodonínských strážníků Jindřich Vašíček.

V Břeclavi se na největší nápor kvůli Dušičkám chystají až od 31. října. Zajíždět na hřbitovy pak budou několikrát denně do 4. listopadu. "Počet strážníků nám neumožňuje vyčlenit hlídky pouze na hlídání hřbitovů," vysvětlil jejich břeclavský mluvčí Zdeněk Novák.

Kromě hřbitova v Bratislavské ulici a městského hřbitova musí totiž ohlídat případné okrádání návštěvníků či kradení dušičkové výzdoby i v místní části Poštorná a ve Staré Břeclavi.

Do terénu vyrazí také kriminalisté v civilu. "Dušičkovému týdnu výkon naší služby rozhodně přizpůsobíme," naznačila mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová, že se mezi hroby budou pohybovat strážci zákona "v utajení".

Delší otvírací doby

Náporu návštěvníků se přizpůsobí i správci hřbitovů v kraji. Ty brněnské jsou od pátku až do 4. listopadu otevřeny denně od 7 do 19 hodin, od dalšího dne už se otevírací doba o dvě hodiny zkrátí. Dušičkovému provozu se přizpůsobí také Centrální hřbitov ve Znojmě, druhém největším krajském městě.

"Provozní doba je tady od sedmi ráno do sedmnácti hodin, ovšem v době Dušiček neoficiálně zavíráme bránu v osmnáct hodin i později," upřesnil zaměstnanec hřbitova Karel Jelen. Na zbylých osmi znojemských hřbitovech je nepřetržitý provoz, a návštěvníky tak nic neomezuje.

Provozní doba se prodlužuje také v Břeclavi. "Od soboty až do Památky zesnulých mohou lidé přicházet již od šesti hodin. Brány hřbitovů se pak zavřou ve 21 hodin," upřesnila Klára Pyskatá z břeclavské správy hřbitovů.

Dokonce do 22 hodin budou lidé moci zapalovat svíčky za své zesnulé a přinášet dušičkovou výzdobu na hřbitov v Hodoníně. "Od pondělí 5. listopadu bude už ale otevírací doba pouze od 7 do 17 hodin," uvedla mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková.

Autoři:


Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

V Americe se víc používá selský rozum, říká ajťák ze Sillicon Valley

David Pavlík pracoval v USA ve společnostech Microsoft, Amazon, Netflix a...

Brněnský prodejce letenek, firma Kiwi.com, má od července novou výraznou posilu. Tým šéfa společnosti Olivera Dlouhého...

Další z rubriky

Brněnská práva už mají smlouvu s Křetínským, dostanou tři miliony

Miliardář Daniel Křetínský se dohodl na spolupráci svého Energetického a...

Miliardář Daniel Křetínský se nakonec se svým Energetickým a průmyslovým holdingem a Právnickou fakultou Masarykovy...

Masaryka schovali do země, i tak nacisté sochu zničili. Zbyly z ní jen boty

Čtrnáctimetrovou sochu T. G. Masaryka u Kunštátu zničili nacisté, kteří...

Před 90 lety dokončili František Burian se Stanislavem Rolínkem čtrnáctimetrovou sochu T. G. Masaryka u Kunštátu na...

Lidé svoji hodnotu odvozují od počtu lajků, což je problém, říká Ludwig

Spisovatel Petr Ludwig, autor hitu Konec prokrastinace, mimo jiné upozorňuje na...

Jeho kniha Konec prokrastinace se v Česku stala bestsellerem, teď dobývá svět. Přeložená je už do deseti jazyků a brzy...

Najdete na iDNES.cz