Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Prší. Na kterých místech Jihomoravského kraje je vždy problém

  7:35aktualizováno  8:05
Česká. Jakmile chvíli hustě prší, stává se z frekventovaného dopravního uzlu jedna velká řeka, která protéká ulicí Českou až na náměstí Svobody. Z okolních kanálů tryská voda. A právě to je podle hasičů zásadní problém.
Zatopená ulice Koliště v Brně

Zatopená ulice Koliště v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Problémy vznikají kvůli kanalizaci, která všechnu vodu nepojme. Jediné, co můžeme v tu chvíli dělat, je vyčistit nebo úplně sundat mříže na kanálech," vysvětlil Petr Příkaský z hasičské základny v Lidické ulici v Brně.

A dodal, že i kdyby se hasiči snažili vodu odčerpat, nemají kam. Vyjíždějí ale k zatopeným sklepům domů v České ulici, kam se voda vrhá proudem téměř pravidelně. Problémy má na České v době silných dešťů i Dopravní podnik. "Pokud voda zaplaví výhybky, nemohou tramvaje jezdit," uvedla mluvčí podniku Hana Pohanová. Uzlem přitom projíždí polovina všech tramvajových linek.

Brno - Koliště. Také v ulici Koliště pravidelně stojí voda. Důvod je stejný, malá "výdrž" kanalizace. Na Koliště navíc míří voda z výše položených míst, třeba z Malinovského náměstí. A proudy se pak společně valí k nádraží a zastaví se až pod viaduktem. Brno - viadukt u nádraží. U nejfrekventovanějšího dopravního uzlu pravidelně při průtrži mračen kolabuje doprava.

Pod viaduktem se totiž během pár desítek minut vytvoří až metr a půl hluboké jezero. "Z tohoto místa se to nedá odčerpat, není kam," podotkl Příkaský. Řidiči musí místo objet a tramvaje dopravního podniku musí čekat, až voda opadne.

"Pro nás je to klíčové místo, sjíždí se tam většina linek jak tramvají, tak trolejbusů. A komplikace jsou vždycky, když prší," posteskla si Pohanová. Autobusy zaplavený viadukt objíždějí buď kolem centra Vaňkovka, nebo po Kolišti.

Brno - Lidická, Štefánikova. Do restaurací v obou ulicích pravidelně vyjíždějí hasiči odčerpávat vodu. "Z restaurací a nonstopů, které jsou pod úrovní chodníku. Tam vždycky nateče," přiblížil Příkaský. Voda se podle něj dostane do většiny sklepů v ulicích, ale protože jsou nevyužívané, lidé si toho nevšimnou a hladina sama opadne.

"Ve středu jsme čerpali vodu ve Slovanu a také v restauraci u Městského divadla," uvedl Příkaský. Podle něj by pomohlo, kdyby lidé "zapytlovali" otvory a větrací kanály, kudy se voda většinou do vnitřních prostor dostane.

Brno - Hradecká. V místě, kde se ulice Hradecká kříží se Sportovní, vzniká pod mostem při deštích jezero. "V něm pravidelně uváznou auta," sdělila mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Brno - výstaviště. V rozlehlém areálu brněnského výstaviště je v podzemí množství šachet a průchodů mezi pavilony, které se ocitají pod vodou. "Vodu odčerpáváme mimo areál pomocí dlouhého hadicového vedení," popsal Příkaský z hasičského záchranného sboru. V šachtách totiž vede elektroinstalace, ventilace vzduchu nebo parovod.

Noční start balonů z brněnského výstaviště

Voda přináší bláto, auta se topí pod mosty Adamov. Město je při náhlých průtržích mračen zcela neprůjezdné. Pod několika viadukty se totiž pravidelně vytváří až metr a půl hluboká jezera a auta neprojedou, častokrát i uváznou. Odčerpat se však voda nedá.

Blansko. Ve městě je při lijácích pravidelně zaplavená autoškola v Bezručově ulici a přilehlé sklady. V poslední době se voda nevyhnula ani okolním vesnicím, například Rudici.

Drnovice. Nenadálá voda se často valí na drnovický domov s pečovatelskou službou. "Při silnějších deštích k němu stéká voda z celé vesnice a tvoří se tam velká kaluž," uvedl velitel drnovických hasičů Antonín Bastl.

Miroslav. Ač obec na Znojemsku nechává každoročně čistit strouhy, ve středu se voda ve městě objevila zase. "Na jednom konci Miroslavi spadlo za necelou hodinu 43 milimetrů vody, na druhém 71," uvedl místostarosta Roman Volf.

A mezi Miroslaví a Miroslavskými Knínicemi kvůli dešťům úplně zmizela silnice, v místě zůstala osm metrů široká a šest metrů hluboká díra. Na Znojemsku dělá voda často problémy ještě v Zblovicích, Vysočanech, Horním Břečkově, Vranově nad Dyjí nebo Hostěradicích.

Moravský Krumlov. S hromadící se vodou ze silných bouřek mají problémy i v Moravském Krumlově v ulici Palackého. "Kanalizace tam není v nejnižším místě, takže je na suchu, a voda se hromadí jinde," sdělil starosta Jaroslav Mokrý. V Rakšicích, okrajové části Krumlova, zase voda často splaví z cest bláto, které přiteče až na náves.

Pohled na Moravský Krumlov od svatého Floriána

Rohatec. V obci na Hodonínsku jsou při deštích zaplavené sklepy rodinných domů. "Poslední dobou pravidelně, je to vždycky nepříjemná situace. Lidé už si sami pytlují hráze před vjezdy do garáží," popsal starosta Rohatce Miroslav Králík.

Největší problémy jsou v ulici Úzká a Baráky. Na rozdíl od zaplavených brněnských ulic se s tím však dá něco dělat. "Snažíme se o protipovodňová opatření na Mlýnském Járku, teď jsme požádali o dotaci. A rádi bychom také opravili kanalizaci a povrch silnic, který je vymletý vodou," dodal starosta. Místní hasiči mají k dispozici jen dvě auta, při středeční průtrži proto obec žádala o pomoc i hasiče z okolních dědin.

Viadukt na Lanžhot. V tomto místě zasahují často břeclavští hasiči. Podjezd pod vlakovým mostem totiž téměř pokaždé zaplaví kvanta vody, ve které se "topí" auta. "Vodu sem nejezdíme čerpat jen my, ale i drážní kolegové. Při posledním zásahu museli dokonce vytahovat z vody autobus, který v ní uvázl," potvrdil velitel požární stanice v Břeclavi Tomáš Havlík.

Problémem je podle něj nedostatečná kapacita kanalizačního potrubí. To by se ale mělo změnit. "Buduje se nová kanalizace. Brzy by tu měla odtok vody zajišťovat moderní technologie," doufá Havlík.

BLANENSKu voda zatopila

Největší spoušť z celého kraje zřejmě napáchala přívalová bouře v noci na čtvrtek na Blanensku. "Od úterka do čtvrtečního rána jsme měli 105 zásahů. V postižených oblastech byly nasazené všechny profesionální jednotky, ale i dobrovolní hasiči, jednotky jsme stahovali i z nejbližšího okolí. To je zatím největší nasazení za celý rok. Navíc nám lidé stále volají a hlásí další a další případy," popsal MF DNES velitel blanenských hasičů Josef Nečas.

Bouřka podle něj řádila hlavně ve středu v noci od devíti hodin večer až do jedné ráno. Problém byl ale v tom, že se stěhovala po celém kraji, od nejsevernějších koutů až po oblasti sousedící s Brnem -venkovem.

"Nejhorší to asi bylo na Letovicku, třeba místní část Slatinka zůstala úplně odřízlá od světa, proud vody totiž podemlel vozovku a silnice byla úplně zničená. Problémy byly i v Horním a Dolním Smržově, jindy neškodný potok, který tudy protéká, se totiž zalil snad několika desetinásobky vody, rozlil se a začaly záplavy," vysvětlil Nečas.

Právě z Horního Smržova se navíc voda rozlila na další místa. Třeba ve Skrchově tak na část dne zablokovala provoz na státní silnici I/43 z Brna do Svitav. Lagunu pak museli odčerpávat hasiči, vozovku po jejich zásahu museli ještě čistit silničáři. A doprava až do odpoledních hodin kolabovala.

Potíže ale byly i jinde. "Bouřka se postupně přesunovala na celý okres, hlavně do okolí Svitávky a Černé Hory, na Lubě, Žernovník a Bořitov, potíže měli ale i na Boskovicku. Během povodně jsme jen čistili koryta, aby voda měla průtok, odčerpávat nemělo cenu. Poté jsme na desítkách míst odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a přízemí budov, odklízeli jsme zlomené a vyvrácené stromy i ty, které voda podemlela natolik, že hrozil jejich pád," líčil šéf hasičů.

Hasiči podle něj ale naštěstí nemuseli nikoho evakuovat, ani lidi, ani zvířata. V nejpostiženějších oblastech přesto místní varovali, že nucený přesun může přijít. V Blansku zase místní od větších záplav zachránilo, že zde Povodí Moravy odstartovalo dlouho plánované rozšíření koryta řeky Svitavy. Upravili jej a odbahnili. "To nám opravdu pomohlo, Svitava po úpravě koryta vodu tekoucí ze severu pěkně pobrala," pochvaloval si Nečas.

I když nejhorší nepořádek už je uklizený, klid ale vyplavení lidé ještě zdaleka nemají, následky povodní budou odklízet a vysušovat ještě dlouhé týdny. Hasiči už dokonce museli přivézt vysoušeče, které teď lidem půjčují, ze severní Moravy.

"Je o ně obrovský zájem, krajské středisko jsme museli požádat o jejich dodání ze skladu v Hlučíně," dokreslil následky na Blanensku Nečas.

Autoři: ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

The 6 Fireballs okouzlují s vlastními songy i hity, které v 50. a 60. letech...
Oživují zašlý věhlas rock'n'rollu. Chtějí být skvělí, ale ne slavní

Nevšední brněnská kapela The 6 Fireballs patří do Síně slávy. Vlastními songy i hity, které v 50. a 60. letech minulého století složili a hráli velikáni jako...  celý článek

Plavecký bazén ve Znojmě.
Rodiče posílali peníze na plavání dětí, šly ale do trenérovy firmy

Peníze, které rodiče poslali do znojemského plaveckého oddílu, nešly za dětmi, ale do soukromé firmy jejich trenéra. Tomu teď hrozí trestní stíhání za...  celý článek

Ilustrační snímek.
Opilec seděl na lavičce, v sáčku měl kus prstu. Zranil se na stavbě

Zakrváceného muže našli v úterý odpoledne brněnští strážníci v Kohoutovicích. Pomoc mu přivolali kolemjdoucí. Ukázalo se, že přišel o část prstu. Jak, to se...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.