Do Dušiček zbývá ještě týden, na hřbitovech už začíná být rušno

  12:36aktualizováno  12:36
Zapálit svíčku za zesnulé se v příštích dnech na jižní Moravě vydají desítky tisíc lidí. Ačkoliv by Dušičky měly být především vyjádřením úcty k mrtvým, cestování k hrobům blízkých každoročně přináší i nepříjemnosti s dopravou nebo krádežemi.
Hřbitovy i policisté na jihu Moravy se chystají na nápor lidí. (Ilustrační snímek).

Hřbitovy i policisté na jihu Moravy se chystají na nápor lidí. (Ilustrační snímek). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Zloději nejčastěji kradou auta na velkých parkovištích u hřbitovů nebo rozbíjejí okénka a vybírají z vozů cennosti. Mnohdy je lákají tašky viditelně umístěné na sedadlech. Berou ale například i kabelky, které si návštěvníci hřbitova odloží na okraji hrobu a přestanou si je hlídat," popisuje krajská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Brněnští policisté do terénu vyšlou speciální hlídky, které by měly střežit hřbitovy a hlavně přilehlá parkoviště. Zároveň budou policisté řídit dopravu u brněnského Ústředního hřbitova, největšího v Česku, kde očekávají největší nápor.

Tramvaje pojedou častěji, cestování bude bez objížděk

Hladké přepravě Brnem vyjde vstříc i Dopravní podnik města Brna. "Očekáváme zvýšenou poptávku po dopravě směrem k Ústřednímu hřbitovu, proto od neděle do 2. listopadu posílíme spoje linek číslo 2 a 5," vysvětlila mluvčí Dopravního podniku Linda Škrancová.

V neděli přibudou od 8:30 do 18 hodin posilové spoje na linku 2 a na linku 5 Dopravní podnik vypraví větší soupravy.

V následujících pracovních dnech pak bude linka 5 jezdit od 8:30 do 18 hodin dvakrát častěji než obvykle. "V důsledku tohoto opatření se změní i garantované časy odjezdů nízkopodlažních vozidel oproti běžnému jízdnímu řádu," upozornila Škrancová.

"Řidiči musejí tento víkend i další týden v centru počítat s celkově zvýšeným provozem a mírným zdržením, ale větší komplikace by snad nastat neměly," míní mluvčí policie Vedrová.

Její odhad potvrzuje i František Šenk z brněnské pobočky Ředitelství silnic a dálnic. "Ti, co pojedou autem, by se v Jihomoravském kraji neměli setkat s žádnými výraznými silničními komplikacemi a zdrženími. Uzavírky na některých silnicích jsou, ale ve valné většině případů jde o uzavírky jednoho pruhu nebo o semafory, nikde nejsou objížďky," uvedl.

Hřbitovy ohlídají strážníci i policisté v civilu

V pohotovosti jsou kvůli návalům tisíců lidí na hřbitovech i strážníci. V Hodoníně budou hroby i parkoviště před hřbitovem následujících devět dnů po celou otvírací dobu kontrolovat hlídky městské policie.

"Vloni jsme díky hlídkování nezaznamenali žádný případ vykradení auta ani krádeže dušičkové výzdoby z hrobů," řekl šéf hodonínských strážníků Jindřich Vašíček.

V Břeclavi se na největší nápor kvůli Dušičkám chystají až od 31. října. Zajíždět na hřbitovy pak budou několikrát denně do 4. listopadu. "Počet strážníků nám neumožňuje vyčlenit hlídky pouze na hlídání hřbitovů," vysvětlil jejich břeclavský mluvčí Zdeněk Novák.

Kromě hřbitova v Bratislavské ulici a městského hřbitova musí totiž ohlídat případné okrádání návštěvníků či kradení dušičkové výzdoby i v místní části Poštorná a ve Staré Břeclavi.

Do terénu vyrazí také kriminalisté v civilu. "Dušičkovému týdnu výkon naší služby rozhodně přizpůsobíme," naznačila mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová, že se mezi hroby budou pohybovat strážci zákona "v utajení".

Delší otvírací doby

Náporu návštěvníků se přizpůsobí i správci hřbitovů v kraji. Ty brněnské jsou od pátku až do 4. listopadu otevřeny denně od 7 do 19 hodin, od dalšího dne už se otevírací doba o dvě hodiny zkrátí. Dušičkovému provozu se přizpůsobí také Centrální hřbitov ve Znojmě, druhém největším krajském městě.

"Provozní doba je tady od sedmi ráno do sedmnácti hodin, ovšem v době Dušiček neoficiálně zavíráme bránu v osmnáct hodin i později," upřesnil zaměstnanec hřbitova Karel Jelen. Na zbylých osmi znojemských hřbitovech je nepřetržitý provoz, a návštěvníky tak nic neomezuje.

Provozní doba se prodlužuje také v Břeclavi. "Od soboty až do Památky zesnulých mohou lidé přicházet již od šesti hodin. Brány hřbitovů se pak zavřou ve 21 hodin," upřesnila Klára Pyskatá z břeclavské správy hřbitovů.

Dokonce do 22 hodin budou lidé moci zapalovat svíčky za své zesnulé a přinášet dušičkovou výzdobu na hřbitov v Hodoníně. "Od pondělí 5. listopadu bude už ale otevírací doba pouze od 7 do 17 hodin," uvedla mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková.

Autoři:

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Další z rubriky

Rodinné firmy jsou páteří ekonomiky, říká oceněný výrobce školních tabulí

Libor Kožoušek, majitel rodinné firmy VMS Vision

Libor Kožoušek z Boskovic začal podnikat ve výrobě tabulí před 25 lety. Časem z firmy, která je dnes největším českým...

Vzorky od dárců uchová pro výzkum unikátní biobanka obsluhovaná roboty

V bohunickém kampusu zahájily stavbu nových laboratoří a biobanky za 200...

V kampusu Masarykovy univerzity v Brně vznikne za 200 milionů unikátní biobanka. Vzorky, které uchová, poslouží k...

Dálnice D43 má vést přes Brno, ukázala studie Jihomoravského kraje

Řidiči nyní musejí v úseku Liberec–Turnov počítat ve špičce se zhruba...

Dálnice D43 má vést na sever od D1 k Moravské Třebové přes Brno ve stopě takzvané Hitlerovy dálnice. Vyplývá to z...

Najdete na iDNES.cz